Data dodania: 9 listopada 2021 r. / Aktualizacja: 24 października 2022 r.

Co to są NFT i gdzie można je kupić?

Co to właściwie jest NFT? NFT to niewymienialny token.
Źródło: Pablo Ezequiel Nieva / Pexels

Niewymienialne tokeny o nazwie NFT stały się bardzo popularne w 2021 roku, choć ich historia sięga kilku lat wstecz. Zainteresowani są nimi mniej i bardziej doświadczeni inwestorzy, poszukujący na rynku oryginalnych aktywów. NFT jako innowacja zostało dostrzeżone przez celebrytów, gwiazdy kina czy sztuki. Dzięki niemu wiele osób może zostać dostrzeżonych, co będzie skutkowało świetnym zarobkiem i zwiększeniem wartości ich dzieł. Tokeny NFT to coś nowego, co totalnie odmieniło rynek m.in. dzieł sztuki.

Czym konkretnie jest NFT?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, NFT to tokeny, ale niewymienialne, więc nie da się ich wymienić na cokolwiek innego. Można je sobie wyobrazić jako pliki zapisywane w technologii Blockchain. Jest to produkt bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla kolekcjonerów. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, aby stać się posiadaczem tokenu NFT i każdy może brać czynny udział w jego tworzeniu. Nie potrzebujesz wykonywać żadnych trudnych czynności, aby stworzyć dla siebie NFT. A co do jego wartości, ostatecznie zdecyduje o tym rynek. 

Tokeny NFT – historia

Działalność związana z NFT rozpoczęła się w 2012 roku, jednak przełom nastąpił podczas konferencji w Nowym Jorku “Seven on Seven” w roku 2014. To właśnie twórcy tego wydarzenia Kevin McCoy i Anil Dash urzeczywistnili połączenie tokena z dziełem sztuki. Rok później powstał projekt Etheria, usystematyzowany moduł NFT, który został przedstawiony w Londynie. 

Kolejnym wydarzeniem, które udowodniło, że niewymienialne tokeny są pożądane, było powstanie gry CryptoKitties, gdzie każdy gracz mógł wyhodować swojego cyfrowego kota, jednak wcześniej musiał zakupić również token NFT, przypisany do danego zwierzaka. Koty były wartością zbywalną, więc mogły zostać sprzedawane użytkownikom, którzy szukali właśnie takiego zwierzaka z konkretnymi parametrami. Do pierwszej sprzedaży doszło w 2017 roku a zwierzak poszedł za 500 tys. złotych.

Co NFT zmieniło na rynku artystycznych dzieł?

Pojawienie się na rynku niewymienialnych tokenów NFT sprawiło, że wiele osób wcześniej nie dostrzeżonych przez inwestorów, dziś ma szansę na pokazanie swoich dzieł całemu światu i sprzedaż ich za określoną, czasem bardzo wysoką kwotę. Dystans pomiędzy osobami zainteresowanymi a artystami został znacznie skrócony. Nie ma pomiędzy nimi żadnego pośrednika, więc określone dzieła mogą zostać sprzedawane za o wiele większe pieniądze. NFT sprawiło, że inwestorzy dostrzegli bardziej przejrzysty rynek, na którym znajduje się wiele możliwości do wyboru. Mogą oni stać się posiadaczami wartościowych dzieł w wersji cyfrowej, których wartość może wciąż wzrastać. 

Jak NFT działa w praktyce?

Tokeny NFT są zapisywane w technologii Blockchain, a dostęp do nich daje prywatny klucz. Nie ma więc możliwości, aby dostały się do niego osoby z zewnątrz, chyba właściciel tokenu na to pozwoli. Sama inwestycja w NFT jest bardzo prosta. Możesz wybrać z kilku możliwości:

  • kupno kryptowaluty powiązanej z NFT – chodzi o kryptowaluty dedykowane, takie jak: MANA, ENJIN, Decentraland. 
  • zakup NFT – zainteresowani najczęściej wykorzystują do tego giełdy tokenów. Do wartych odwiedzenia takich miejsc należy m.in. giełda Open Sea, gdzie zakupisz, ale i sprzedaż NFT. W tym przypadku możesz liczyć na przejrzyste warunki i elastyczne podejście zarówno do kupującego, jak i sprzedającego. Do największych giełd tokenów na rynku zalicza się giełda Rarible, gdzie znajdziesz zarówno dzieła sztuki nowoczesnej, ale także dzieła stworzone przez grafików komputerowych.
  • stworzenie własnych NFT i ich sprzedaż – praktycznie każdy jest w stanie stworzyć swoje NFT. Przyda się odpowiednia dawka wiedzy, wybór platformy, znajomość rynku, a także przydadzą się takie projekty jak: Ethereum, Binance Smart Chain i Kusama. Jeśli zdecydujesz się na tworzenie swojego NFT weź pod uwagę wielkość rynku, koszty użytkowania sieci i dostępność i łatwość korzystania z portfeli.
  • Stworzenie aplikacji powiązanej z NFT.
  • Utworzenie dzieła i przekształcenie do w NFT.

NFT a rok 2021

Prawdziwy wzrost popularności został zauważony również w roku 2021, kiedy to założyciel Twittera Jack Dorsey sprzedał swój pierwszy wpis na platformie za 3 mln dolarów. Natomiast anonimowy użytkownik Twittera pod pseudonimem WhIsBe, sprzedał swoje cyfrowe gumowe misie za milion dolarów. To właśnie wszelcy celebryci, sportowcy, artyści i wszystkie osoby, które są związane z jakąkolwiek sztuką, mają ogromny wpływ na wzrost popularności NFT. Wzrost ten jest tak duży, że niektórzy zaczynają nazywać NFT “nowym bitcoinem”. 

Do największych transakcji z udziałem NFT można zaliczyć:

  • kolekcję grafik Everydays — The first 5000 Days Mike’a Winkelmanna znanego pod pseudonimem Beeple. Dzieło zostało sprzedane za 69,3 milionów dolarów.
  • NFT reprezentujący cyfrowy zbiór Hashmaski, stworzony dzięki 70 artystom – sprzedaż wynosiła 16 milionów dolarów.
  • NFT przedstawiający grafikę CryptoPunk o numerze #7804 – sprzedaż wynosiła  7,57 miliona dolarów.
Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut