Jak bezpiecznie kupić pierwsze kryptowaluty?
Źródło: Pexels
Inwestowanie swoich pieniędzy w różne dobra zawsze wiąże się z podejmowaniem ryzyka. Niewtajemniczeni użytkownicy, chcący skorzystać z nowych możliwości inwestowania w kryptowaluty, narażeni są na pojawiające się niebezpieczeństwa. Inwestorzy kupujący np. kryptowalutę Bitcoin, muszą być świadomi ciągłych zmian kursów, co może powodować szansę szybkiego zysku, bądź ryzyko utraty pieniędzy w krótkim czasie. Z niniejszego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę, by zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas pierwszego zakupu kryptowalut.
- 1. Twój komputer twoją twierdzą. Dbaj o jego bezpieczeństwo
- 2. Wybieraj sprawdzone i profesjonalne giełdy kryptowalut
- 3. Dywersyfikuj kanały inwestowania
- 4. Określ swój realny budżet i się go trzymaj
- 5. Nie wpadnij w pułapkę FOMO
- 6. Wybierz odpowiedni portfel do przechowywania kryptowaluty. Portfel zewnętrzny i Bitcoin
1. Twój komputer twoją twierdzą. Dbaj o jego bezpieczeństwo
Aktywność w sieci, także w kontekście inwestowania w kryptowaluty, wiąże się z niebezpieczeństwem utraty danych. Proces inwestowania może być narażony na ataki hakerów, chcących wykraść cenne informacje, takie jak hasła czy loginy. Podstawową działalnością, która ma na celu zabezpieczenie komputera przed nielegalnym funkcjonowaniem hakerów, jest systematyczna aktualizacja oprogramowania antywirusowego. Sprawdź, czy wrażliwe dane nie są w jakikolwiek sposób udostępniane online. Jeden portfel zewnętrzny może być za małą gwarancją bezpieczeństwa – upewnij się zatem, że posiadasz ich przynajmniej kilka. Utrzymuj je jak najczęściej, w razie takiej możliwości, w trybie offline.
2. Wybieraj sprawdzone i profesjonalne giełdy kryptowalut
Jakie cechy będzie posiadać bezpieczna giełda kryptowalut? Z pewnością nie może być ona „przypadkowym losem”. Nie dobierajmy miejsc w oparciu o pojawiające się, natrętne reklamy. Zawsze warto sprawdzić, czy firma obsługująca giełdę działa w sposób legalny i regulowany. Korzystaj z miejsc o sprawdzonej renomie i przejrzystych warunkach uczestnictwa. Rejestracja na giełdzie nie powinna być zbyt skomplikowana, a bezpieczeństwo danych musi być zagwarantowane odpowiednimi przepisami. Profesjonalne giełdy kryptowalut umożliwiają szeroki wybór e-walut, funkcję szybkiej wypłaty czy pełny i ręczny proces weryfikacji przez uprawnionego pracownika.
3. Dywersyfikuj kanały inwestowania
Bez znaczenia czy inwestujesz w metale szlachetne, surowce, akcje lub Bitcoin – podstawowym celem przyświecającym procesowi inwestowania powinna być dywersyfikacja. Oznacza to rozszerzenie możliwości przechowywania pieniędzy w określonych aktywach. Jest to skuteczny sposób, który pozwala zabezpieczyć się przed niespodziewanymi zdarzeniami. Upewnij się, że kryptowalutowy portfel zewnętrzny nie jest jedynym miejscem, w którym przechowujesz swoje oszczędności. Dywersyfikacja aktywów jest ważnym elementem prowadzenia płynnej strategii finansowej. Pozwala to ograniczyć ryzyka utraty finansów, zwiększa poziom bezpieczeństwa i stwarza nowe możliwości dla użytkownika.
4. Określ swój realny budżet i się go trzymaj
Nie przeceniaj swoich możliwości antycypacyjnych, gdyż bywają one bardzo często złudne. Inwestuj tę część pieniędzy, którą rzeczywiście możesz stracić bez większego uszczerbku na domowym budżecie. Co prawda szansa, że np. giełdy kryptowalut w krótkim czasie obniżą swoje notowania jest mała, to zawsze warto brać pod uwagę takie prawdopodobieństwo. Obserwuj giełdy kryptowalut przez dłuższy czas. Porównuj zmieniające się kursy np. kryptowaluty Bitcoin, w kontekście różnych okresów. Sprawne zarządzanie kapitałem pozwoli na dawanie sobie nowych szans – w przypadku, gdy inwestycja okaże się nietrafiona.
5. Nie wpadnij w pułapkę FOMO
W ostatnich latach popularność kryptowalut znacznie się zwiększyła. Osoby, które zostały zmotywowane sukcesem znajomych, same zdecydowały się na przeniesienie swoich oszczędności w świat krypto. Okazało się jednak, iż rzeczywistość nie jest tak kolorowa, a „inwestowanie na siłę” bywa dużym zagrożeniem. Zjawisko strachu przed przeoczeniem, utratą możliwości, zostało określone przez socjologów jako FOMO (Fear-Of-Missing-Out). Jeśli dana kryptowaluta staje się sławna, a jej cena rośnie, to najprawdopodobniej jest już za późno, aby zbić na niej fortunę. Znacznie bezpieczniejszym wyjściem jest dokonanie odpowiedniego zbadania rynków, przeprowadzenia research’u i poszukanie najlepszych możliwości. FOMO nie jest dobrym doradcą, a stanowi wręcz zagrożenie, szczególnie dla początkujących inwestorów.
6. Wybierz odpowiedni portfel do przechowywania kryptowaluty. Portfel zewnętrzny i Bitcoin
Transakcje, które realizowane są w zdecentralizowanej sieci typu Blockchain, rejestrowane są w formie łańcucha bloków. Sprawia to, iż są nieusuwalne i nie podlegają modyfikacjom. Portfel do kryptowalut umożliwia użytkownikowi dostęp do Blockchaina (precyzyjniej: do klucza prywatnego). Jest to zatem miejsce, które umożliwia przechowywanie ów klucza. Wybranie dobrego portfela jest zatem kwestią absolutnie podstawową w kontekście zagwarantowania bezpieczeństwa. Użytkownik może korzystać z kilku podstawowych typów portfeli, m.in. portfel zewnętrzny online, portfele kryptowalut offline czy portfele papierowe. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie portfel online, stanowiący z pewnością jedno z najwygodniejszych rozwiązań dla inwestującego. Portfele offline charakteryzują się większym stopniem ochrony, gdyż nie są narażone na ataki hakerów. Z kolei rodzą potrzebę fizycznego chronienia nośników, co może być dla wielu osób niefunkcjonalną opcją.
Źródła:
* https://www.telegraph.co.uk/technology/digital-money/cryptocurrency-safety/
* https://www.kaspersky.com/resource-center/definitions/what-is-cryptocurrency
* https://www.kryptomag.pl/najlepszy-portfel-kryptowalut/