Notowania soi | Cena za buszel

Ziarna soi Ziarna soi
Źródło: Pixabay / Pexels

Soja jest źródłem cennego białka roślinnego, dlatego tak chętnie jest spożywana przez wegetarian i wegan. Stosowana jest ona jako produkt spożywczy, ale może być też instrumentem inwestycyjnym. W jaki sposób inwestować w soję?

Soja

Aktualna cena: 4 765,02 PLN za buszel    1 192,00 USD za buszel

  • Jednostka: korzec
  • Zmiana ceny: -0,12
  • Cena minimalna: 1 192,00 USD
  • Cena maksymalna: 1 192,00 USD

Kurs soi wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (1)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (16)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Historia soi

Soja jest rośliną uprawianą w Azji już od czasów prehistorycznych i choć w Polsce być może nie cieszy się zbyt dużą popularnością, to na całym świecie jest powszechnie wykorzystywanym składnikiem różnych potraw. Ceni się ją za to, że jest źródłem cennych składników odżywczych, zwłaszcza białka, którego w soi jest nawet do 50 proc. Jest ona w stanie dostarczyć do organizmu człowieka również tłuszcze – stanowią około 20 proc. jej zawartości, a wchodzące w jej skład aminokwasy odpowiadają pełnemu zapotrzebowaniu człowieka na białko.

Do Europy soja dotarła z Azji dopiero pod koniec XVI wieku i była wówczas stosowana przede wszystkim w charakterze paszy dla zwierząt. Dopiero od lat 60. XX wieku obserwujemy na Starym Kontynencie wzrost upraw soi i zapotrzebowania na nią także ze strony produkcji spożywczej.

Ceny soi za różne jednostki wagowe

Ceny soiCena USDCena PLN
Cena soi za 1 funta1 192,00 USD4 765,02 zł
Cena soi za 1 kilogram1 192,00 USD4 765,02 zł
Cena soi za 1 buszel1 192,00 USD4 765,02 zł
Cena soi za 1 tonę1 192,00 USD4 765,02 zł

Jak wykorzystywana jest soja?

Wiemy już, że ze względu na swój skład, soja stosowana jest w produkcji spożywczej jako roślinne źródło cennego białka. Produkuje się z niej różne wyroby, nawet kotlety sojowe, ale i mleko sojowe oraz olej z nasion soi, który doskonale nadaje się do smażenia, do sałatek, jak i do wypieku ciast.

Poza produkcją spożywczą, soję wykorzystuje się do produkcji mydła, farb i smarów. Najważniejsza pozostaje jej rola w zakresie produkcji pasz dla zwierząt tucznych, czyli zwierząt hodowanych na mięso.

Gdzie uprawiana jest soja?

Zdecydowana większość, bo niemal 70 proc. światowej produkcji soi pochodzi z USA i z Brazylii, a na podium znajduje się również Argentyna. Tuż za nią plasują się Chiny i Indie. Niestety, ale uprawy soi w Brazylii doprowadzają w wielu przypadkach do wycinania lasów Amazonii. Główne rejony, w których uprawiana jest dziś soja, to środkowe dorzecze Missisipi w Ameryce Północnej, Nizina Mandżurska, Nizina Chińska, dolina Jangcy w Azji oraz nizina La Platy w Ameryce Południowej.

Jak można inwestować w soję?

Skupowanie fizyczne soi nie jest najlepszym pomysłem na inwestowanie w ten surowiec rolny. Wszystko przez to, że jej cena jest niska w stosunku do przestrzeni, w której należałoby magazynować fizyczny towar. Polscy inwestorzy mogą jednak być aktywni na rynku soi w zupełnie inny sposób. Decydując się na instrumenty finansowe jak kontrakty terminowe, ETF oraz kontrakty CFD (na różnice kursowe) na soję.

Kalkulator przelicznik soi

-
0.0002

Kontrakty terminowe na soję są notowane na giełdzie surowców Chicago Board of Trade (CBOT), która została utworzona jeszcze w XIX wieku, w 1848 roku. Obecnie giełda ta jest połączona z Chicago Mercantile Exchange i jest częścią CME Group.

Soja to główny składnik wegańskiego jedzeniaPoza tym kontrakty terminowe na soję notowane są na innych giełdach, takich jak SAFEX, DC, RGE, KEX, KCX, NCDEX oraz ROFEX. Są na nich notowane kontrakty terminowe na soję wygasające 7 razy w roku: w styczniu, marcu, maju, czerwcu, sierpniu, wrześniu i w październiku. Warto przy tym podkreślić, że soją handluje się w buszlach. Jeden kontrakt terminowy opiewa na 5000 buszli soi, a 1 buszel to około 27,2 kg.

Zamiast kontraktów terminowych na soję, można wybrać w ramach inwestowania w nią kontrakty CFD, zwłaszcza że te pierwsze są zarezerwowane raczej dla największych inwestorów. Inaczej jest przy kontraktach na różnice kursowe CFD, z których inwestor może skorzystać u licznych brokerów Forex.  Są jeszcze kontrakty terminowe na soję, w które można inwestować za pomocą ETF-ów.

Ile soi możesz kupić za 1 zł?

KwotaWaga
1 zł0.0002 bu
10 zł0.0021 bu
100 zł0.0210 bu
1 000 zł0.2099 bu
10 000 zł2.0986 bu
100 000 zł20.9863 bu
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut