Notowania energii | Ropa naftowa, gaz ziemny

ElektrowniaElektrownia

Energii nie widzimy, ale mamy z nią do czynienia każdego dnia. Otacza człowieka, zwierzęta i rośliny z każdej strony. Tak naprawdę my sami ją uwalniamy, za pośrednictwem każdej pojedynczej komórki. Występuje ona w przyrodzie i jest wszędzie. Jednak pod względem inwestycyjnym o energii mówimy w kontekście zapewnienia elektryczności i ogrzewania ludziom. Jak inwestować w energię?

NazwaCenaJednostkaZmiana (24h)Cena minimalnaCena maksymalna

Ropa Brent

376.14 PLN83.27 USDbaryłka-0,76%80,97 USD84,50 USD

Ropa WTI

345.74 PLN76.54 USDbaryłka-0,01%73,75 USD77,72 USD

Gaz ziemny

32.75 PLN7.25 USDMMBtu-1,15%7,108 USD7,358 USD

Olej opałowy

14.36 PLN3.18 USDgalon+2,08%3,1082 USD3,2104 USD
NazwaCenaJednostkaZmiana (24h)Cena minimalnaCena maksymalna

O energii elektrycznej

W przyrodzie występuje co najmniej kilka rodzajów energii, między innymi energia potencjalna, kinetyczna czy elektryczna. Właściwie jednak inwestować można tylko w tę ostatnią. Bez energii elektrycznej współczesny człowiek raczej nie wyobraża sobie życia. Znajduje się ona w każdym domu i nie przywiązujemy do niej zbyt dużo uwagi. Najbardziej zajmuje nas tylko to, aby jej dostawy były regularne, a przy tym ceny nie narażały budżetu domowego na zbyt dużą stratę.

Obecnie częściej inwestuje się nie w energię konwencjonalną, pozyskiwaną ze źródeł kopalnych, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny, czy węgiel, ale w energię odnawialną, przyjazną dla środowiska naturalnego. Jak się to odbywa?

Jak inwestować w energię?

Bezpośrednie inwestowanie w energię jest kłopotliwe i dla przeciętnego inwestora po prostu niemożliwe. Jak bowiem ją składować i handlować nią? O wiele łatwiej jest inwestować na przykład w akcje spółek energetycznych, które notowane są między innymi na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Na ich wycenę wpływa wiele czynników, wśród których należy wymienić:

Analiza wszystkich tych czynników pozwala wskazać dogodny moment do podjęcia inwestycji. Bardzo perspektywiczne wydają się być inwestycje w odnawialne źródła energii. To przyszłość światowej energetyki, z uwagi na wyczerpywalne i nieodnawialne źródła paliw kopalnych. Można lokować posiadany kapitał w energetykę wiatrową czy w fotowoltaikę. Takie inwestycje mogą być atrakcyjną alternatywą dla lokat bankowych, inwestycji w akcje spółek giełdowych czy w nieruchomości. Możliwe jest wejście w podobne inwestycje nawet z kapitałem rzędu 15-30 tys. zł. Długoterminowe i bezpieczne zarabianie na rynku Odnawialnych Źródeł energii jest możliwe obecnie dzięki wycofaniu tzw. systemu zielonych certyfikatów i wprowadzeniu aukcji energii elektrycznej. Branża OZE dzięki temu z pewnością stanie się atrakcyjną formą inwestowania.

Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 1)