Data dodania: 8 czerwca 2020 r. / Aktualizacja: 8 czerwca 2020 r.

Jak anonimowo i legalnie kupić złoto

Kupowanie złota Kupowanie złota
Źródło: erik_stein / Pixabay

Złoto to doskonały kruszec inwestycyjny, który pozwala zachować kapitał mimo destabilizacji społeczno-ekonomicznej. Otwarta wojna, konflikty geopolityczne czy też prawo krajowe nie są w stanie pozbawić złota wartości. Niestety, abym móc ochronić swój kapitał pod postacią złotego kruszcu warto zachować anonimowość. Jest to konieczne, jeżeli pragnie się uniknąć opodatkowania lub konfiskaty złota ze strony aparatu państwowego, co może mieć miejsce w wypadku skrajnego kryzysu gospodarczego, zmian ustrojowych lub konfliktu wojennego.

Anonimowe inwestowanie w złoto

W kolejnych latach można przewidywać ciągły wzrost wartości złota. O ile w XX w. głównym motorem napędzającym wartość złotego kruszcu były wojny, konflikty oraz załamania gospodarcze, to aktualnie można oczekiwać stałego wzrostu wartości złota nie tylko ze względu na czynniki destabilizujące, ale również z powodu postępu gospodarczego na rynkach wschodzących. W złoto inwestują bogacące się społeczeństwa m.in. Chin i Indii, co znacząco zmniejsza jego podaż.

Niestety anonimowe inwestowanie w złoto staje się coraz trudniejsze we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Niemniej jednak ze względu na niedoskonałość polskich przepisów prawnych tj. z powodu ich nieprzejrzystości oraz braku precyzyjności wciąż istnieje możliwość anonimowego kupowania złotego kruszcu. Zachowując podstawowe środki ostrożności o zakupionym złocie nie dowie się nie tylko aparat państwowy, ale również żadne osoby trzecie. Jak to zrobić?

Anonimowy zakup złota a prawo

Zgodnie z aktualnym prawodawstwem istnieje możliwość anonimowego zakupu złota. Wynika to z kilku powiązanych ze sobą czynników. Przede wszystkim jak mówi art. 122 Ustawy o VAT obrót złotem inwestycyjnym w Polsce jest zwolniony z podatku od towaru i usług. W praktyce oznacza to, że o zawartej transakcji nie dowie się m.in. Urząd Skarbowy. Należy jednak mieć na uwadze, że podmiot sprzedający zgodnie z ogólnymi zasadami obrotu towarami zwolnionymi z VAT oraz w wyniku Uchwały Zarządu NBP z 5 grudnia 2013 r. jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedawanych kruszców. W praktyce oznacza to, że sprzedawca poprosi o dane nabywcy. Szczęśliwie nie oznacza to jednak utraty anonimowości przez kupującego.

Zgodnie z obecnym porządkiem prawnym zakup metali inwestycyjnych opiera się o dane deklaratywne (bez legitymizacji nabywcy), o ile koszt transakcji nie przekracza 10 000 EUR w przypadku transakcji gotówkowej oraz 15 000 EUR, jeżeli mamy do czynienia z transakcją bezgotówkową. Innymi słowy, sprzedawca nie będzie weryfikować tożsamości kupującego. Wynika to z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 r. Zgodnie z przepisami tej samej ustawy kupno kruszców zostanie zgłoszone do Generalnego Inspektora Informacji Finansowe dopiero po przekroczeniu wyżej wymienionych kwot. Innymi słowy, istnieje możliwość zawarcia anonimowej transakcji, jeżeli opiewa ona na kwotę do 60 000 PLN.

Kupno złota w praktyce

Podsumowując, kupując złoto w Polsce, w ramach transakcji do 60 000 PLN nasza tożsamość nie zostanie zweryfikowana przez sprzedawcę, a informacje o kupnie nie dotrą do Urzędu Skarbowego, czy też do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Równocześnie podanie błędnych danych osobowych, o ile nie oznacza kradzieży tożsamości oraz nie wiąże się z używaniem podrobionych dokumentów, nie jest wprost niezgodne z polskim prawem. W jaki sposób kupować?

Wszystko to oznacza, że anonimowe kupno złota jest nie tylko możliwe, ale również proste. Złoty kruszec może być nabyty zarówno stacjonarnie, jak i u dealera kruszców szlachetnych oferującego produkt online. W przypadku kupowania złota osobiście wystarczy podanie błędnych danych osobowych. Kupując gotówką można nabyć złoto o wartości do 10 000 EUR. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli decydujemy się na kupno złota w u dealera kruszców online.

Nabywając złoto w internecie również należy podać błędne dane osobowe, ale prawdzie dane kontaktowe w postaci maila lub numeru telefonu. Chcąc uniknąć kontaktu z zarejestrowanego numeru wystarczy nabyć m.in. czeską kartę SIM (w Czechach nie ma obowiązku rejestracji karty). Tego rodzaju karty są dostępne m.in. na allegro. Kolejnym krokiem do zachowania anonimowości jest pocztowy przelew bankowy. Przelewając pieniądze na poczcie również można podać błędne dane osobowe. Niemniej jednak kwota nie powinna przekraczać kilku tysięcy PLN, jeżeli chcemy uniknąć poproszenia o dowód osobisty. Ponadto warto mieć na uwadze, że nie ma możliwości anonimowego przelania pieniędzy za pomocą banku. Można to robić tylko na poczcie.

Nadchodzące zmiany w prawie?

Rosnąca popularność złota może szybko przełożyć się na zmianę prawa. O ile dealer metali szlachetnych nie ma obowiązku proszenia o dokumenty przy transakcjach do 15 000 EUR, to może to ulec szybkiej zmianie. Przykładem są Niemcy, gdzie od stycznia tego roku istnieje możliwość anonimowego zakupu złota jedynie do 2 000 EUR. Podobne przepisy mogą we wkrótce zostać ustalone w Polsce.

Ocena artykułu
3.8/5 (głosów: 25)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut