Pary walutowe Forex

Forex, zwane również rynkiem walutowym lub FX (od angielskiego „foreign exchange”), to globalny rynek, na którym handluje się walutami. Jest to największy i najbardziej płynny rynek finansowy na świecie. Głównym celem rynku forex jest umożliwienie inwestorom wymiany jednej waluty na inną w celu przeprowadzenia transakcji lub spekulacji.

Cechy kluczowe Forex

  1. Płynność: Rynek forex jest niezwykle płynny, co oznacza, że ​​można szybko kupować i sprzedawać waluty bez większego wpływu na ich cenę.
  2. 24-godzinny dostęp: Forex działa przez całą dobę, od poniedziałku do piątku, dzięki różnym strefom czasowym na całym świecie.
  3. Duże uczestnictwo: W rynku forex uczestniczą różnorodni inwestorzy, w tym banki, korporacje, inwestorzy indywidualni i instytucje finansowe.
  4. Dźwignia finansowa: Inwestorzy na rynku forex mogą korzystać z mechanizmu zw. dźwignią finansową, który pozwala na handel większymi kwotami niż posiadane środki. To może zwiększyć zarobki, ale również ryzyko straty.
  5. Brak centralnej giełdy: Rynek forex nie ma fizycznej lokalizacji ani centralnej giełdy. Handel odbywa się głównie elektronicznie, a uczestnicy handlują między sobą na całym świecie.
  6. Podstawowe i techniczne analizy: Inwestorzy na rynku forex korzystają z różnych metod analizy, takich jak analiza fundamentalna (oparta na wiadomościach i wydarzeniach gospodarczych) oraz analiza techniczna (oparta na badaniach wykresów i wskaźników).
  7. Spekulacja i inwestycje: Ludzie na rynku forex mogą zarabiać na różnicach w kursach walutowych, spekulując na wzrost lub spadek wartości danej waluty. Jednocześnie, może być używany jako narzędzie do zabezpieczania ryzyka finansowego związanego z fluktuacjami kursów walutowych.
  8. Para walutowa: Handel odbywa się zawsze w parach walutowych, np. EUR/USD (euro/dolar amerykański), GBP/JPY (funt szterling/jen japoński), itd. W transakcji zawsze jest jedna waluta bazowa i jedna waluta kwotowana.

Warto zauważyć, że handel na rynku forex jest wysoce ryzykowny i może prowadzić do znacznych strat. Przed rozpoczęciem inwestowania w forex zaleca się zdobycie solidnej wiedzy i rozważenie konsultacji z ekspertem finansowym. Ponadto, należy być świadomym, że handel na rynku forex może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów.

Zobacz także: Wszystko o kontraktach CFD

Czym jest para walutowa?

Para walutowa na rynku forex to zestaw dwóch różnych walut, które są używane do określenia wartości jednej w stosunku do drugiej. W handlu walutami, inwestorzy dokonują transakcji, kupując jedną walutę i sprzedając drugą w danej parze walutowej.

W każdej parze walutowej, jedna waluta jest bazowa (base currency), a druga jest walutą kwotowaną (quote currency).

Na przykład w parze walutowej EUR/USD:

  • EUR jest walutą bazową
  • USD jest walutą kwotowaną

Cena tej pary walutowej mówi nam, ile jednostek waluty kwotowanej jest potrzebnych do zakupu jednej jednostki waluty bazowej. Jeśli cena EUR/USD wynosi 1.20, oznacza to, że za 1 euro można kupić 1.20 dolarów amerykańskich.

Przykładowe pary walutowe obejmują:

  • EUR/USD (euro/dolar amerykański)
  • GBP/JPY (funt szterling/jen japoński)
  • AUD/CAD (dolar australijski/dolar kanadyjski)

Handel na rynku forex odbywa się zawsze w parach walutowych, a wybór pary zależy od preferencji inwestora i analizy rynku. Dla przykładu, jeśli inwestor oczekuje wzrostu euro w stosunku do dolara amerykańskiego, otworzy pozycję długą (kupi parę walutową EUR/USD). W przeciwnym przypadku, jeśli oczekuje spadku wartości euro w stosunku do dolara, otworzy pozycję krótką (sprzeda parę walutową EUR/USD).

Główne pary walutowe Forex

Główne pary walutowe forex, znane również jako „majors„, to najbardziej płynne i najczęściej handlowane pary walutowe na rynku forex. Obejmują one najważniejsze światowe waluty i odzwierciedlają największe gospodarki świata. Oto lista głównych par walutowych:

  1. EUR/USD (euro/dolar amerykański) – Najpopularniejsza para na rynku forex, która obejmuje dwie największe waluty na świecie: euro strefy euro i dolar amerykański USA.
  2. USD/JPY (dolar amerykański/jen japoński) – Para ta odzwierciedla relację między dolarem amerykańskim a jenem japońskim. Japonia to jedna z największych gospodarek świata.
  3. GBP/USD (funt szterling/dolar amerykański) – Para ta obejmuje funt brytyjski i dolar amerykański. Wiele osób inwestuje w tę parę ze względu na silne powiązania gospodarcze między Wielką Brytanią a USA.
  4. AUD/USD (dolar australijski/dolar amerykański) – Para ta reprezentuje relację między dolarem australijskim a dolarem amerykańskim. Jest często używana do handlu surowcami, ze względu na duże zasoby naturalne Australii.
  5. USD/CHF (dolar amerykański/frank szwajcarski) – Para ta odzwierciedla stosunek między dolarem amerykańskim a frankiem szwajcarskim. Szwajcaria to znany na całym świecie ośrodek finansowy.
  6. USD/CAD (dolar amerykański/dolar kanadyjski) – Para ta reprezentuje stosunek między dolarem amerykańskim a dolarem kanadyjskim. Kanada jest ważnym producentem surowców, takich jak ropa naftowa.
  7. NZD/USD (dolar nowozelandzki/dolar amerykański) – Para ta odzwierciedla relację między dolarem nowozelandzkim a dolarem amerykańskim. Nowa Zelandia również ma znaczące zasoby naturalne.

Pary walutowe „majors” są najczęściej wykorzystywane w handlu na rynku forex ze względu na ich wysoką płynność i szerokie zaangażowanie inwestorów. Są one także bardziej stabilne niż pary walutowe z mniej znaczących gospodarek. Jednak każda z tych par ma swoje unikatowe cechy i jest podatna na różne czynniki ekonomiczne i geopolityczne.

Notowania głównych par walutowych Forex

Para walutowaCena średniaCena kupnaCena sprzedażySpread
EUR/USD1,09331,08831,09830,0100
USD/JPY156,3765156,3115156,44150,1300
GBP/USD1,30021,29321,30720,0140
USD/CHF0,88470,87720,88720,0100
USD/CAD1,36811,36211,37410,0120
AUD/USD0,67370,67240,67490,0025
NZD/USD0,60700,60550,60850,0030
Para walutowaCena średniaCena kupnaCena sprzedażySpread

Zobacz także: Ranking brokerów Forex

Pary walutowe Forex bez dolara amerykańskiego (minors)

Pary walutowe minors, znane również jako cross currency pairs, to pary walutowe, które nie obejmują dolara amerykańskiego, ale wciąż są istotne na rynku forex. Są one oparte na głównych walutach innych niż dolar amerykański. Oto lista niektórych popularnych par walutowych „minors”:

  1. EUR/GBP (euro/funt szterling) – Para ta reprezentuje relację między euro a funtem brytyjskim.
  2. EUR/JPY (euro/jen japoński) – Obejmuje euro i jen japoński, odzwierciedlając stosunek między strefą euro a Japonią.
  3. GBP/JPY (funt szterling/jen japoński) – Para ta reprezentuje relację między funtem szterlingiem a jenem japońskim.
  4. AUD/JPY (dolar australijski/jen japoński) – Obejmuje dolara australijskiego i jen japoński, odzwierciedlając stosunek między Australią a Japonią.
  5. NZD/JPY (dolar nowozelandzki/jen japoński) – Para ta reprezentuje relację między dolarem nowozelandzkim a jenem japońskim.
  6. GBP/EUR (funt szterling/euro) – Obejmuje funt brytyjski i euro, odzwierciedlając relację między Wielką Brytanią a strefą euro.
  7. EUR/AUD (euro/dolar australijski) – Para ta reprezentuje stosunek między euro a dolarem australijskim.
  8. CAD/JPY (dolar kanadyjski/jen japoński) – Obejmuje dolara kanadyjskiego i jen japoński, odzwierciedlając relację między Kanadą a Japonią.
  9. GBP/CHF (funt szterling/frank szwajcarski) – Para ta reprezentuje relację między funtem szterlingiem a frankiem szwajcarskim.

Pary walutowe „minors” są mniej płynne niż główne pary walutowe, ale nadal mają aktywny rynek. Są często używane przez inwestorów, którzy chcą unikać wpływu dolara amerykańskiego na swoje transakcje. Ważne jest, aby zauważyć, że choć są one mniej popularne niż główne pary walutowe, to nadal mogą być podatne na zmienność rynku i wymagają odpowiedniej analizy przed dokonaniem transakcji.

Notowania par walutowych Forex bez dolara amerykańskiego

Para walutowaCena średniaCena kupnaCena sprzedażySpread
EUR/GBP0,84100,83700,84500,0080
EUR/JPY170,9602170,8952171,02520,1300
GBP/JPY203,2988503,2475127,7506375,4969
GBP/CAD1,77881,77081,78680,0160
CHF/JPY176,7490438,2574111,3815326,8759
EUR/AUD1,62291,62651,61940,0071
NZD/JPY94,9124234,386159,7830174,6031
Para walutowaCena średniaCena kupnaCena sprzedażySpread

Egzotyczne pary walutowe

Egzotyczne pary walutowe forex to pary, które składają się z jednej głównej waluty i jednej waluty pochodzącej z gospodarki rozwijającej się lub mniejszego kraju. Są mniej płynne niż główne i minory, co oznacza, że mają mniejszy wolumen handlu i wykazują większą zmienność. Oto lista niektórych popularnych egzotycznych par walutowych:

  1. USD/SGD (dolar amerykański/dolar singapurski) – Para ta reprezentuje stosunek między dolarem amerykańskim a dolarem singapurskim.
  2. USD/HKD (dolar amerykański/dolar hongkoński) – Obejmuje dolara amerykańskiego i dolara hongkońskiego, odzwierciedlając stosunek między USA a Hongkongiem.
  3. EUR/TRY (euro/lira turecka) – Para ta reprezentuje relację między euro a lirą turecką.
  4. USD/SEK (dolar amerykański/korona szwedzka) – Obejmuje dolara amerykańskiego i koronę szwedzką, odzwierciedlając stosunek między USA a Szwecją.
  5. USD/ZAR (dolar amerykański/rand południowoafrykański) – Para ta reprezentuje relację między dolarem amerykańskim a randem południowoafrykańskim.
  6. EUR/SGD (euro/dolar singapurski) – Obejmuje euro i dolar singapurski, odzwierciedlając stosunek między strefą euro a Singapurem.
  7. AUD/SGD (dolar australijski/dolar singapurski) – Para ta reprezentuje stosunek między dolarem australijskim a dolarem singapurskim.
  8. EUR/HKD (euro/dolar hongkoński) – Obejmuje euro i dolara hongkońskiego, odzwierciedlając relację między strefą euro a Hongkongiem.
  9. USD/THB (dolar amerykański/bat tajlandzki) – Para ta reprezentuje stosunek między dolarem amerykańskim a batem tajskim.

Egzotyczne pary walutowe są mniej popularne wśród inwestorów niż główne i minory, głównie ze względu na większe ryzyko związane z mniejszą płynnością. Jednak mogą być atrakcyjne dla tych, którzy poszukują większych potencjalnych zysków, ale muszą również być świadomi większego ryzyka związanego z handlem egzotycznymi parami walutowymi.

Notowania egzotycznych par walutowych Forex

Para walutowaCena średniaCena kupnaCena sprzedażySpread
AUD/NOK7,22577,24417,20760,0365
AUD/PLN2,64392,62892,65890,0300
AUD/SEK7,10927,11677,10180,0149
AUD/SGD0,90330,89630,91030,0140
CAD/SGD0,98020,97320,98720,0140
CHF/SEK11,929011,982711,92950,0532
CHF/SGD1,51571,51931,51900,0003
EUR/CZK25,271025,151025,39100,2400
EUR/HUF390,8668389,5588392,17482,6160
EUR/NOK11,727311,682311,77230,0900
EUR/PLN4,29094,27594,30590,0300
EUR/RON4,97034,94534,99530,0500
EUR/RUB96,641998,523094,84363,6794
EUR/SEK11,537411,487411,58740,1000
EUR/SGD1,46611,45911,47310,0140
EUR/TRY36,179638,660934,01184,6491
EUR/ZAR19,892919,980819,80630,1745
GBP/CZK30,051830,111429,99300,1184
GBP/HUF464,8206476,0067454,229521,7773
GBP/MXN23,068723,347722,79840,5493
GBP/NOK13,945914,006113,88670,1194
GBP/PLN5,10285,08285,12280,0400
GBP/SEK13,720913,759613,68270,0769
GBP/SGD1,74351,73451,75250,0180
GBP/TRY43,025345,956640,46455,4921
MXN/JPY8,812721,55455,603515,9510
NOK/JPY14,577735,93079,199526,7312
SGD/JPY116,6096288,455473,3267215,1288
TRY/JPY4,725110,95053,15717,7934
ZAR/JPY8,593621,18815,421415,7667
USD/CZK23,112323,022323,20230,1800
USD/HUF357,4850356,2980358,67202,3740
USD/ILS0,00000,00000,00000,0000
USD/MXN17,742817,959117,53320,4260
USD/NOK10,726210,773510,67960,0939
USD/PLN3,92473,90973,93970,0300
USD/RON4,54564,55994,53150,0284
USD/RUB88,394190,085386,77753,3077
USD/SEK10,553110,583910,52270,0612
USD/SGD1,34101,33401,34800,0140
USD/THB35,842035,705035,97900,2740
USD/TRY33,091935,349931,11934,2306
USD/ZAR18,195218,269618,12190,1477
Para walutowaCena średniaCena kupnaCena sprzedażySpread
Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut