Najlepsze kantory internetowe 2024

Kantory są miejscami, w których można dokonać wymiany walutowej. Natomiast kantor internetowy jest kantorem walutowym, w którym transakcje dokonywane są przy użyciu dedykowanej platformy internetowej oraz bankowości elektronicznej. W efekcie wymiana odbywa się bez konieczności nawiązywania osobistego kontaktu pomiędzy klientem a osobą prowadzącą kantor. Jak działa kantor online i jak z oferty wielu podobnych kantorów wybrać tę, która spełni nasze oczekiwania?

Jak działa kantor online?

Kantor online jest rozwiązaniem potrzebnym i powszechnie użytecznym. Zyskuje na popularności także w Polsce. Kantory internetowe nazywane są kantorami online lub e-kantorami. Należy je traktować jako wirtualne punkty wymiany walut.

Cały proces wymiany walutowej jest realizowany bezgotówkowo, a klient musi po prostu założyć konto na platformie kantoru internetowego, następnie wpłacić środki na wskazany rachunek z jednego konta na konto kantoru, a w efekcie otrzyma przeliczoną sumę waluty na rachunek w niej prowadzony. Coraz częściej specjalistyczne platformy kantorów online oferują swoim klientom tzw. wirtualne portfele, pozwalające na szybką i bezpieczną wymianę walut, nawet bez konieczności posiadania bankowego rachunku walutowego. 

Zobacz również nasze porównanie kryptowalutowych giełd, gdzie można bezpiecznie kupić waluty wirtualne →

Wówczas wymiana waluty w kantorze online staje się jeszcze prostsza, ponieważ użytkownik wybiera tylko walutę oraz kwotę, a następnie akceptuje ofertę.

Jak wybrać ofertę kantoru online?

Na polskim rynku walutowym funkcjonuje wiele różnego rodzaju e-kantorów i kantorów stacjonarnych. Branżę wspomogły przepisy ustawy antyspreadowej, które weszły w życie w 2011 roku. Od tego czasu rośnie liczba kantorów internetowych. Potencjalny klient może więc właściwie dowolnie przebierać w ich ofertach. Na czym powinien się skupić, wybierając ofertę jednego z nich?

Pierwszym, na co większość użytkowników zwraca uwagę jest kurs walutowy. Bardzo często zdarza się, że przy korzystaniu z porównywarek kursów walut w e-kantorach, prezentowany kurs jest promocyjny i dotyczy tylko np. określonej grupy klientów. Stwarza to pewne problemy w wyborze oferty, która w rzeczywistości będzie dla klienta najbardziej atrakcyjna.

Kolejnym kryterium wyboru e-kantoru będzie wysokość spreadu walutowego. Spread to nic innego, jak różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży waluty. Im będzie on niższy, tym lepiej dla klienta, a i kurs będzie bardziej odzwierciedlał cenę waluty na międzynarodowym rynku walutowym Forex.

Przy wyborze oferty kantoru internetowego trzeba sprawdzić nie tylko kurs i spread walutowy, ale również wysokość opłat i prowizji. Najczęściej kantory online oferują darmowe założenie i prowadzenie konta, ale mogą pobierać prowizje od każdej transakcji czy za wypłatę pieniędzy z konta w systemie e-kantoru na konto prywatne użytkownika.

Bardzo ważne dla klienta jest to, czy wybrany e-kantor współpracuje z bankiem, w którym ma on swoje konto. Wówczas będzie mieć pewność, że przelew zostanie zrealizowany nawet w czasie rzeczywistym i bez dodatkowych opłat. W przeciwnym wypadku czas oczekiwania na wymianę może się wydłużyć, a dodatkowo naliczona zostanie opłata za transakcję bankową.

Przed przystąpieniem do pierwszej wymiany walutowej w kantorze internetowym warto sprawdzić, z jakich zabezpieczeń korzysta i czy spełnia procedury wymagane przez Generalny Inspektorat Informacji Finansowej i czy obejmuje go monitoring ze strony Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Kantor musi działać legalnie, co można zweryfikować w Krajowym Rejestrze Sądowym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zobacz też jak wykonać przelew walutowy

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 3)

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut