Czym jest pallad i dlaczego warto w niego inwestować?

Pallad jako metal szlachetny Pallad jako metal szlachetny
Źródło: Pixabay / Pexels

Złoto, srebro czy platyna nie są jedynymi metalami szlachetnymi, w które inwestuje się nadwyżkę kapitałową. Jako długoterminowa lokata może posłużyć również inny, choć mniej znany kruszec. Jest nim pallad. Czy i dlaczego warto inwestować w ten cenny metal?

Pallad

Aktualna cena: 3 963,55 PLN za uncję    992,75 USD za uncję

  • Jednostka: uncja
  • Zmiana ceny: -1,05%
  • Cena minimalna: 973,78 USD
  • Cena maksymalna: 1 001,78 USD
  • Cena za 1 gram: 139,79 PLN / 35,01 USD
  • Cena za 1 kilogram: 139 794,41 PLN / 35 014,29 USD
  • Za 100 zł kupisz: 0,0252 oz
  • Za 100 USD kupisz: 0,1007 oz

Kurs palladu (XPDUSD) wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (2)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (32)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Pallad – metal, czyli co to właściwie jest?

Złoto i srebro znane były już w starożytności. Natomiast pallad jest ich dużo młodszym bratem, którego odkryto stosunkowo niedawno. Pierwiastek został szczegółowo opisany w XIX wieku po odkryciu go w Londynie, w roku 1803 roku. Znaleziska dokonał brytyjski chemik William Hyde Wollaston. Nazwa kruszca wywodzi się od Pallas Ateny, czyli imienia greckiej bogini mądrości.

Kalkulator przelicznik palladu

-
0.0072

Właściwości palladu

Pallad jest srebrzystobiałym metalem o wysokim, pięknym połysku. Klasyfikowany jest razem z grupą platynowców. Swoim wyglądem do złudzenia przypomina platynę. Jednak jest od niej o wiele lżejszy, a także twardszy i zdecydowanie bardziej wytrzymały. Jego rozpuszczalnikami są silne zasady i kwasy takie jak: kwas azotowy i siarkowy. Pallad nie wchodzi w reakcję z tlenem oraz wodą, więc jest odporny na rdzewienie. Charakteryzuje go zdecydowanie rzadka właściwość, jaką jest zdolność do absorpcji gazów. Ta cecha palladu jest wykorzystywana w samochodowych katalizatorach spalin, w pojazdach wyposażonych w silniki benzynowe lub hybrydowe. W wysokiej temperaturze, podczas obróbki metal staje się wyjątkowo ciągliwy i łatwy do formowania. W 1939 roku pallad uznano za  metal szlachetny.

Ceny palladu za różne jednostki wagowe

Ceny palladuCena USDCena PLN
Cena palladu za 1 gran2,27 USD9,06 zł
Cena palladu za 1 karat7,00 USD27,96 zł
Cena palladu za 1 gram35,02 USD139,81 zł
Cena palladu za 1 dekagram350,18 USD1 398,10 zł
Cena palladu za 1 uncję992,75 USD3 963,55 zł
Cena palladu za 1 funta15 884,00 USD63 416,80 zł
Cena palladu za 1 kilogram35 018,25 USD139 810,23 zł

Wydobycie palladu

Złoża palladu są rzadkie. Metal wydobywa się więc zaledwie w kilku miejscach na Ziemi. Największe i zarazem strategiczne złoża są w północno-zachodniej Rosji. Z danych szacunkowych wynika, że Rosja wydobywa około 44% palladu i jako jedyne państwo na świecie ma rezerwy tego metalu. Na drugim miejscu zestawienia światowego wydobycia tego kruszca uplasowała się Republika Południowej Afryki, która pozyskuje około 40% palladu. Niezbyt duże złoża metalu znajdują się w Stanach Zjednoczonych oraz na obszarze Kanady.  W ubiegłym, 2019 roku na świecie wydobyto tylko 210 ton tego kruszca. 80% dostaw pochodziło z kopalni w Rosji i RPA. Ważnymi dostawcami palladu są także  Kanada, USA i Zimbabwe.  

Przemysłowe zastosowanie palladu

Pallad wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu:

  • Po pierwsze korzysta z niego branża samochodowa. Metal ten, tak samo jak platynę, stosuje się podczas produkcji katalizatorów.
  • Po drugie – w elektronice służy do produkcji kondensatorów, elektrod lub układów scalonych.
  • Po trzecie – medycyna wykorzystuje izotop palladu, który ma wyjątkowe właściwości radioaktywne. Pallad pomaga podczas leczenia chorób nowotworowych.
  • Po czwarte – z tego szlachetnego kruszca powstają narzędzia chirurgiczne i sztuczne zęby. Pallad bowiem jest hipoalergiczny.
  • Po piąte w jubilerstwie pallad służy do wytwarzania białego złota. Ponadto stop złota z palladem jest materiałem zdecydowanie bardziej plastycznym niż czyste złoto. A to umożliwia jubilerom tworzenie unikatowej biżuterii, która jest bogata w wyjątkowe zdobienia, a wykonaną z niego biżuterię mogą nosić nawet alergicy. Białe złoto jest również bardziej wytrzymałe. Zarysowania wystarczy tylko wypolerować.
  • Po szóste z palladu produkuje się także pręty oraz druty.

Pallad – alternatywny kruszec inwestycyjny

Przez wiele dekad pallad był postrzegany jako „ubogi krewny” bardziej popularnych i znanych metali szlachetnych. Dlaczego? Ponieważ przez lata kruszec ten był dużo tańszy od złota i platyny. Taką postawę zmienił zdecydowanie rok 2016. Pallad niemal z dnia na dzień zaczął bowiem drożeć, a jego cena najpierw przebiła zniżkującą platynę, by w styczniu 2019 roku pallad przeskoczył w swojej wartości złoto. Warto więc zainteresować się palladem jako długoterminową lokatą nadwyżki posiadanego kapitału.

Jak należy inwestować w pallad?

Jedną z najważniejszych, ogólnych zasad inwestycyjnych jest dywersyfikacja lokaty. Na czym polega ta zasada? Dywersyfikacja zakłada podział kapitału oraz wykorzystanie wielu dostępnych instrumentów finansowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ takie rozwiązanie zdecydowanie zmniejsza ryzyko, a także pozwala zminimalizować ewentualne straty. Gdy inwestowanie w jedno przynosi słabsze rezultaty, inne inwestycje te straty przebijają swoimi wynikami, a inwestor jest na plusie. Tak powinny zachowywać się zwłaszcza osoby, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia i wiedzy z zakresu ekonomii i mechanizmów finansowych rządzących globalnymi rynkami finansowymi. Jest to więc dobra opcja dla kogoś, kto dopiero raczkuje na giełdzie i planuje swoje pierwsze inwestycje. Można lokować kapitał w akcje, obligacje, nieruchomości, kamienie szlachetne, ale też warto zastanowić się nad zakupem metali szlachetnych. Jedną z pewniejszych lokat kapitału jest kupno złota czy srebra. Ale w tej roli może też z powodzeniem wystąpić mniej znany i popularny pallad. Pallad jest – jak już zostało wspomniane – rzadko spotykanym pierwiastkiem. Jednak zapotrzebowanie na ten właśnie surowiec zdecydowanie przewyższa obecnie ilość metalu, jaka jest dostępna na rynku. To wszystko ma pozytywne przełożenie na cenę tego metalu. Najbardziej popularnym sposobem na lokowanie kapitału w palladzie jest jego zakup w formie fizycznej, czyli monet, a także sztabek o próbie 999,5. Monety palladowe nie są środkiem płatniczym, podobnie jak i monety inwestycyjne wytworzone z innych kruszców. Mają tylko i wyłącznie walory kolekcjonerskie. Jak można kupić pallad? Najłatwiejszym rozwiązaniem jest kupno tego metalu przy pomocy Internetu. Warto jednak zachować pewne środki ostrożności. Kupna palladu można dokonywać tylko i wyłącznie u renomowanych sprzedawców. Należy też pamiętać, że cena palladu zmienia się, a wartość ważącej uncję sztaby zależy od wielu ważnych czynników.

Od czego zależy cena palladu?

Cena palladu uzależniona jest od aktualnych notowań giełdowych palladu, jak również od kursu dolara do złotówki. Do ceny sztabek inwestycyjnych doliczana jest także marża, jaką narzucają  sprzedawcy. Ale to nie wszystko. Bardzo ważnym czynnikiem, jaki wpływa na cenę metali szlachetnych jest sam stan gospodarki: Stanów Zjednoczonych, strefy euro i Chin. Jak to działa? Przede wszystkim mocno stojąca na nogach gospodarka zwiększa zdecydowanie prawdopodobieństwo wzrostu cen palladu. Inaczej dzieje się w stosunku do innych metali szlachetnych – silna gospodarka obniża ich ceny. W przypadku palladu natomiast każde, nawet najmniejsze osłabienie gospodarki będzie obniżało cenę tego metalu. Znaczące zdanie ma także popyt na kruszec. A popyt przemysłowy wpływa na ceny każdego metalu szlachetnego. Warto zwrócić też uwagę na sytuację w górnictwie – strajki i wyczerpywanie się zasobów bardzo mocno oddziałują na wartość palladu. Tak więc inwestycje w pallad nie podlegają tym samym prawom, co ma miejsce w przypadku innych metali szlachetnych. Warto też zauważyć, że cena palladu jest wyjątkowo stabilna. Porównując ceny  złota i srebra, ceny palladu są stosunkowo niskie. Jest też duża dostępność metalu, mimo wzrostu rynku oraz i samego popytu na ten kruszec.

Ile palladu możesz kupić za 1 zł?

KwotaWaga
1 zł0.0072 g
10 zł0.0715 g
100 zł0.7153 g
1 000 zł7.1526 g
10 000 zł71.5255 g
100 000 zł715.2553 g
Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 30)

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut