Co to jest ICO i IPO?
Źródło: Negative Space / Pexels
Initial Coin Offering bazuje na technologii blockchain i pozwala na pozyskiwanie nowego kapitału. Jest to jedna z pierwszych publicznych ofert konkretnego tokena. Dzięki ICO jesteś w stanie szybko pozyskać dużą kwotę kapitału, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane procedury. Mimo iż wszystko wydaje się w porządku, to jednak ICO nie jest w żaden sposób uregulowane prawnie, co sprawia, że sam jego proces może być dość ryzykowny.
Działanie Initial Coin Offering
Jak już wcześniej zostało wspomniane, ICO pozwala przedsiębiorcom na pozyskanie dodatkowego kapitału. Aby mogło się tak stać, wymagana jest rejestracja na danej platformie. Najczęściej jest do tego wykorzystywane Ethereum. Kiedy nadchodzi termin, przedsiębiorcy wpłacają daną kwotę na platformę, a te z kolei są przeliczane na liczbę odpowiadających im tokenów.
Zawsze, aby wszystko przebiegło w odpowiedni sposób, po zakończeniu zbiórki, minimalna liczba tokenów musi zostać osiągnięta. Wówczas środki są przesyłane do portfela emitenta, a tokeny zostają zarejestrowane na kontach inwestorów. Jak widać, cały ten proces jest w pełni zautomatyzowany i odbywa się tylko w przestrzeni cyfrowej.
ICO a IPO, czym się różnią?
IPO (Initial Public Offering) jest pierwotną ofertą publiczną, której przedmiotem są akcje emitenta spółki. ICO jest często mylona z IPO, ponieważ ich definicje są do siebie dość podobne. Niemniej jednak Initial Coin Offering, również pozwala na uzyskanie kapitału, jednak nie mamy tu do czynienia z akcjami, a tokenami. Bardzo często z ICO korzystają dopiero powstające firmy, tzw. start-upy. Dlaczego coraz chętniej korzystamy z dobrodziejstw ICO? Ponieważ występuje tu mniejsze ryzyko niepozyskania pieniędzy np. z powodu tego, że firma jest za młoda. Dodatkowo proces ICO jest łatwiejszy do przeprowadzenia, gdyż nie ma żadnych regulacji. Należy jednak pamiętać, że z ICO wiążą się pewne kontrowersje. Z racji tego, że ICO nie jest jeszcze prawnie uregulowane, dochodziło w przeszłości do wielu nadużyć, które skutkowały utratą pieniędzy wpłaconych na dany projekt. Oszuści po wpłaceniu transzy znikali bezpowrotnie.
Niezależnie czy weźmiesz udział w ICO czy w IPO, odpowiedz sobie na pytania, czy:
- jesteś przekonany, że projekt, w który chcesz zainwestować, może wypalić?
- Czy przyszłe zyski będą zabezpieczone, a jeśli tak to w jaki sposób?
- Ile wiesz na temat podmiotu, w który chcesz inwestować?
- Czy po przyznanych tokenach lub akcjach nie będziesz miał problemu, aby wyjść z danego projektu?
Czy warto inwestować w ICO?
Warto, ale tylko wówczas kiedy nie w głowie Ci oszustwa i po prostu potrzebujesz dodatkowych finansów na rozwój swojej firmy. Wówczas skorzystaj z takich platform jak Ethereum lub Lisk. Są to przykłady udanych ICO. Pamiętaj, że jeśli chcesz inwestować w ICO, zawsze rób to pieniędzmi, których nie boisz się stracić. Cały czas jest to proces ryzykowny, bo nigdy nie wiesz, czy projekt, w który zainwestowałeś, na pewno wypali.