Notowania owsa | Cena za buszel

Miska płatków owsianych Źródło: JÉSHOOTS / Pexels

Zboże ekstensywne, takie jak owies, znane jest polskiemu społeczeństwu bardzo dobrze. Choć w ostatnich kilku miesiącach znaczenie tego zboża mocno spadło, to jednak niektóre argumenty o nim mogą świadczyć o tym, że być może znów wróci do łask. Owiec jest cenny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt i nie tylko jako pokarm. Czym jest owies i czy warto w niego inwestować? Dowiesz się z poniższego materiału!

Owies

Aktualna cena: 1 271,76 PLN za buszel    324,00 USD za buszel

 • Jednostka: buszel
 • Zmiana ceny: +0,20
 • Cena minimalna: 327,60 USD
 • Cena maksymalna: 324,00 USD
 • Cena za 1 gram: 0,05 PLN / 0,01 USD
 • Cena za 1 kilogram: 46,73 PLN / 11,90 USD
 • Za 100 zł kupisz: 0,0786 bu
 • Za 100 USD kupisz: 0,3086 bu

Kurs owsa wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (1)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (7)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Owies – czym jest?

Zboże, jakim jest owies, nie ma zbyt dużych wymagań dotyczących np. gleby. Pobiera z niej ważne dla siebie substancje i radzi sobie z ewentualnym niedoborem wapnia czy jonów manganu i glinu, dlatego też nie ma przeciwwskazań, aby uprawiać go na zakwaszonej glebie. Owies nie jest wymagający do przedplonu i sam osiąga bardzo wysoką wartość przedplonową. W przypadku plonowania jest jednym ze stabilniejszych zbóż w porównaniu z innymi. Mniej intensywnie reaguje na choroby, a nawet jeśli dojdzie do jego zakażenia, nie przenosi chorób na inne zbożowe rośliny. Owies wydziela specyficzne substancje organiczne, dzięki czemu blokuje nadmierny rozwój patogenów glebowych. W korzeniach owsa znajdują się grzyby, które nie stanowią zagrożenia dla jęczmienia, pszenicy czy żyta. 

Chwasty nie stanowią problemu dla owsa, tak samo jak choroby grzybowe. Jedynym, o co trzeba zadbać, w szczególności w stosunku do tego zboża, jest woda, którego owies potrzebuje naprawdę dużo.

Ceny owsa za różne jednostki wagowe

Ceny owsaCena USDCena PLN
Cena owsa za 1 funta4,05 USD15,90 zł
Cena owsa za 1 kilogram8,93 USD35,05 zł
Cena owsa za 1 buszel324,00 USD1 271,76 zł
Cena owsa za 1 tonę8 928,73 USD35 046,91 zł

Jakie są właściwości owsa?

Owies jest jednym z najzdrowszych zbóż, ponieważ posiada dużo składników bioaktywnych, które są wartościowe dla ludzkiego organizmu. Produkty owsiane zawierają przeciwutleniacze, rozpuszczalne w wodzie β-glukany, fitosterole i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Owiec mocno wpływa na obniżenie złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu może zmniejszyć ryzyko zawałów serca. Otręby owsiane świetnie wpływają na perystaltykę jelit. Produkty owsiane sprawdzają się w przypadku osób chorych na cukrzycę, oczyszczają organizm i hamują wchłanianie tłuszczu w organizmie. 

Jakie zalety wynikają z uprawy owsa? 

Do zalety uprawy owsa można zaliczyć:

 • Wysoką wartość pokarmową w stosunku do ludzi i do zwierząt. 
 • Jego cena jest o wiele niższa, w porównaniu z innymi zbożami. 
 • Nie potrzebuje drogiego nawożenia i chemicznej ochrony.
 • Nie ma wysokich wymagań glebowych, dlatego może być obsiewany na glebie z odczynem kwaśnym, jak i obojętnym. 
 • Nie ma wysokich wymagań termicznych. Może być wysiewany nawet pod koniec lutego, ponieważ lubi wilgoć i chłód. 
 • Chwasty mu nie zagrażają głównie dlatego, że może być wysiewany wcześniej niż inne zboża.

Czy owies ma jakieś wady? 

Owies posiada wady, takie jak:

 • Generuje bardzo niskie plony.
 • Potrzebuje bardzo dużej ilości wody do prawidłowego rozwoju.
 • Zbyt długo pozostawiony na polu, zacznie się osypywać.
 • Cena owsa jest niska, co przekłada się na niższe zyski ze sprzedaży. Jego cena jest nawet o 2,5 razu niższa niż cena pszenicy.

Do czego może być stosowany owies?

Najczęściej owies wykorzystywany jest jako pasza dla zwierząt lub przekształcany jest na pokarm dla ludzi. Kto z nas choć raz w życiu nie jadł płatków owsianych, które polecane są osobom posiadającym problemy z trawieniem?

Owies stosowany jest również w kosmetologii i środkach czystości. Zawiesina wyprodukowana w owsa ma właściwości czyszczące np. brud z twarzy i nie uszkadza przy tym delikatnych tkanek skórnych. Oprócz tego pozostawia na skórze delikatny, ochronny film. Owies sprawdza się w kosmetykach dedykowanych do skóry skłonnej do świądu, oparzeń, egzemy, w leczeniu ospy lub odry. Można go znaleźć również w preparatach do leczenia trądziku. Najlepiej więc sprawdzi się dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

Posiada właściwości nawilżające i przyspiesza proces gojenia się skóry. Wchodzi w skład wielu kosmetyków dedykowanych do opalania, chłodzących czy myjących. Owies jest popularny w szamponach i odżywkach. Poprawia jakość włosów i nie pozwala na ich przesuszanie.

Gdzie jeszcze stosowany jest owies?

 • W przemyśle farmakologicznym – dzięki jego właściwościom prozdrowotnym jest składnikiem wielu leków. Przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, stymuluje wydzielanie się hormonów w korze mózgowej, przysadce oraz podwzgórzu.
 • W przemyśle żywności funkcjonalnej – od wielu lat wiadomo, że owies posiada właściwości przeciwutleniające.
 • W przemyśle chemicznym – owies wykorzystywany jest np. podczas produkcji sklejki, w kleju, ponieważ zawiera cząsteczki skrobi. 
 • Inne zastosowania owsa – do produkcji kociego żwirku, środka ułatwiającego wiercenie, produkcja biodegradowalnych plastików, hodowla drożdży, produkcja ksylitolu.

Czy owies się opłaca?

Ze względu na niską cenę sprzedaży owsa, wielu rolników zrezygnowało z jego obsiewania. Niska wydajność tego zboża bierze się z tego, że jest on uprawiany na gorszych glebach, ponieważ ma niskie wymagania odnośnie gruntu, na którym rośnie. Niskie zainteresowanie owsem bardzo dobrze widać biorąc pod uwagę, że w 1969 roku uprawiano to zboże na ok. 30 ha na świecie. W roku 2018 powierzchnia ta zmniejszyła się do ok. 10 ha. Tona owsa przez długie lata sprzedawana była za ok. 600 zł, co nie zachęcało do jego obsiewania.

Kalkulator przelicznik owsa

-
0.0008

Jednak pandemia Covid-19 wymusiła zwiększenie zainteresowania się owsem przez odbiorców. W głównej mierze wpływ na to miało nagłe zainteresowanie się zdrowszą żywnością, ponieważ wiele osób, które nie mogły wychodzić z domu, posiadały więcej czasu na przygotowanie posiłku. Dodatkowo nagły wzrost zapotrzebowania na owies zderzył się z sytuacją w Kanadzie, która jest największym eksporterem tego zboża. W tamtym okresie występowały tam tak duże susze, że zbiory zmniejszyły się o 20% w stosunku do poprzednich lat. Dlatego też ceny owsa poszły w górę i pod koniec 2021 roku tona owsa kosztowała już prawie 2 razy więcej, czyli 1100 zł. 

Patrząc na dzisiejsze ceny węgla, za który trzeba zapłacić czasem nawet ponad 3 tys. za tonę, wielu rolników decyduje się na obsadzanie pół owsem, aby palić nim w piecach. Owies to naturalne i co najważniejsze, tanie paliwo, dlatego jeśli polityka cenowa na rynku paliw wciąż będzie kształtowała się w ten sam sposób, cena owsa będzie wzrastać.

Ile owsa możesz kupić za 1 zł?

KwotaWaga
1 zł0.0008 bu
10 zł0.0079 bu
100 zł0.0786 bu
1 000 zł0.7863 bu
10 000 zł7.8631 bu
100 000 zł78.6312 bu
Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut