Cena srebra | Aktualny kurs forex XAG PLN, Wykres

Biżuteria srebrna Biżuteria srebrna
Źródło: Giallo / Pexels

Srebro często określane jest „biedniejszym bratem” złota. I tak jest traktowane na rynku metali szlachetnych. Ale, w przeciwieństwie do złota, jego obrót nie dotyczy tylko i wyłącznie jako aktywa finansowego. Ten metal ma też wartość kolekcjonerską. Jest bardzo dobrą lokatą kapitału. Srebro jako metal szlachetny ma natomiast bardzo szerokie zastosowanie przemysłowe. Kto handluje srebrem i dlaczego? Ile kosztuje srebro i co ciekawego wiemy na temat tego metalu?

Srebro

Aktualna cena: 119,65 PLN za uncję    29,58 USD za uncję

 • Jednostka: uncja
 • Zmiana ceny: -3,93%
 • Cena minimalna: 29,51 USD
 • Cena maksymalna: 30,88 USD
 • Cena za 1 gram: 4,22 PLN / 1,04 USD
 • Cena za 1 kilogram: 4 220,06 PLN / 1 043,29 USD
 • Za 100 zł kupisz: 0,8358 oz
 • Za 100 USD kupisz: 3,3807 oz

Kurs srebra (XAGUSD) wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (2)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (26)

Wzrośnie 96.15%Spadnie 3.85%

Kto handluje srebrem i dlaczego?

Srebrem handlują traderzy i inwestorzy. Handel srebrem ma kilka głównych powodów:

 • Po pierwsze, można skorzystać z wahań jego cen.
 • Po drugie, jest zabezpieczeniem przed inflacją.
 • Po trzecie, jest traktowane jako inwestycja.
 • Po czwarte, oznacza zabezpieczenie przed tąpnięciem finansowym.

Kalkulator przelicznik srebra

-
0.2369

Na rynku finansowym srebro zyskało popularność dopiero niedawno. Wcześniej inwestorzy byli zainteresowani przede wszystkim złotem. Gdy ceny złota zaczęły sukcesywnie rosnąć, inwestorzy doszli do wniosku, że ryzyko należy rozłożyć na inne opcje inwestycyjne, na obszarze metali szlachetnych. Do akcji wkroczyło srebro. Warto jednak wiedzieć, że rynek srebra jest bardziej zmienny niż rynek złota. Jednak to właśnie srebro może z powodzeniem zastąpić złoto jako zabezpieczenie przed inflacją, a także i wahaniami rynkowymi. Ponadto ceny srebra są niższe niż ceny złota. Kolejnym plusem po stronie srebra jest to, że za 50% popytu na nie odpowiadają cele przemysłowe. Jeśli nawet sytuacja nie będzie najlepsza na rynku inwestycyjnym, to srebro zawsze znajdzie swoich nabywców w sektorze przemysłowym.

Zobacz także: Czy warto inwestować w srebro?

Co wpływa na cenę srebra?

Srebro, podobnie jak inne metale szlachetne ma swoją cenę. Obecny kurs srebra na giełdach wynosi ok. 17,8100 USD za uncję tego metalu. Jakie czynniki decydują o cenie srebra? Są trzy kluczowe wskaźniki.

 • Popyt i podaż – srebro jest towarem, a cena każdego towaru zależy od zmian popytu i podaży. Popyt dotyczy także sektora przemysłowego.
 • Technologia – dotyczy przemysłowego zastosowania srebra, czyli zielonej technologii i systemów fotowoltaicznych. Obydwie technologie są obecnie w cenie. Warto wiedzieć, że popyt na srebro jest wprost proporcjonalny do popytu, który związany jest z jego zastosowaniem przemysłowym.
 • Wartość USD – srebro jest wyceniane w dolarach amerykańskich/USD, cena metalu jest więc ściśle powiązana z kursem dolarów amerykańskich. Mocny dolar sprawia, że srebro tanieje.

Jakie były historyczne ceny srebra?

Ekstremalny wzrost cen srebra miał miejsce pod koniec 1979 roku. Ten okres określa się mianem Srebrnego Szczytu. W latach 70-tych ubiegłego wieku cena srebra wzrosła aż z 1,5 USD za uncję do około 32 USD za uncję. Do końca 1980 roku cena natomiast mocno spadła i znalazła się na poziomie zbliżonym do poziomu sprzed roku. Jak doszło do Srebrnego Szczytu? Sytuacja była wynikiem aktywności dwóch miliarderów – Braci Hunt, jedni z kluczowych graczy na rynku metali szlachetnych. Podobno w swoim posiadaniu mieli oni jedną trzecią całej podaży srebra, poza tylko ilością metalu, która należała do rządów poszczególnych państw.

Czy cena srebra zależy od ceny złota, jakie są korelacje tych cen?

Fundamenty rynku srebra i złota różnią się zdecydowanie. Jednak istnieje bardzo mocna korelacja między ceną złota, a wartością rynkową srebra. Powodem jest sprzedaż tych dwóch metali szlachetnych przez tych samych inwestorów. Silne wybicie ceny złota w stosunku do ceny srebra zostało spowodowane przez kryzys finansowy z 2008 roku. Ale nie trwało to długo. Ceny srebra szybko wkroczyły na tą samą ścieżkę. Ale były bardziej zmienne od cen złota. Korelacja ta prawdopodobnie pozostanie niezmienna tak długo, jak długo obydwa metale szlachetne będą przedmiotem wymiany handlowej, która dotyczy ich wartości pieniężnej.

Srebro jest tańsze od złota. Różnica wynosi blisko 84 razy, choć spekuluje się, że prawdziwa wartość jest niższa 10-15 razy. Dlaczego tak się dzieje? Zwłaszcza, że srebra jest 10 – 15  razy mniej – pod względem geologicznym – na świecie? Tutaj należy odnieść się do historii monetarnej. I złoto i srebro były pieniędzmi. Złoto i srebro były podstawą systemów monetarnych. Obydwa metale są towarami przemysłowymi. Ale pod tymi wszystkimi względami srebro bije na głowę złoto. Po pierwsze srebrne pieniądze mają o wiele bogatszą tradycję. Srebrem posługiwały się masy. Złotem natomiast rządzili królowie i bogaci ludzie z wysokich pozycji społecznych. Historyczną wymianą towarową dnia codziennego rządziły więc srebrne talary, grosze i drachmy. Stąd jednak bierze się różnica w wartości obydwu metali szlachetnych, w ich popularności i dostępności.

Ceny srebra za różne jednostki wagowe

Ceny srebraCena USDCena PLN
Cena srebra za 1 gran0,07 USD0,27 zł
Cena srebra za 1 karat0,21 USD0,84 zł
Cena srebra za 1 gram1,04 USD4,22 zł
Cena srebra za 1 dekagram10,43 USD42,21 zł
Cena srebra za 1 uncję29,58 USD119,65 zł
Cena srebra za 1 funta473,28 USD1 914,40 zł
Cena srebra za 1 kilogram1 043,40 USD4 220,53 zł

Czym jest srebro lokacyjne?

Srebro jest dość popularne, ponieważ ma niższą barierę wejścia niż złoto. Każdy metal ma określoną formę inwestycyjną. Złoto na przykład sprzedaje się w sztabkach, natomiast najbardziej popularną  formą srebra są monety, które ważą 1 uncję. Na rynku dostępne są także monety większe. Mogą mieć wagę 10 uncji, a także mniejsze. Inwestowanie w srebro jest świetnym pomysłem na uzupełnienie portfela, który jest oparty o złoto lub inne instrumenty finansowe. Należy zawsze pamiętać, że srebro ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, a to jest stabilny fundament służący do jego wyceny.

Srebrne ciekawostki

Srebro znane jest człowiekowi od około 6 tysięcy lat. Jest to jeden z pierwszych metali, jakie zostały odkryte przez człowieka. W Polsce pierwsze kopalnie srebra powstały w średniowieczu. Srebro, jako pierwiastek, występuje w stanie wolnym. Najczęściej jednak metal można spotkać w połączeniu z siarką, arsenem i antymonem. Największym producentem srebra w Europie jest Polska. Od 2011 roku również na świecie – wyprzedziwszy tym samym Meksyk. Srebro jest wyjątkowym metalem. To miękki i plastyczny metal, który charakteryzuje się bardzo dobrą przewodnością energii elektrycznej i cieplnej. Jako stop natomiast silnie absorbuje tlen. Łatwo tworzy związki z cyjankami, roztwory z miedzią, ołowiem, platynowcami, złotem i berylem. Czyste srebro, a także jego stopy stosuje się w elektronice i elektrotechnice, tworząc przede wszystkim styki i przewody. Srebro wykorzystuje też przemysł fotograficzny, farmaceutyczny, jubilerski. Używa się je do wyrobu monet i nakryć stołowych, a także jako dodatek do spoiw cynowo-ołowiowych.

Medyczne właściwości srebra

Srebro ma właściwości bakteriobójcze oraz dezynfekujące. Znano je i wykorzystywano wiele tysięcy lat wcześniej, bo już w starożytnej Persji. Tamtejsi możni trzymali na przykład wodę w srebrnych misach. Dlaczego? Ponieważ ten zabieg zapobiegał jej psuciu. Zbyt duże spożycie srebra może prowadzić do zmiany barwy skóry, która zmienia kolor na szaro-niebieski. Chorobę nazywa się srebrzycą. Obejmuje te obszary ciała, które mają kontakt ze słońcem.

Magiczne właściwości srebra

Czy srebro jest metalem mającym magiczną moc? Kojarzy się je z Księżycem. W zamierzchłych czasach – w średniowieczu – wierzono, że chroni przed wilkołakami i wampirami. Starożytni Chińczycy natomiast wierzyli, że srebrne naszyjniki odpędzały złe duchy. Srebrne gody to 25. rocznica ślubu. A sen o sztabkach srebra oznacza bogactwo.

Ile srebra możesz kupić za 1 zł?

KwotaWaga
1 zł0.2369 g
10 zł2.3694 g
100 zł23.6937 g
1 000 zł236.9369 g
10 000 zł2369.3690 g
100 000 zł23693.6899 g
Ocena artykułu
4.6/5 (głosów: 42)

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut