Data dodania: 13 marca 2023 r. / Aktualizacja: 13 marca 2023 r.

Czym jest staking kryptowalut?

Oszczędności Źródło: Pixabay / Pexels

Interesuję Cię kwestia pasywnego dochodu z kryptowalut? Jest to jak najbardziej możliwe! Proces ten nazywa się stakingiem i zarobisz na tym więcej niż na lokacie w banku! Poznaj bliżej inny sposób na zarabianie i ochronę swoich aktywów przed inflacją. Zapraszamy do czytania dalej.

Co to jest staking?

Staking kryptowalut to sposób na budowanie blockchaina kryptowaluty oraz potwierdzania transakcji. Polega on na tym, że użytkownik, który zakupił daną kryptowalutę, może ją przeznaczyć na to, żeby budowała kolejne bloki w łańcuchu tej kryptowaluty. W ten sposób jest zabezpieczana sieć, a sami użytkownicy mają możliwość uzyskania pasywnego dochodu. Im dłużej i większą ilość kryptowaluty użytkownik przeznaczy na staking, tym bardziej może liczyć na wyższą nagrodę w postaci odsetek.

Ważną kwestią jest to, żeby móc brać udział w stakingu, to kryptowaluta musi korzystać z algorytmu Proof of Stake (PoS) lub Delegated Proof of Stake (DPoS).

Algorytm Proof of Stake, czyli jak to się zaczęło

Staking bezpośrednio dotyczy algorytmu konsensusu Proof of Stake. Polega on na tym, że zamiast tradycyjnych górników w łańcuchu są użytkownicy nazywani walidatorami. Aby stać się takim walidatorem, trzeba zamrozić część tokenów w swoim portfelu. W ten sposób otrzymujesz nagrody za staking, które są finansowane z opłat transakcyjnych. Takie działanie użytkowników pozwala lepiej chronić sieć. Choć z drugiej strony faworyzuje najbogatszych użytkowników w blockchainie.

Jak dokładnie działa staking kryptowalut?

Stakowanie kryptowalut to proces, w którym posiadacze monet kryptowalutowych mogą uzyskać dodatkowy dochód poprzez fakt posiadania monet. Polega on na zamrażaniu środków w określonych portfelach lub protokołach w celu zabezpieczenia i zatwierdzenia operacji w sieci blockchain. Posiadacze są nagradzani nowo utworzonymi monetami lub opłatami transakcyjnymi za swój wkład, co pomaga utrzymać bezpieczeństwo i stabilność blockchaina. W zależności od kryptowaluty oprocentowanie za staking może się różnić. Te większe i bardziej popularne będą miały niższe oprocentowanie niż nowe projekty, którym zależy na przyciągnięciu inwestorów.

Stakowanie działa inaczej w zależności od używanej kryptowaluty, ale ogólnie wymaga od użytkowników zdeponowania określonej ilości monet w portfelu. Jako takie, stakowanie jest atrakcyjną opcją dla tych, którzy chcą zarabiać pieniądze, a jednocześnie przyczyniają się do bezpieczeństwa i stabilności sieci blockchain.

Staking krok po kroku

W celu lepszego zobrazowania, jak wygląda staking, przeczytaj kolejne kroki, jakie się zadziewają. Od kupna tokenów po wypłatę odsetek.

  1. Kupujesz tokeny na rynku kryptowalut. Twoje kryptowaluty działają na PoS lub DPoS.
  2. Przeznaczasz część monet na staking, czyli zablokujesz je na określony czas.
  3. Możesz to zrobić, trzymając je w portfelu lub na giełdzie kryptowalut.
  4. Dołączasz do tzw. staking pool. Polega on na tym, że wraz z innymi użytkownikami przekazujecie swoje cyfrowe środki do większego funduszu, dzięki temu możecie liczyć na większe prawdopodobieństwo otrzymania nagrody.
  5. Otrzymujesz dochód pasywny za swoje kryptowaluty i możesz go wypłacić.

Zalety i wady stakingu

Proces stakingu wygląda pięknie i zachęcająco. Jednak nim zaczniesz handlować i kupować odpowiednie kryptowaluty, to poznaj zalety i wady tego systemu.

Zalety stakingu

Wśród zalet stakingu kryptowalut warto wymienić:

  • Łatwy sposób na dodatkowy dochód pasywny z użyciem tych kryptowalut, które już masz. Nie musisz bawić się w handel.
  • Oprocentowanie stakowanych kryptowalut jest wyższe niż na lokatach w banku.
  • Pomagasz tworzyć nowe bloki w łańcuchu i dzięki temu utrzymujesz bezpieczeństwo sieci, a zarazem poprawia się wydajność transakcji.
  • Nie ma takiej bariery wejścia jak w przypadku górników w algorytmie Proof of Work. W związku z tym nie musisz kupować żadnego dodatkowego sprzętu.
  • Staking to proces, który jest energooszczędny i przyjazny dla środowiska w porównaniu z Bitcoinem i jego PoW.
  • Niektóre kryptowaluty oprócz standardowych nagród za stakowanie dają walidatorom specjalne tokeny, które uprawniają ich do wnoszenia uwag do zmian i aktualizacji w projekcie.
  • Nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy, żeby skorzystać ze stakowania kryptowalut. Przy czym dobrze jest bliżej poznać kryptowalutę, w którą chcemy zainwestować.

Wady stakingu

Możliwość stakingu niesie też ze sobą pewne wady i zagrożenia. Poznaj je bliżej, nim rzucisz się na to rozwiązanie ze wszystkimi swoimi oszczędnościami.

  • Tak jak w przypadku lokat, tak i tutaj swój kapitał musisz zamrozić na określony czas, żeby móc liczyć na odsetki.
  • Ceny kryptowalut bardzo szybko się zmieniają. Mimo tego, że będziesz mieć wysokie oprocentowanie, to nie uchroni Cię to przed realną stratą, która wiąże się ze spadkiem kursu.
  • Wycofanie kapitału z handlu, co też przekłada się na cenę danej kryptowaluty.
  • Staking wymaga poświęcenia części kapitału, a zysk jest większy, im większą ilość kryptowalut przeznaczysz na ten cel. Oznacza to, że system faworyzuje bogatych z dużą ilością aktywów.

Czy staking jest bezpieczny?

Znasz już zalety i wady stakingu. Teraz przyjrzyjmy się temu procesowi pod kątem niepewności. Jak w przypadku kryptowalut tak i staking wiąże się z ryzykiem.

  1. Na rynku pojawiają się oferty, które dają większą szansę na wysokie oprocentowanie. Jednak najczęściej są to projekty nowe i niepewne co do swojej przyszłości. Tak wysoki procent ma zachęcać do kupna kryptowaluty. Mimo najwspanialszych planów może się okazać, że projekt zostanie porzucony, a my jako stakerzy zostaniemy z niczym. Dlatego tak ważne jest poznanie kryptowaluty, która pozwala na staking. Większe przedsięwzięcia jak chociażby Ethereum 2.0 daje mniejszy zwrot, ale pewniejszy.
  2. Nasze udziały w sieci otrzymujemy w postaci stakowanej kryptowaluty. W związku z tym mamy z jednej strony zamrożony kapitał, a z drugiej możemy dużo stracić w przypadku bessy. Wtedy okaże się, jak duże znaczenie kurs naszej cyfrowej waluty ma się np. do dolara amerykańskiego.
  3. Ostatnią, bardziej techniczną kwestią, pozostaje zdecydować się na wybór portfela i platformy do stakowania. Warto wybrać te, które:
  4. są znane,
  5. mają dużo użytkowników,
  6. dużą płynność,
  7. pozwalają na wycofanie środków w dowolnym momencie. W tym przypadku dobrze jest sprawdzić, czy w ramach wycofania funduszy nie poniesiemy z tej okazji jakiejś opłaty lub utracimy odsetki.

Czy można zacząć zarabiać na stakingu?

Nasuwa się jeden wniosek w ramach tego pytania. To zależy. Ogólnie tak, staking kryptowalut pozwala zarobić na samym fakcie ich posiadania. Dodatkowo nie trzeba mieć energochłonnych koparek jak w przypadku wydobywania bloków w algorytmie Proof of Work.

Jednak nadal pozostaje kwestia ryzyka stakingu. Wiąże się on przede wszystkim ze spadkiem wartości danej kryptowaluty albo po prostu spadkami na całym rynku.

Stakowanie kryptowalut, czyli jakie kryptowaluty wybrać?

Po lekturze tego artykułu już wiesz, że do stakingu są potrzebne kryptowaluty, których blockchain jest oparty na Proof of Stake. W związku z tym do wyboru masz około 200 różnych cyfrowych walut! Jednymi z najpopularniejszych są:

Podsumowując staking kryptowalut, to proces, który pozwala trzymać kryptowaluty w portfelu w celu uzyskania odsetek lub nagród. Proces ten wymaga od użytkowników umieszczenia swoich monet w wyspecjalizowanym portfelu, a następnie stawiania ich przez określony czas, zwykle kilka dni lub tygodni. Stakowanie jest jednym ze sposobów na uzyskanie pasywnego dochodu z portfela kryptowalut, ponieważ nagradza posiadaczy dodatkowymi monetami za samo trzymanie swoich aktywów. Staking stanowi również zachętę dla użytkowników do pomocy w zabezpieczeniu sieci poprzez pomoc w zatwierdzaniu transakcji, co czyni go ważnym elementem utrzymania zdecentralizowanych sieci.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut