Data dodania: 26 kwietnia 2022 r. / Aktualizacja: 26 kwietnia 2022 r.

Czym jest Polski Ład?

Budynek rządu Reforma, jaką jest Polski Ład nie wszystkim wyszła na dobre.
Źródło: Mark Dalton / Pexels

Program Polski Ład powstał po to, aby powstrzymać kryzys związany z COVID-19. W jego ramach zostało wprowadzonych wiele zmian, które nie zawsze są sprzyjające dla polskich obywateli. Program ten skupia w sobie wiele projektów dotyczących działalności gospodarczych, ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych, budownictwa, podatków, rolnictwa, jak i wielu innych. O głównych założeniach Polskiego Ładu przeczytasz w poniższym materiale.

Jakie są główne założenia Polskiego Ładu?

Opieka zdrowotna

Priorytetowym tematem dotyczącym Polskiego Ładu jest opieka zdrowotna. Polski rząd zadeklarował, że w ciągu 6 lat zwiększy środki finansowe na służbę zdrowia do 7 % PKB. W 2023 roku środki mają wzrosnąć do 6 % PKB. Oprócz tego w ramach Polskiego Ładu ma zostać uruchomione Centrum Obsługi Pacjenta, które ma skrócić i ułatwić drogę dla chorych do umówienia się do lekarza. Dodatkowo rząd mówi o uruchomieniu Funduszu Medycznego, który ma wspomóc finansowo leczenie onkologiczne i badanie nowych form terapii. Celem jest również utworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali, który ma zapewnić placówkom zdrowotnym odpowiednią ilość środków na podstawowe wyposażenie. 

Zmiany podatkowe

Założono 10-krotne zwiększenie kwoty wolnej od podatku PIT dla osób pracujących do 30 tys. złotych. W tym przypadku chodzi więc o osoby, które zarabiają minimalną krajową. Próg podatkowy zostanie podniesiony z 85 tys. zł do 120 tys. złotych. Stawka 32% przewidziana będzie dla osób, których roczne dochody przekraczają 120 tys. złotych. Ma to na celu zmniejszenie PIT-u i zwiększenie dochodów emerytów i pracowników. Dzięki temu 65% emerytów otrzyma swoją emeryturę bez podatku. Ochronie mają podlegać zarobki klasy średniej, dlatego też zostanie podniesiony II próg podatkowy w PIT i wprowadzona zostanie ulga dla osób z klasy średniej. 

  • „emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł brutto czyli (2660 zł netto), od 2022 roku otrzyma „na rękę” więcej o 1600 zł rocznie – w porównaniu do 2021 roku;
  • małżeństwo emerytów, z których jeden osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga emeryturę na poziomie średniej, od 2022 roku otrzyma „na rękę” więcej o 2 997 zł rocznie – w porównaniu do 2021 roku;
  • małżeństwo emerytów, z których każdy małżonek otrzymuje 1 800 zł brutto emerytury (łącznie 3031 zł netto), od 2022 roku otrzyma „na rękę” więcej o 2 946 zł rocznie – w porównaniu do 2021 roku.”

Zachowanie stabilnej posady

Dzięki temu, że Polski Ład zacznie zwalczać umowy krótkoterminowe, np. umowy o dzieło, ma zniknąć problem urlopów czy braku możliwości skorzystania z płatnego zwolnienia lekarskiego. 

Powstać ma fundusz przewidujący kilkadziesiąt miliardów złotych połączony ze środkami z UE, dzięki któremu ma powstać ponad pół miliona nowych miejsc pracy. Z tego budżetu mają być finansowane głównie inwestycje infrastrukturalne i obejmujące placówki szkolne, kulturalne, sportowe i zdrowotne.

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Rząd dzięki Bankowi Gospodarstwa krajowego ma zagwarantować osobom chcącym zakupić mieszkanie, nawet do 20% do 100 tys. złotych wkładu własnego, rozłożonego na maksymalnie 15 lat. Dodatkowo jeżeli rodzina będzie powiększać się o nowych członków, wówczas BGK pomoże w spłacie, choć części otrzymanego kredytu mieszkaniowego. Spłata w przypadku drugiego dziecka wyniesie 20 tys. złotych a po urodzeniu kolejnych 60 tys. złotych. 

Budowa domu bez zbędnych formalności

Jeśli będziesz chciał wybudować dom o metrażu do 70 m2, będziesz mógł to zrobić na podstawie zgłoszenia, więc wykonując minimalne formalności. Każdy kto będzie chciał wybudować taki dom, nie musi zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy, ani uzyskać pozwolenia na budowę.

Wprowadzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Od tego roku Kapitał ten będzie przysługiwał na drugie i kolejne dziecko od 1 do 3 roku życia. Rodzice otrzymają dodatkowo maksymalnie 12 tys. zł na nowe dziecko. Będą mogli oni zdecydować, czy chcą pobrać tę kwotę po 1000 zł, czy 500 zł miesięcznie. Świadczenie to będzie przysługiwać również rodzicom adopcyjnym. 

Koniec zatrudniania na czarno

Polscy pracodawcy nie będą mogli już nielegalnie zatrudniać pracowników ani wpłacać im części pieniędzy „do ręki”. Jeśli tak się stanie, będą oni ponosić finansowe konsekwencje (zapłacenie wszelkich składek ubezpieczeniowych, brak możliwości odliczenia kosztów podatkowych wypłaconego wynagrodzenia, zapłata podatku od przychodu). Dodatkowo pracownicy zatrudnieni na czarno nie będą objęci żadnymi karami i ponadto mogą zgłosić, że byli zatrudnieni w ten sposób w latach wcześniejszych.

Wymienione zmiany wprowadzone przez Polski Ład to tylko kropla w morzu. Warto więc zapoznać się z pozostałą większością, ponieważ mają one duży wpływ na jakość życia Polaków. Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Polskiego Ładu.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut