Notowania bawełny | Cena za funta

Bawełna ma wiele zastosowań: produkcja odzieży, pościeli Bawełna ma wiele zastosowań: produkcja odzieży, pościeli
Źródło: Magda Ehlers / Pexels

Z bawełny korzysta cały przemysł włókienniczy i odzieżowy. Pozyskiwana jest ona z roślin, które ludzkość zna od tysięcy lat. W bawełnę można też inwestować. W jaki sposób?

Bawełna

Aktualna cena: 292,48 PLN za funta    72,31 USD za funta

  • Jednostka: funt
  • Zmiana ceny: -0,31
  • Cena minimalna: 72,95 USD
  • Cena maksymalna: 72,31 USD
  • Cena za 1 gram: 0,64 PLN / 0,16 USD
  • Cena za 1 kilogram: 643,46 PLN / 159,08 USD
  • Za 100 zł kupisz: 0,3419 lb
  • Za 100 USD kupisz: 1,3829 lb

Kurs bawełny wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (1)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (20)

Wzrośnie 90.00%Spadnie 10.00%

Historia bawełny

Historycy i archeolodzy w oparciu o swoje badania szacują, że już 9 tysięcy lat temu, a nawet i 14 tysiące lat temu ludzkość poznała bawełnę. Pierwszymi, którzy z niej korzystali, byli Egipcjanie. Ślady włókien bawełnianych odkryto w jaskiniach w Meksyku, a datowane są one na około 7 000 lat p.n.e. Jednak dopiero w momencie, gdy wynaleziono maszyny do tkania przędzy i zbioru bawełny, znaczenie tej rośliny o wiele bardziej się zwiększyło.

Od tysiącleci właśnie bawełna, czyli właściwie włókno otaczające nasiona rośliny znanej pod tą samą nazwą, wykorzystywana była do szycia lekkich tkanin. Pod koniec XVI wieku p.n.e. bawełna była uprawiana w obu Amerykach, w Afryce i Euroazji.

Kalkulator przelicznik bawełny

-
0.0034

Gdzie uprawiana jest bawełna?

Bawełna do wzrostu potrzebuje ciepła i dużej wilgotności gleby, a eksperci uważają, że najlepsze warunki do jej uprawy panują w Egipcie. Choć tak jest w istocie, to Egipt nie ma obecnie zbyt dużego udziału w światowej uprawie. Większość takich upraw znajduje się poza uważanymi za idealne strefami klimatycznymi, zwłaszcza w Indiach. Największymi producentami bawełny obok Indii są USA i Chiny. Na kolejnych miejscach znalazły się Brazylia, Pakistan, Turcja, Uzbekistan, czy Australia. Chiny mają duże rezerwy bawełny.

Gdzie stosowana jest bawełna?

Naturalnie bawełna wykorzystywana jest do produkcji odzieży, ale i w szeroko rozumianym przemyśle włókienniczym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że z włókien bawełny tworzy się nie tylko bawełniane materiały na podkoszulki, ale i takie tkaniny jak atłas, aksamit, sztruks, a nawet dżins i perkal.

Na produkcji odzieży użycie bawełny wcale się nie kończy, ponieważ stosuje się ją też do produkcji sieci rybackich, do oprawy książek, produkcji luksusowego papieru, podobrazi, czy filtrów do ekspresów do kawy.

Dla ludzi roślina, jaką w istocie jest bawełna, nie jest jadalna. Zawiera bowiem związek chemiczny – gossypal. Ale bywa stosowana jako pasza dla przeżuwaczy. Ma wówczas wysoką jakość.

Bawełna wchodzi w skład wielu kosmetyków. Produkuje się z niej także banknoty, czego najlepszym przykładem są amerykańskie dolary.

Ceny bawełny za różne jednostki wagowe

Ceny bawełnyCena USDCena PLN
Cena bawełny za 1 funta72,31 USD292,48 zł
Cena bawełny za 1 kilogram159,42 USD644,81 zł
Cena bawełny za 1 tonę159 416,39 USD644 808,55 zł

Od czego zależą ceny bawełny?

W ostatnich latach wyraźnie widoczne są wzrosty cen kontraktów terminowych na bawełnę, jak i samej bawełny. Wpłynęło na to kilka czynników. Główną przyczyną wzrostu cen był rosnący popyt zgłaszany w Indiach i Chinach. USA miało też mocno uszczuplone zapasy. Nie bez znaczenia ma rosnący popyt na bawełnę.

Jak można inwestować w bawełnę?

W bawełnę raczej rzadko kiedy inwestuje się bezpośrednio, poprzez kupowanie roślin. Jednak z uwagi na to, że cena na rynkach międzynarodowych znacząco się waha, stwarza ona szerokie możliwości wypracowania pożądanych zysków. Najlepszą na to metodą będzie inwestowanie w bawełnę z wykorzystaniem kontraktów CFD (kontraktów na różnice kursowe). Jeśli decydujemy się na inwestowanie w bawełnę przez CFD, tak naprawdę podejmujemy spekulację przy wzrostach i spadkach cen surowca. Nie musimy więc fizycznie kupować bawełny i składować jej w magazynach. Kontrakty CFD na bawełnę są lewarowane, najczęściej z dźwignią 1:10 w przypadku inwestorów indywidualnych.

Wielu brokerów ma w swojej ofercie kontrakty CFD na bawełnę. Innym jednak sposobem na inwestycje w bawełnę jest wybór funduszu ETF, zainwestowanie w akcje spółek związanych z bawełną lub wykorzystanie opcji. Kontrakty terminowe na bawełnę są notowane na amerykańskiej giełdzie NYMEX pod symbolem TT. Kontrakty te wygasają każdego roku w marcu, maju, lipcu, październiku i w grudniu. Jeden kontrakt odpowiada 50 000 funtom bawełny.

Kontrakty tego rodzaju są przedmiotem obrotu nie tylko na giełdzie NYMEX, ale i giełdzie NYBOT, pod symbolem CT. Wygasają w tych samych miesiącach.

Rynek ETF-ów pozwala na inwestowanie w bawełnę za pośrednictwem jedynie BAL iPath Series B Bloomberg Cotton Subindex Total Return ETN. Fundusz ten zarządza 10 mln aktywów w dolarach, a średni spread to 0,59 proc., zaś opłaty roczne – 0,45 proc.

Ile bawełny możesz kupić za 1 zł?

KwotaWaga
1 zł0.0016 kg
10 zł0.0155 kg
100 zł0.1551 kg
1 000 zł1.5508 kg
10 000 zł15.5085 kg
100 000 zł155.0848 kg
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut