Przegląd książek niezbędnych do rozpoczęcia przygody z giełdą
Edukacja jest bardzo ważną częścią każdego biznesu. Bez wystarczającej dawki wiedzy i poświęcenia nie małej liczby godzin – błądzimy w ostrym cieniu mgły. A zatem, jeśli naprawdę chcesz rozpocząć swoją przygodę z tradingiem, już nie musisz godzinami szukać materiałów w internecie. Dzięki księgarni internetowej Maklerska – będziesz mógł w łatwy sposób przejrzeć tytuły książek związanych z giełdą i inwestowaniem.
Czas potrzebny do stania się ekspertem
Jedni mówią, że aby stać się ekspertem w danej dziedzinie – należy poświęcić jej co najmniej 10 tysięcy godzin. Brzmi to jak wieczność, chociaż pewnie tak jest. Jednak, jeśli jesteś na początku swojej drogi – myślę, że żeby odpowiednio wgryźć się w temat i zrozumieć o co chodzi – wystarczy około 20 godzin.
Metod na to jest kilka: szkolenia stacjonarne, webinary, materiały na YouTube lub klasycznie – książki. Książki były z nami niemal od zawsze. Ja osobiście bardzo lubię książki, ponieważ zawsze mogę w szybki i łatwy sposób wrócić do wybranej części materiału. Jeśli używasz fiszek – też możesz to robić 🙂
Część tytułów jest dostępna również w wersji elektronicznej, więc jeśli jesteś fanem czytników – swoją wiedzę o inwestowaniu możesz mieć zawsze przy sobie. Tam również jest możliwość robienia notatek, oznaczeń tekstu czy dodawania zakładek.
Analiza techniczna czy analiza fundamentalna
To odwieczny spór. Typowe umysły ścisłe wierzą we fraktalność rynku oraz, że przy obserwacji pewnych wzorców powtarzających się na wykresie – można stworzyć strategię, która da zarobić w długim terminie.
Zwolennikami analizy fundamentalnej zaś, są osoby, które interesują się geopolityką, ekonomią, lubią śledzić informacje w mediach.
Nie ganię żadnego z tych podejść, jednak bliższe jest mi to pierwsze, czyli analiza techniczna. A kluczem do sukcesu jest uczestnictwo w trendach, i wykrycie oraz przyłączenie się do nich jak najwcześniej, najlepiej po korekcie.
Zestaw książek dla początkującego tradera
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z handlem na rynkach finansowych, zdecydowanie polecam Ci przyswojenie podstaw. Z pewnością pomoże Ci w tym książka Inwestycje walutowe dla bystrzaków. To pozycja, z której w przyjazny i przejrzysty sposób dowiesz się o podstawach rynku Forex; co nim kieruje, dlaczego został stworzony. Poznasz w niej szereg czynników mających wpływ na wzajemne wyceny walut, indeksów, surowców. Dowiesz się jak czytać wykres, korzystać ze wskaźników, a także poznasz proste strategie inwestycyjne.
Jeśli po lekturze tej książki poczujesz wiatr w żaglach i zapragniesz więcej – ta pozycja jest dla Ciebie: Analiza techniczna rynków finansowych. To książka, która na ponad 400-tu stronach przekazuje Ci największe detale analizy technicznej. Gratka dla osób ze zdolnościami matematycznymi. To biblia inwestorów, w której John Murphy zawarł swoje 30-letnie doświadczenie.
Kolejną mocną pozycją jest Analiza price action: trendy, napisana przez Ala Brooksa. Jest opatrzona wykresami, w oparciu o które wytłumaczone są zachowania uczestników rynku. Jeśli nie wiesz, gdzie patrzeć – ta książka sprawi, że zaczniesz samodzielnie zauważać te sytuacje na wykresie.
O świecach japońskich napiszę jeszcze artykuł, w którym będą zawarte te najczęściej występujące na wykresach. Jednak, jeśli chcesz poznać je wszystkie – tu znajdziesz prawdziwe kompendium azjatyckiej szkoły czytania wykresu: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych. Z książki tej dowiesz się jak powstaje świeca oraz na co zwracać uwagę przy czytaniu wykresów świecowych. Trzy czarne kruki, Trzech białych żołnierzy czy Trzy szczyty i trzy rzeki – jeśli chciałbyś / chciałabyś dowiedzieć się o nich więcej – zapraszam do lektury tej książki.
Psychologia w tradingu
Podobnie jak odpowiednie zarządzanie kapitałem, psychologia jest jednym z najważniejszych czynników determinujących udany handel. Na przełomie ostatnich 50-ciu lat powstało wiele wspaniałych książek na ten temat.
Zdecydowanie polecam Ci pozycję Psychologia skutecznego tradingu, której autorem jest Steve Ward. Ta pozycja jest napisana w bardzo ciekawy sposób, otóż zawiera 35 osobnych strategii na ujarzmienie swoich myśli. Autor przedstawia ciekawe pomysły na „oszukanie” mózgu, i wytrwanie w założonej przez siebie strategii.
Prosty przykład. Jeśli masz strategię, która cieszy się prawdopodobieństwem wygranej na poziomie 50% i poddajesz ją testowi 20 prób. Wygrane i przegrane rozkładają się w sposób losowy, co oznacza, że możesz mieć nawet 10 przegranych pod rząd. Dam sobie głowę uciąć, że już po 5-ciu przegranych pod rząd będziesz szukał / szukała nowej strategii. Tak właśnie działa ludzki mózg. Włącza się instynkt przetrwania – i jak tylko coś nie działa, marnując nasze zasoby – zaczynamy szukać dalej. Nazywają to szukaniem Złotego Graala.
Jeśli dysponujesz już strategią tradingową, a czujesz, że Twoja psyche Cię blokuje – polecam lekturę książki W transie inwestowania. Książka ta pomoże Ci poznać psychologiczne podłoże odnoszenia sukcesów w sferze inwestowania. Znajdziesz tam również informacje, jak przezwyciężać głęboko zakorzenione złe przyzwyczajenia.
Jeśli interesuje Cię system składający się z umiejętnego wykorzystania psychologii inwestowania i spekulacji, a takżej mający na celu umożliwienie osiągania optymalnych wyników w czasie hossy jak i bessy – możesz rozważyć lekturę książki Trader doskonały autorstwa Van Tharp-a. Opisuje w niej plan, jak skutecznie poruszać się na rynkach finansowych, który jest podparty jego wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie. Autor traktuje spekulację jako sposób na biznes, a nie sport czy hazard.
Autor kolejnej książki, dr Ari Kiev zarządział w latach dziewięćdziesiątych funduszem hedgingowym. W tym czasie udało mu się zwiększyć aktywa funduszy z 25 mln USD do 500 mln USD. Jego książka Psychologia ryzyka to pozycja, w której zebrał techniki motywacyjne dla traderów. Znajdziesz w niej informacje o psychologicznym podłożu ryzyka, a także wskazówki jak radzić sobie z emocjami.
Inspiracje w tradingu
Wszystkie elementy mają wpływ na nasze wyniki w tradingu; czy to psychologia, czy strategia gry, czy wybór godzin i rynków do handlu. Książki, które podam poniżej będą świetnymi inspiracjami na drobne modyfikacje Twojego handlu. Czasami zamiast walić głową w mur – lepiej jest podejrzeć jak robią to inni, a nuż coś nam wpadnie w oko i zaprzęgniemy to do swojego arsenału.
Jedną z tych pozycji jest Droga Żółwia. Jest to historia eksperymentu tradingowego opowiadająca o tym, jak ludzie nie mający pojęcia o tradingu zostali traderami. Ukazane są w niej wszystkie kulisy tej przygody, na końcu książki możesz przeczytać pełen algorytm, według którego handlowano. Bardzo dobra pozycja, ja sam czytałem dwa razy. Dowiesz się z niej również, że wcale nie potrzeba nie wiadomo jakiej strategii, aby pomnażać kapitał.
Wspomnienia gracza giełdowego to historia Jessego Livermoora, który swoją przygodę z giełdą zaczął już w młodym wieku jako pomocnik w bucket-shopie. Jest w niej szczegółowo opisana jego ścieżka kariery, oraz to jak dochodził do wielkich pieniędzy. Można z niej wyciągnąć bardzo dużo ciekawych wniosków, np. nic nie jest tak tanie, żeby nie mogło być tańsze, albo nic nie jest tak drogie, żeby nie mogło być droższe. Livermoore uczy, że należy podążać za trendami. Mówi także o nie „łapaniu spadających noży” – to metafora na lecące w dół ceny na wykresie. Jego zdaniem należy odczekać, aż cena się unormuje i da się zobaczyć ponownie tendencję wzrostową. Książka ta ma bardzo ciekawy komentarz historyczny napisany przez Jona Markmana, który rozszerza całą opowieść tak, aby czytelnik, który nie zna historii i realiów panujących w USA na początku XX wieku – również mógł czerpać przyjemność z lektury tej książki.
Jeśli masz działającą strategię inwestycyjną – spróbuj ją poddać metodom przedstawianym w książce Sekrety tradingu krótkoterminowego Larrego Williamsa. Autor to prawdziwy fanatyk testów. A co gdybyś ograniczył handel tylko do poniedziałku, środy i czwartku, i to do tylko do godzin przedpołudniowych? Takie właśnie rady znajdziesz w książce. Oczywiście, nie są to rady wyssane z palca. Autor zachęca do wszelakich testów własnej strategii, i okrojenie jej do parametrów, dzięki którym uzyskamy esencję skuteczności. W książce jest opisany szereg strategii autora, które na pewno pozostawią Cię z nowymi przemyśleniami. Jeśli lubisz testować lub jeszcze nie wiesz czy lubisz – sprawdź to!
Mistrzowie rynków finansowych to publikacja, na którą składa się seria niemal 20 wywiadów ze znanymi traderami, w tym Tom Basso czy William Eckhardt. Bardzo dobrze się to czyta. Przedstawiony jest szereg wskazówek gotowych do zastosowania w Twoim handlu od zaraz. Przedstawione są zupełnie różne od siebie pomysły inwestycyjne; przez analizę fundamentalną, techniczną jak również całkowicie inne metody. Przedstawione są również pomysły na rozsądne zarządzanie portfelem inwestycyjnym.
Tytuły współczesnych autorów
Na koniec tego zestawienia chciałem Ci przedstawić kilka pozycji napisanych przez autorów naszego pokolenia. Wśród nich jest Trader21, który zasłynął swoimi niecodziennymi poglądami przedstawianymi na platformie YouTube.
Inteligentny Inwestor XXI wieku, to jego książka, a w zasadzie zbiór książek, gdyż na ten tytuł składają się 4 tomy. W książce znajdziesz zdanie autora na temat inwestycji w akcje, obligacje, jak ma się system monetarny, czy warto inwestować w waluty, metale szlachetne, surowce, nieruchomości, REIT-y. Dowiesz się również jak zbudować portfel inwestycyjny i odpowiednio zdywersyfikować go. Są również elementy psychologii inwestowania. To wyjątkowa publikacja na polskim rynku. Bardzo solidna porcja wiedzy. Blog autora był dwukrotnie uznany za najlepszy blog finansowy w Polsce.
Trader VIC – Metody Mistrza Wall Street to bestseller, który w 1992 roku został uznany za najlepszą książkę dotyczącą inwestowania w 1992 roku w USA. Twórca książki przedstawia w niej swój sposób na połączenie fundamentów z analizą techniczną, dodając do tego elementy statystyki oraz prawdopodobieństwa. Nie pomijając przy tym praw, które kierują ekonomią czy teorii Dowa.
Najważniejsza rzecz to gratka dla osób zainteresowanych rynkiem akcji i dłużnym. Zwłaszcza w średnim i długim horyzoncie czasowym. W książce przedstawione jest jego własne podejście do inwestowania oparte na cykliczności rynków, a także relacji ceny rynkowej do rzeczywistej wartości danej spółki. Autor szczegółowo opisuje 20 kluczowych rzeczy niezbędnych podczas inwestowania. Są to między innymi: inwestowanie defensywne, podejście kontrariańskie, czy myślenie drugiego poziomu.
Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie, to książka autorstwa Harva Ekera napisana bardzo przystępnym językiem, sam czytałem ją kilka razy. Autor wskazuje na to, że nie jest ważne z jakiego domu pochodzimy, jakie mamy wykształcenie, inteligencję czy umiejętności – najważniejsze jest nasze podejście do pieniędzy. To ono warunkuje czy żyjemy w dostatku czy w nędzy i długach.
Autor ukazuje kulisy działania ludzi bogatych, których działania są zupełnie różne od ludzi średnio zamożnych i biednych. I oczywiście nie chodzi tylko o pieniądze, ale także o spokój ducha i dzięki temu podejmowanie świadomych decyzji, które chcesz podjąć, a nie które musisz podjąć. Bardzo dobra, pisana nawet trochę z humorem książka.