Data dodania: 18 maja 2021 r. / Aktualizacja: 18 maja 2021 r.

Binance Coin czy Ethereum? Poznaj różnice

Binance Coin czy Ethereum - co lepsze Binance Coin czy Ethereum - co lepsze

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy, żebyś poznał dwa najważniejsze altcoiny we współczesnym świecie kryptowalut. A są nimi: Binance Coin (BNB) i Ethereum (ETH).

Co to Binance Coin?

Binance Coin BNBBinance Coin to nic innego jak token giełdy kryptowalut Binance. Giełda wprowadziła go, aby ułatwić korzystanie z niej. Można go używać do płacenia za prowizje w Binance. Jest również bardzo wiele rynków krypto do właśnie BNB. Dzięki BNB możesz także brać udział w projektach organizowanych przez giełdę. Między innymi są to projekty inwestycyjne (IPO czy ICO). Za stworzeniem jej stoi Changpeng Zhao.

BNB jest dostępne głównie na Binance, jednak giełdy takie jak FTX, KuCoin, czy Gate.io.

Co to Ethereum?

Ethereum ETHEther to kryptowaluta wprowadzona przez rosyjskiego programistę Vitalika Buterina w roku 2015. Jest popularna ze względu na bardzo wiele zastosowań. Na jej łańcuchu można budować kolejne tokeny. Często jest wykorzystywana w aplikacjach typu DApp, czyli zdecentralizowanych aplikacjach. Może być również użyta w DeFi, czyli zdecentralizowanych finansach. Jest dostępna na większości, jeśli nie wszystkich liczących się giełdach kryptowalut. Między innymi również na Binance, BitBay, Houbi, Coinbase, Bitfinex i wielu innych.

BNB vs. ETH – różnice

CechaKryptowaluta BNB Binance Coin (BNB)Kryptowaluta Ethereum Ethereum (ETH)
Kiedy powstała2017 rok2015 rok
EkosystemCeFi (Binance) i DeFi (Binance Smart Chain)Składa się głównie z Initial Coin Offering z lat 2017-2018
Coin Market Cap3 miejsce2 miejsce
Maksymalna ilość100 mln Binance Coin, nadwyżki są palone raz na kwartałBrak limitu, ETH ma ograniczenie rocznej podaży na 18 mln ETH
Łańcuch publicznyBinance Smart Chain (BSC) – kompatybilny z Ethereum, szybkie transakcje, niskie opłatyProof-Of-Work (PoW) połączone z Difficulty bomb (wydobycie nowych ETH staje się coraz trudniejsze)
Zastosowanianiższe prowizje na giełdzie Binance, możliwość otrzymania gas fee, stakingu czy inwestycji, możliwość płatności w wybranych sklepach on-lineszerokie zastosowanie w DApp i DeFi, odpowiednio: zdecentralizowane aplikacje i finanse
Społecznośćosoby skupione wokół giełdy Binance i jej projektówosoby skupione wokół Fundacji Ethereum, Tether
Gdzie kupić?Binance
Giełda Binance
BitBay
Giełda BitBay

Binance Coin czy Ethereum – quiz

Sprawdź, która z porównywanych kryptowalut bardziej pasuje do Twoich realnych potrzeb. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki quiz, który zawiera 4 kluczowe pytania. Odpowiadając na nie – natychmiast otrzymasz odpowiedź – która kryptowaluta jest dla Ciebie.

Pytanie 1 z 4

Do czego potrzebujesz sprawdzonej kryptowaluty?

Pytanie 2 z 4

Czy chciałbyś móc zarabiać na stakingu?

Pytanie 3 z 4

Czy chciałbyś płacić niższe prowizje na giełdzie kryptowalut?

Pytanie 4 z 4

Czy zależy Ci na deflacyjności?

Najbardziej pasuje do Ciebie...

Quiz został wypełniony: 19 razy

Podsumowanie

Obie porównywane kryptowaluty należą do czołowych w rankingu Coin Market Cap. Ethereum zajmuje 2-gie miejsce pod względem dziennej kapitalizacji, natomiast Binance Coin – 3-cie miejsce. Obie są tuż po kryptowalutowym królu – Bitcoinie.

Patrząc na nie z punktu widzenia programisty – więcej zastosowań ma Ethereum. Jednak porównując je okiem osoby obracającej kryptowalutami – Binance Coin ma więcej zalet. Przede wszystkim, dzięki niemu skutecznie obniżymy prowizje na giełdzie, jest go skończona ilość (element deflacyjny), co teoretycznie zakłada naturalny wzrost ceny. Korzystając z BNB możemy brać udział w projektach pobocznych giełdy Binance takich jak inwestycje, staking i otrzymywać gas fee.

A gdybyś wciąż zastanawiał się nad wyborem sprawdzonej giełdy kryptowalut – sprawdź nasze porównanie: Binance czy BitBay.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut