Czym jest nikiel i dlaczego warto w niego inwestować? Aktualna cena Niklu

Nikiel Nikiel jest używany w produkcji monet
Źródło: Zlataky.cz / Pexels

Nikiel jest surowcem wykorzystywanym w wielu branżach np. petrochemicznej czy samochodowej. Wykorzystuje się go głównie do produkcji stali nierdzewnej lub powłok galwanicznych, które chronią przed zjawiskiem korozji. W ostatnim czasie jest bardzo potrzebny do produkcji samochodów elektrycznych, o czym świadczy wypowiedź Elona Muska o tym, aby zwiększyć jego wydobycie. Związane jest to z plotkami na temat otwarcia przez twórcę Tesli, fabryki aut elektrycznych w Indonezji, gdzie znajdują się duże złoża tego surowca.

Nikiel

Aktualna cena: 71 824,02 PLN za tonę    17 622,50 USD za tonę

 • Jednostka: tona
 • Zmiana ceny: -1,29%
 • Cena minimalna: 17 622,50 USD
 • Cena maksymalna: 17 622,50 USD
 • Cena za 1 gram: 0,07 PLN / 0,02 USD
 • Cena za 1 kilogram: 71,82 PLN / 17,62 USD
 • Za 100 zł kupisz: 0,0014 t
 • Za 100 USD kupisz: 0,0057 t

Kurs niklu wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (2)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (18)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Co warto wiedzieć o niklu?

Stal nierdzewna zawiera w sobie nawet 10% niklu. Nikiel stanowi przeważnie ochronę dla innych, mniej szlachetnych stopów, aby uchronić je przed korozją. Surowiec ten jest także istotny podczas produkcji akumulatorów, a najbardziej w przypadku tych litowo-jonowych. Przez wiele lat nikiel był również wykorzystywany do produkcji monet. Nikiel jest biało-srebrnym metalem, posiadającym wysoki połysk. Jego właściwości sprawiły, że jest to jeden z bardziej docenianych surowców na świecie.

Kalkulator przelicznik niklu

-
13.9229

Jakie kraje są największymi producentami niklu?

Oszacowano, że w 2020 roku wydobyto około 2,5 mln tony niklu, a jego największymi producentami są takie kraje jak:

 • Indonezja – 760 000 ton,
 • Filipiny – 320 000 ton,
 • Rosja – 280 000 ton,
 • Nowa Kaledonia (terytorium zamorskie Francji) – 200 000 ton,
 • Australia – 170 000 ton,
 • Kanada – 150 000 ton.

Dane zamieszczone w Mineral Commodity Summaries potwierdzają, że światowe rezerwy niklu wynoszą 94 mln ton, a potencjalne złoża niklu mają wynosić 300 mln ton. Według USGS największe rezerwy niklu znajdują się w:

 • Indonezji – 21 mln ton,
 • Australii – 20 mln ton,
 • Brazylii – 16 mln ton,
 • Rosji – 6,9 mln ton,
 • Kubie – 5,5 mln ton.

Na jakie klasy dzieli się nikiel?

Nikiel dzieli się na klasę pierwszą i drugą. Każdy kraj, gdzie wydobywany jest nikiel, posiada inną jego klasę. Każda klasa może być wykorzystywana do innego zadania. Przykładowo, aby wyprodukować baterie litowe, wykorzystuje się klasę pierwszą, a do produkcji stali, pierwszą i drugą. 

Co ma wpływ na cenę niklu?

Sytuacja na rynku stali – gospodarka

Największym czynnikiem, mającym wpływ na cenę niklu jest sytuacja gospodarcza. W końcu jest to surowiec najbardziej konsumowany przez rynek stali. Popyt na niego jest aktywizowany przed inwestycje w infrastrukturę czy budowlankę, więc nieuniknione jest to, że największy wpływ na cenę niklu będzie miała sytuacja światowej gospodarki. W 2019 roku największym importerem na światowej rynki były Chiny. Wówczas wartość importu wyniosła 5,5 mld dolarów. Następne w kolejne są Stany Zjednoczone, Japonia i Niemcy.

Produkcja samochodów elektrycznych

Duży popyt na nikiel klasy 1 ma produkcja samochodów elektrycznych, ponieważ wynika to z potrzeby produkowania baterii jonowo-litowych. Oprócz niklu do ich produkcji potrzebny jest również kobalt.

Globalna podaż niklu

Jeśli cena niklu zacznie wzrastać, wówczas firmy zajmujące się wydobywaniem tego surowca, będą musiały zwiększyć ilość jego wydobycia, ponieważ zwiększy to chęć na stawianie nowych inwestycji. Zwiększone globalne wydobycie może mieć związek również z inwestycjami, które wcześniej nie były podejmowane, przez wysokie koszty wydobycia niklu, a nagle ich tworzenie staje się opłacalne.

Ceny niklu za różne jednostki wagowe

Ceny nikluCena USDCena PLN
Cena niklu za 1 gram0,02 USD0,07 zł
Cena niklu za 1 dekagram0,18 USD0,72 zł
Cena niklu za 1 uncję0,50 USD2,04 zł
Cena niklu za 1 funta7,99 USD32,58 zł
Cena niklu za 1 kilogram17,62 USD71,82 zł
Cena niklu za 1 tonę17 622,50 USD71 824,02 zł

Jak można inwestować w nikiel?

W surowiec ten można inwestować na wiele sposobów. Najczęściej inwestorzy stawiają na akcje spółek zajmujących się wydobyciem niklu. Inwestować można również za pomocą kontraktów terminowych czy za pośrednictwem ETF-ów, ETN-ów oraz ETC.

Inwestycja w nikiel oparta na akcjach

Spółka Companhia Vale do Rio Doce

To spółka wydobywcza pochodząca z Brazylii i największy, światowy producent niklu. W 2019 roku za jego pośrednictwem wydobyto aż 208 tys ton tego surowca. Vale posiada kopalnie niklu w krajach takich jak: Brazylia, Kanada, Indonezja czy Nowa Kaledonia. Oprócz wydobywania niklu spółka zajmuje się również wydobywaniem kaolinitu, miedzi, żelaza i kobaltu. 

Rosyjska spółka Norilsk Nickel PJSC (MNOD)

Wydobywa głównie nikiel i pallad. Istnieje od 1993 roku. Jest to jeden z największych producentów niklu na rynku globalnym. W 2019 roku wydobyli 166 tys. ton niklu. Norilsk Nickel sprzedaje również złoto, kobalt, srebro i platynę. 

Inwestycja w nikiel oparta na kontraktach terminowych

Giełda LME handluje niklem pierwszej klasy o czystości wynoszącej 99,8%. Kontrakt ten rozliczany jest fizycznie. Cena za surowiec ten wynosi w grudniu 2021 r. – 18,6 tys. dolarów za tonę. Wartość nominalna kontraktu wynosi więc około 111 tys. dolarów.

Inwestowanie w nikiel poprzez ETF, ETN oraz ETC

Jako pierwsze na myśl, gdy wiele osób zastanawia się nad inwestowaniem w jakiś surowiec, przychodzi ETF z niskimi opłatami. Pasywne fundusze mają niższe koszty zarządzania i generują lepsze wyniki niż tradycyjne ich odpowiedniki. Najlepsze ETF-y na nikiel na rynku to WisdomTree Nickel i iPath Series B Bloomberg Nickel Subindex Total Return. Odwzorowana przez nie cena niklu jest oparta o kontrakty terminowe na nikiel. Inwestując więc w te ETF-y, należy wziąć pod uwagę efekt contango i backwardation.

Brokerzy forexa coraz bardziej rozszerzają swoją ofertę ETF-ów. W XTB można znaleźć dziś około 300 takich instrumentów a w Saxo Bank około 3 tys.

CFD na nikiel

Jeśli nie interesuje Cię zarabianie pasywne, to może warto, abyś zainteresował się instrumentami pochodnymi. Korzystając z kontaktów na różnice cenowe, możesz inwestować zarówno przez spadek, jak i przez wzrost ceny niklu. Na rynku jest mało brokerów, którzy oferują CFD na nikiel. Jednym z nielicznych jest dom maklerski X-Trade Brokers.

Można śmiało stwierdzić, że nikiel, z racji tego, że jest wykorzystywany podczas produkcji aut elektrycznych, może mieć przed sobą wspaniałą przyszłość. Jednak rozpoczęcie wydobywania nowych złóż niklu i odkrywanie nowych, może stanowić problem dla wzrostu ceny. Jeśli uda się utrzymać wzrost produkcji i zapotrzebowania na jednym poziomie, wówczas cena niklu, przez dłuższy czas, może utrzymywać się na jednym poziomie. Na rynku nie ma dziś lepszej alternatywy dla tego surowca.

Ile niklu możesz kupić za 1 zł?

KwotaWaga
1 zł0.0000 t
10 zł0.0001 t
100 zł0.0014 t
1 000 zł0.0139 t
10 000 zł0.1392 t
100 000 zł1.3923 t

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Do czego wykorzystywany jest nikiel?
Nikiel znajduje zastosowanie w produkcji stali nierdzewnej lub powłok galwanicznych, które mają na celu ochronę przed korozją; produkcji samochodów elektrycznych, a niegdyś był używany podczas bicia monet.

Gdzie naturalnie występuje nikiel?
Największe złoża niklu znajdują się w Indonezji, Australii, Brazylii, Rosji oraz na Kubie.

Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 3)

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut