Data dodania: 4 października 2021 r. / Aktualizacja: 26 grudnia 2021 r.

Porównanie kont IKE / IKZE

Konta IKE kontra IKZE - porównanie Konta IKE kontra IKZE - porównanie
Źródło: Matheus Bertelli / Pexels

Dodatkowe oszczędności przydadzą się każdemu. A zwłaszcza osobom, które chcą godnie odpocząć na emeryturze. Istnieją na to dwa rozwiązania: IKE i IKZE, które okazują się świetnymi narzędziami do tego, aby w przyszłości nie martwić się o godną starość. Niezależni eksperci i ZUS nie przedstawiają zbyt kolorowej przyszłości i informują, że coraz więcej osób przechodzących na emeryturę może mieć po prostu problem z zaspokojeniem swoich potrzeb. Nawet tych podstawowych, właśnie ze względu na brak wystarczającego zabezpieczenia finansowego dla emerytów. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba będzie sięgnąć po dodatkowe środki, a te można uzbierać właśnie dzięki IKE lub IKZE.

Czym jest IKE?

IKE to inaczej Indywidualne Konto Emerytalne, czyli jak sama nazwa wskazuje, jego głównym celem jest zapewnienie zabezpieczenia finansowego dla osób przechodzących na emeryturę. Otwierając konto IKE, należy dokonywać regularnych wpłat, najlepiej już w momencie podjęcia nowej pracy zarobkowej. Dzięki temu wiele osób nie będzie musiało martwić się, przechodząc przez jesień życia o dodatkowe pieniądze. 

IKE niesie za sobą wiele dobrodziejstw. Warto wiedzieć, że cała zgromadzona suma, jest całkowicie zwolniona z podatku dochodowego, ale żeby tak się stało, środki mogą być wypłacone dopiero po 60. roku życia. Wyjątkiem jest uzyskanie uprawnień emerytalnych w wieku 55 lat. Należy również dokonać przynajmniej 5 wpłat w dowolnym czasie. Co roku na IKE można przelać 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W IKE można posiadać tylko jedno konto i nie ma możliwości, aby np. tworzyć je wraz z małżonkiem. 

Konto w IKE można założyć m.in. w banku, funduszu inwestycyjnym czy instytucjach maklerskich. Środki uzbierane w IKE są całkowitą własnością założyciela konta, dlatego też podlegają dziedziczeniu. To, w jaki sposób składki będą wypłacane, zależy tylko od użytkownika konta. Można robić to całkowicie regularnie lub nie. Nie ma żadnych kar, które wynikałyby z braku uiszczania regularnych wpłat. Należy tylko pilnować, aby nie został przekroczony roczny limit wpłat. 

W ramach IKE można prowadzić tzw. portfel aktywny, który pozwala na sprzedaż i kupno różnych papierów wartościowych. 

Czym jest IKZE?

IKZE to inaczej Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które jest dobrowolne, więc możesz wybrać, czy interesuje Cię taka forma pomocy finansowej, czy też nie. W tym przypadku również decydujesz o tym, ile chcesz zgromadzić na swoim koncie. Osoby fizyczne mogą wpłacać około 1,2-krotność przeciętnej, miesięcznej pensji, a mikroprzedsiębiorcy, zatrudniający rocznie maksymalnie 10 osób, 1,8-krotność przeciętnej pensji – prawo dotyczące mikroprzedsiębiorców weszło w życie dopiero w 2021 roku. Osoby samozatrudnione rozliczając się na zasadach ogólnych, mogą wziąć pod uwagę dwa progi – 17 i 32%, lub mogą rozliczać się według stawki liniowej – 19%. 

Dodatkowo w zeznaniu PIT, możesz odliczyć od podstawy wpłaty w IKZE. Należy wówczas wybrać PIT-o i wypełnić go w odpowiednim miejscu. 

W IKZE również nie może być dwóch właścicieli konta. Również podlegają dziedziczeniu i sam decydujesz, na co wydasz zgromadzone środki. 

Pieniądze w IKZE możesz wypłacić, kiedy chcesz, jednak z definicji najlepiej zrobić to po ukończeniu 65. roku życia. Jeżeli zdecydujesz się na wypłatę środków wcześniej, wówczas będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy od całej kwoty, którą wypłacisz. Zwrócona suma powinna być doliczona do podstawy opodatkowania za dany rok. 

Wpłaty w IKZE powinny być uiszczane przynajmniej przez 5 lat. A suma minimalna, która powinna zostać wpłacona, wynosi 100 zł. Należy pamiętać, że IKZE narzuca dozwoloną ilość wpłaconych pieniędzy, dlatego jeśli wpłacisz więcej, wówczas dana placówka finansowa musi przekazać nadpłatę w taki sposób, jaki został opisany w umowie. Wypłat można dokonywać w sposób jednorazowy lub na raty. Wówczas zapłacisz 10 procent podatku zryczałtowanego. 

Porównanie konta IKZE i IKZE

Wiele osób zapoznając się z opisem IKZE i IKE nie do końca zdaje sobie sprawę z dzielących ich różnic, ponieważ ona konta są dość do siebie zbliżone. Aby jednak ostatecznie podjąć najlepszą decyzję dotyczącą wyboru konta IKE lub IKZE, warto zapoznać się z poniższą tabelą, w której porównujemy IKZE i IKZE.

PORÓWNANIE

IKE 

IKZE

LIMIT WPŁAT

Obowiązują roczne limity wpłat. Są one uzależnione od przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia w danym roku. W IKE można wpłacić jego 1,3-krotność.

Obowiązują roczne limity wpłat. Są one uzależnione od przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia w danym roku. 

W IKZE można wpłacić jego 1,2-krotność. 

ODLICZENIE OD PODATKU

Nie można dokonać odliczenia od podatku 

Co roku można dokonać odliczenia od podatku dochodowego, co przekłada się na stan naszego portfela. 

WYPŁATA ŚRODKÓW

W IKE najlepiej dokonać wypłaty środków po 60. roku życia, spełniając jeden z dwóch warunków:

  • wpłacać środki przez przynajmniej 5 lat,
  • wpłacić połowę wartości wpłat, jednak wcześniej niż 5 lat przez zamiarem wypłacenia środków z IKE. 

W IKZE najlepiej wypłacić pieniądze uzyskując przynajmniej 65. rok życia. Dzięki temu uzyskasz oszczędność podatkową. 

WCZEŚNIEJSZA WYPŁATA

Środki zgromadzone w IKE są zwolnione z tzw. podatku Belki. Jeśli jednak będziesz chciał wypłacić pieniądze wcześniej w całości czy w ratach, wówczas podatek ten będzie musiał być przez Ciebie opłacony.

W IKZE również jesteś zwolniony z podatku Belki, chyba że będziesz chciał wypłacić te środki wcześniej. Jednak w IKZE możesz wypłacić je tylko w całości.

Limity wpłat na IKE i IKZE w roku 2022

 IKEIKZE
Dla wszystkich17 766,00 zł7 106,40 zł
Dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą17 766,00 zł10 659,60 zł

IKE czy IKZE – quiz

Pytanie 1 z 4

Kiedy chcesz zacząć korzystać z odłożonych pieniędzy?

Pytanie 2 z 4

Czy zależy Ci na korzyściach podatkowych co roku?

Pytanie 3 z 4

Czy chcesz mieć możliwość wcześniejszej częściowej wypłaty środków?

Pytanie 4 z 4

Czy zależy Ci, aby osoby dziedziczące Twoje środki nie zapłaciły od nich podatku?

Najbardziej pasuje do Ciebie...

Quiz został wypełniony: 27 razy

IKE i IKZE  – podsumowanie

Zastanawiając się nad IKE i nad IKZE należy w końcu odpowiedzieć sobie na pytanie – które z nich jest lepsze. Największy wpływ na podjęcie decyzji może mieć sytuacja finansowo-ekonomiczna osób, które chcą zgromadzić środki na zabezpieczenie okresu emerytalnego. Ci, którzy osiągają wysokie dochody, mogą otworzyć konta w IKZE i IKE jednocześnie, dzięki czemu będą mieli lepsze korzyści finansowe. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu szybkich korzyści finansowych, wówczas wybierz IKZE. Natomiast jeżeli chcesz poczekać do 60., wówczas możesz postawić na IKE. 

W głównej mierze od tego, jak będzie wyglądał Twój emerytalny czas, zależy od tego, kiedy podejmiesz tę właściwą decyzję, aby zacząć odkładać pieniądze na jesień życia. Im szybciej zaczniesz, tym więcej możesz zgromadzić, wpłacając nawet najbardziej minimalne kwoty. 

Prowadzenie konta zarówno w IKE, jak i IKZE jest całkowicie bezpłatne. Z pobieraniem prowizji masz do czynienia podczas przeprowadzania transakcji, jednak zazwyczaj nie są to duże kwoty. To dodatkowy argument, który przemawia za tym, aby jednak otworzyć konto, będące zabezpieczeniem emerytalnym. Zamiast twierdzić, że masz jeszcze sporo czasu do emerytury, co najczęściej przytrafia się 20 i 30-latkom, lepiej od razu założyć konto, ponieważ im szybciej zaczniesz odkładać pieniądze, tym większe korzyści dzięki temu będziesz w stanie osiągnąć.

Co warto wybrać - IKE czy IKZE - porównanie

Ocena artykułu
3/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut