Zondacrypto (BitBay) - polska giełda kryptowalut, wady, zalety, opinie użytkowników

Zondacrypto (dawniej BitBay) jest największą giełdą cyfrową na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Na rynku globalnym mamy ponad 300 giełd, które umożliwiają handel kryptowalutami, a Zonda w rankingu branżowym zajęła 24 miejsce. Giełda Zonda (BitBay) w ciągu 7 lat istnienia zdążyła zdobyć już wiele wartościowych nagród, m.in. takich jak: Giełda Blockchain Roku, Najlepsza Giełda Kryptowalut, czy Polską Nagrodę Innowacyjności. Korzysta z niej ponad 800 tys. aktywnych użytkowników, a roczny wolumen BTC opiewa na 547 tys. Dziś giełda Zonda (BitBay) zatrudnia ponad 200 pracowników.

Nagrody i wyróżnienia giełdy kryptowalut

Giełda kryptowalut Zonda (BitBay) – informacje, o których warto wiedzieć

Sylwester Suszek - CEO BitBayZałożycielem giełdy kryptowalut Zonda (wcześniej BitBay) jest Sylwester Suszek należący do polskiego stowarzyszenia Bitcoin, entuzjasta idei kryptowalut. Cały czas sprawia, że coraz większe grono ludzi handlujących kryptowalutami, ufa stworzonej przez niego giełdzie. Dlaczego? Ponieważ założyciel nie pozostaje w cieniu, biorąc udział w wielu wywiadach, eventach i innych wydarzeniach, dzięki którym może być rozpoznawalny i dzielić się wiedzą ze stałymi, jak i potencjalnymi klientami giełdy Zonda (BitBay). Takie postępowanie ma ogromny wpływ na budowanie zaufania wśród kryptowalutowej społeczności.

Krótka historia giełdy Zonda (BitBay)

Giełda Zonda (BitBay) powstała w 2014 roku w Katowicach. Założycielowi chodziło głównie o stworzenie rynku, który nie był jak dotąd dostępny w Polsce. Kładziono nacisk na możliwość kupna i sprzedaży Bitcoinów i Litcoinów. 

W 2015 roku stworzono nową wersję giełdy, która posiadała nowe narzędzie traderskie. Dzięki temu można było rozpocząć sprzedaż i zakup kryptowalut takich jak Lisk i Ethereum. Szybki rozwój firmy wymusił zatrudnienie większej liczby pracowników i otwarcie drugiego oddziału w Amsterdamie.

Rok 2016 przyniósł nowe wydanie platformy i nowe produkty, takie jak możliwość płatności Kantor Bitcoin i Bitcoin. W takiej formie platforma została oddana do użytku w 2017 roku.  

W 2018 roku giełda została przeniesiona na Maltę, gdzie jak dotąd, wciąż mocno się rozwija. Po rozpoczęciu działań na maltańskim rynku, starano się zdobyć licencję pozwalającą na przechowywanie kryptowalut w wirtualnych portfelach, jak i przeprowadzanie za ich pośrednictwem transakcji finansowych na danej platformie. W tamtym czasie starała się o to spółka Pinewood Holdings Limited, będąca wtedy właścicielem giełdy. Prezesem został wówczas Paweł Sobków, manager współpracujący wcześniej z firmami znanymi w całej Polsce. Założyciel giełdy w tamtym czasie ograniczył się do stanowiska członka rady nadzorczej. 

Mimo wielkich starań o uzyskanie maltańskiej licencji, giełda jej nie otrzymała. Nie oznacza to jednak, że wciąż nie były podejmowane działania o jej zapewnienie. Koniec końców kolejne przenosiny giełdy dały rezultaty w postaci zdobycia estońskich licencji od organu Financial Intelligence Unit. Udało się tego dokonać z końcem 2019 roku. Po uzyskaniu upragnionej licencji, na stołek prezesa wrócił Sylwester Suszek. 

Giełda Zonda (BitBay) aktywnie działa w sektorze pomocy potrzebującym, organizując zbiórki pieniędzy dla domów dziecka, WOŚP i pomagając służbie zdrowia w walce z COVID 19. 

Warto wiedzieć, że Zonda (BitBay) to nie tylko giełda kryptowalut, ale również sklep z gadżetami, gdzie motywem przewodnim są kryptowaluty, kantor walut cyfrowych, obsługujący płatności kryptowalutami oraz rozpoczęła ona projekt Zonda (BitBay) Cash, gdzie możesz szybko wymienić swoją gotówkę na kryptowaluty. 

Wielkie zmiany na giełdzie miały miejsce 8 listopada 2021 r. Giełda przeszła rebranding. Zmieniła się nazwa: z BitBay na Zonda. Zmianie uległ również Zarząd giełdy.

 • Przemysław Kral – Chief Operating Executive.
 • Kamil Sikorski – Country Head of Poland i Chief Growth Officer.
 • Dawid Sendecki – Chief Compliance Officer.

Logo i szata graficzna strony internetowej giełdy została już zmieniona. W roku 2022 ma powstać nowa aplikacja mobilna i platforma do krypto-handlu.

Jakie kryptowaluty obsługuje giełda Zonda (BitBay)?

Zonda (BitBay) obsługuje ponad 30 kryptowalut, które umożliwiają wpłaty i wypłaty w walutach takich jak: USD, EUR, GBP i PLN. Wśród obsługiwanych kryptowalut znajduje się między innymi: Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum, Lisk, Game Credtis, Dash, Cardano, Bitcoin Gold, Ripple.

ZAKŁADAM KONTO

Dostępne kryptowaluty w BitBay

Aktualne kursy kryptowalut w Zondzie (BitBay)

Ostatnia aktualizacja: 2024-06-22 07:21:00

RynekCena min.Cena maks.Ostatnia cenaWolumen
RynekCena min.Cena maks.Ostatnia cenaWolumen

Jak założyć konto na giełdzie Zonda (BitBay)?

Pierwsze co musisz zrobić, aby zarejestrować się na giełdzie Zonda (BitBay), to przejść na stronę giełdy, a następnie przejść do uzupełnienia formularza. Wpisz swój adres e mail i zaznacz odpowiednie zgody. Musisz również kliknąć “Nie jestem robotem”. Jeśli wszystko się udało, naciśnij przycisk – “Zarejestruj się”. A następnie:

 • na podany adres email otrzymasz wiadomość od Zondy (BitBay), którą powinieneś otworzyć. Znajdziesz w niej link do aktywacji konta;
 • po kliknięciu kafla zostaniesz przeniesiony do strony głównej giełdy Zonda (BitBay), aby dokończyć rejestrację konta;
 • podaj login i hasło oraz kod zabezpieczający. Pamiętaj, że nikt nie powinien mieć dostępu do tych danych, więc zachowaj je w bezpiecznym miejscu;
 • kiedy już wypełnisz wszystkie pola, kliknij kafel –”Zapisz”;
 • zostaniesz przeniesiony na kolejną stronę, gdzie wybierasz swoje obywatelstwo i walutę;
 • aby potwierdzić założone konto, kliknij przycisk “Stwórz konto”.

Logowanie w Zondzie (BitBay)

Kiedy już utworzysz konto, zostaniesz automatycznie przeniesiony na stronę logowania. Zaloguj się więc, a na Twoim koncie zobaczysz informację na pomarańczowym tle, że konto nadal nie jest zweryfikowane. Chodzi o to, że giełda Zonda (BitBay) wymaga dodatkowych dokumentów, abyś mógł w pełni korzystać z jej dobrodziejstw. Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak kliknięcie przycisku “Zweryfikuj swoje konto” i dodanie odpowiednich dokumentów. 

Dlaczego Zondzie (BitBay) wymaga takich formalności? Ponieważ każdy organ, który przyjmuje depozyty w walutach FIAT, musi weryfikować i rejestrować dane swoich użytkowników. Wówczas działa zgodnie z AML oraz ustawą o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy. Takie działania zabezpieczają osobę korzystającą z usług Zondy (BitBay), jak i samego podmiotu, ponieważ jeśli cokolwiek doprowadziłoby do tego, że Twoje dane zostały utracone, Zonda (BitBay) będzie w stanie potwierdzić tożsamość danego użytkownika. Takie procedury nie są znane tylko w Zondzie (BitBay), ale również i innych giełdach kryptowalutowych i nie tylko. 

Z Zondy (BitBay) możesz korzystać za pomocą tradycyjnej przeglądarki internetowej lub ściągając aplikację ze strony zondaglobal.com.

Logowanie dwustopniowe na giełdzie Zonda (BitBay)

Jeśli zależy Ci na lepszym zabezpieczeniu konta, wówczas możesz skorzystać z dwuetapowego logowania się na konto, co sprawi, że nawet jeśli ktoś przejmie Twoje hasło i login, nie dostanie się do Twojego profilu. Do wyboru masz dwie opcje:

 • Google Authenticator – aplikacja, dzięki której generujesz jednorazowe kody podczas każdego logowania. Pod hasłem ukazuje się wówczas jeszcze jedno okienko, do którego wpisujesz kod wygenerowany z aplikacji na Twoim telefonie. To sprawia, że nawet jeśli ktoś ma dostęp do Twojego komputera i będzie chciał dostać się na Twoje konto, nie będzie to możliwe, ponieważ nie posiada Twojego telefonu;
 • kody email – z każdym logowaniem otrzymujesz kod na swoją skrzynkę e mail. Cała procedura jest taka sama, jak w przypadku aplikacji. 

Proces weryfikacji w Zondzie (BitBay)

Tak, jak już zostało wspomniane, giełda kryptowalut prosi o weryfikację konta użytkownika. W przypadku kiedy konto zakładane jest na prywatną osobę, cały proces przebiega w następujący sposób:

 • po kliknięciu – “Zweryfikuj swoje konto”, zostaniesz poproszony o wybranie rodzaju konta: osobiste lub firmowe;
 • jeśli wybierzesz konto osobiste, najpierw będziesz musiał podać swój numer telefonu, na który otrzymasz SMS z kodem, który wpisujesz w oznaczonym miejscu;
 • następnie będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość, a do tego będzie Ci potrzebny: dowód osobisty lub paszport, selfie wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz kartką z bieżącą datą, nie starszy niż pół roku dokument poświadczający adres zamieszkania lub zameldowania np. wyciąg z banku, rachunek za opłaty lub jakiś dokument z urzędu.

Wszystko to jest potrzebne, aby Zonda (BitBay) mogła zweryfikować Twoje konto, abyś mógł rozpocząć swoją przygodę z giełdą. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, na swojego maila otrzymasz wiadomość mailową o pozytywnej weryfikacji.

Prowizje i opłaty transakcyjne

W tym miejscu należy rozróżnić dwa typy transakcji: krypto-krypto i krypto-fiat.

W przypadku transakcji krypto-krypto prowizje dla tworzących rynek (wystawiających ofertę, maker) są zerowe, natomiast dla osób, które zabierają płynność z rynku (realizując oferty, taker) utrzymują się na poziomie 0.1%.

Inaczej ma się sprawa z prowizjami krypto-fiat. W tym wypadku brany jest pod uwagę miesięczny obrót użytkownika na giełdzie.

BitBay - tabela prowizji i opłat

Wpłaty – prowizje

Wpłacając środki na giełdę za pomocą przelewu bankowego – nie zostanie pobrana prowizja. Jeśli natomiast zdecydujesz się na wpłatę w placówce Poczty Polskiej – prowizja wynosi 2% wartości przelewu (minimalna kwota pobrania to 5 zł). Najmniejszy depozyt, jaki możesz wpłacić na giełdę to 10 zł. W przypadku chęci wpłacenia środków korzystając z karty płatniczej – zostanie pobrana prowizja w wysokości 2,99%, lub minimalnie 10 zł, w zależności od tego, co nastąpi pierwsze.

Wypłaty – prowizje

Wypłacając pieniądze z giełdy na własne wcześniej zweryfikowane konto bankowe musisz liczyć się z kosztem 6 zł. Od wypłat na poczcie pobierana jest opłata w wysokości 1% wypłacanej kwoty (minimalnie 20 zł, maksymalnie 120 zł). Ciekawą opcją jest możliwość wypłaty środków w bankomacie. Możesz w ten sposób wypłacić środki o wartości od 100 zł do 1000 zł, koszt takiej wypłaty to 10 zł. Wypłata na kartę płatniczą wiąże się z prowizją 2,99% wypłacanej kwoty, minimalnie będzie to 10 zł.

Minimalna wartość wymiany

Minimalna wartość wymiany wynosi 5 euro dla par z Euro, 5 USD dla par z USD, 5 funtów szterlingów dla par z GBP i 5 złotych dla par z polską złotówką jako walutą rozliczeniową.

Metody wpłat i wypłat w Zondzie (BitBay)

Dokonanie wpłaty, jak i wypłaty na giełdzie Zonda (BitBay) nie należy do najtrudniejszych. W przypadku, kiedy będziesz chciał wpłacić jakąkolwiek kryptowalutę, wystarczy, że na swoim koncie wybierzesz zakładkę “portfele” i zaznaczysz, którą walutę cyfrową chcesz wpłacić. Po wybraniu opcji “Wpłata” możesz skopiować adres do wpłaty lub skorzystać ze skanera kodów QR. Jeśli ilość potwierdzeń z sieci będzie odpowiednia, wówczas wpłata zostanie dodana na Twoje konto.

W przypadku wypłaty, również wybierasz w zakładce “Portfele” odpowiednią walutę do wypłaty, wprowadzasz adres odbiorcy i kwotę przelewu. 

Chcesz wpłacić USD, PLN, GBP lub EUR na swoje konto? Procedura jest właściwie taka sama, z tą różnicą, że jeśli wybierzesz opcję przelewu bankowego, musisz pamiętać o dobrym skopiowaniu danych. Giełda Zonda (BitBay) nie zezwala na przelewy ekspresowe za pomocą operatorów. Dodatkowo jeśli wpłacasz PLN, to wpłata musi być dokonana z rachunku polskiego w walucie PLN. 

Jeśli interesują Cię ekspresowe wpłaty na konto Zondy (BitBay), możesz skorzystać z oferty placówek Poczty Polskiej. Wystarczy, że wypełnisz formularz wpłaty i pobierzesz gotowy egzemplarz. Pamiętaj, że tytuł wpłaty jest jednorazowy. Zawsze dokładnie sprawdzaj kwotę i tytuł przekazu. Jeśli cokolwiek będzie nie tak, nie możesz liczyć na prawidłowe zaksięgowanie. Poczta Polska nie pobiera opłaty za wpłatę, a przelewane środki powinny pojawić się na Twoim koncie po około pół godzinie. Wpłata jednorazowo nie może wynosić mniej niż 10 zł i nie więcej niż 50 tys. zł. 

Interesuje Cię wypłata środków z bankomatu? Przejdź więc do zakładki “portfele” , wybierz walutę PLN, kliknij kafel “Wypłata” , a następnie wypłata w bankomacie. W następnej kolejności podajesz kwotę wypłaty i numer telefonu, na który dostaniesz SMS 6-cyfrowy token, który jest niezbędny do dokonania wypłaty. Przeważnie czas oczekiwania na SMS to pół godziny i możesz udać się z nim do bankomatu sieci Euronet, a następnie:

 • wybierz zakładkę – “Usługa bez karty”;
 • następnie “Skycash” i “Wypłata gotówki”;
 • podajesz kod z smsa i jaką kwotę chcesz wypłacić;
 • potwierdzasz kodem PIN przesłanym do Ciebie w mailu;
 • odbierasz gotówkę i druk z potwierdzeniem transakcji.

Wiele możliwości wpłat i wypłat

Czy można w Zondzie (BitBay) zmienić hasło lub e-mail?

Każdy użytkownik giełdy Zonda (BitBay) może zmienić hasło, pin lub e mail, podany na samym początku rejestracji. Aby zmienić adres mailowy wystarczy, że napiszesz maila do Zondy (BitBay) lub wypełnisz wskazany formularz kontaktowy. Podajesz wówczas nazwę swojego użytkownika, nowy adres mailowy oraz dobrze byłoby, gdybyś załączył również swoje selfie, na którym widoczny jest Twój dowód osobisty i karteczka z datą wykonania zdjęcia. Taka weryfikacja pozwoli na potwierdzenie, że to na pewno Ty kontaktujesz się w sprawie zmiany maila.

Aby zmienić PIN lub hasło, wystarczy abyś wszedł w ustawienia konta na swoim profilu w Zondzie (BitBay) i tam dokonał zmian. Tylko pamiętaj o tym, aby je zapisać!

Jaką pomoc techniczną oferuje giełda Zonda (BitBay)?

Giełda Zonda oferuje pomoc techniczną za pośrednictwem kanałów takich jak:

 • formularza kontaktowego na stronie https://zondaglobal.com/pl/helpdesk/zonda-exchange – jeśli zależy Ci na szybkim i sprawnym rozpatrzeniu Twojego zgłoszenia, koniecznie podaj w formularzu jak najwięcej danych dotyczących Twojej sprawy;
 • chat – konsultanci są dostępni od poniedziałku do soboty od 9:00 do 17:00. Jeśli potrzebujesz pomocy poza podanymi godzinami, wówczas może Ci pomóc całodobowy Zonda (BitBay) Bot;
 • email – support@zondaglobal.com.

Jeśli zadzwoni do Ciebie, któryś z tych numerów:

 • +44 870 820 0322, +44 33 002 71690
 • +48 799 399 290, +48 799 399 592
 • +44 33 002 72058, +48 799 399 704

oznacza to, że dzwoni do Ciebie obsługa klienta z giełdy BitBay.

Czy giełda Zonda (BitBay) oferuje przewodniki dla początkujących?

Zonda (BitBay) oferuje Akademię, gdzie znajduje się szereg informacji na temat bitcoinów, handlu kryptowalutami i wiele innych.

Główne dostępne kursy to dziś:

 • Pierwsze kroki w Zonda (BitBay);
 • Mining kryptowalut od podstaw;
 • Wprowadzenie do analizy technicznej;
 • Wprowadzenie do rynku kryptowalut;
 • Zrozumieć Bitcoina;
 • Psychologia Tradingu.

Kursy w Akademii BitBay

Czy giełda Zonda (BitBay) oferuje dodatkowe produkty?

Giełda Zonda (BitBay) oferuje dodatkowy produkt w postaci karty płatniczej, która umożliwia wypłaty w PLN w granicach naszego kraju oraz daje możliwość płacenia nią w sklepach.

Zalety i wady korzystania z giełdy Zonda (BitBay)

Giełda Zonda (BitBay), jak każdy inny twór finansowy posiada zarówno zalety, jak i wady.

Zalety Zondy (BitBay)

 • jest niezależna od jakichkolwiek instytucji finansowych, przelewy środków realizowane są ekspresowo bez żadnych pośredników pomiędzy kupcem a sprzedawcą;
 • otwarta 24h/7;
 • duża płynność na głównych parach kryptowaluta – FIAT;
 • wiele sposobów wpłat i wypłat;
 • możliwość przełączenia na tryb profesjonalny.

Wady Zondy (BitBay)

 • niskie wolumeny na mniej popularnych parach z kryptowalutami;
 • mały wybór kryptowalut. 

Opinie użytkowników giełdy Zonda (BitBay)

Dobrych opinii o dawnym BitBay jest znacznie więcej niż negatywnych. Wśród pozytywnych głosów da się usłyszeć, że jest to jedna z lepszych rodzimych giełd kryptowalutowych w Europie, ze względu na dobry kontakt z obsługą klienta, bezpieczne środki, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań oraz brak problemów podczas transakcji. 

Negatywne opinie najczęściej dotyczą niespełnionych obietnic głoszonych przez Zondę (BitBay). Chodzi tu głównie o różne innowacyjne projekty, które miałaby wprowadzić giełda, podając nawet datę dla rozpoczęcia danego projektu. Niestety bardzo często okazuje się, że nic z tego nie wychodzi. 

Giełda Zonda (BitBay)  – podsumowanie

Nie da się ukryć, że Zonda (BitBay) jest jedną z bardziej rozpoznawalnych giełd kryptowalutowych na polskim rynku. Jej dzienny obrót wynosi około 20 mln dolarów i skupia coraz większą rzeszę użytkowników zainteresowanych jej możliwościami. Pozytywne opinie na jej temat wręcz wylewają się z Internetu. W końcu nie padła ona nigdy ofiarą hakerskich ataków, zapewnia płynność środków i ich wysokie bezpieczeństwo. Dużym plusem dla wielu klientów giełdy jest fakt, że osobą, która ją prowadzi, jest Sylwester Suszek, który aktywnie od wielu lat korzysta z kryptowalut. Więc jest to realna persona, która często udziela się w Internecie. 

Giełdę Zonda (BitBay) można śledzić za pomocą kanałów społecznościowych m.in. takich jak Facebook czy Twitter. Praktycznie codziennie znajdziecie tam nową dawkę wiedzy i informacji na temat działania Zondy (BitBay). To właśnie tam najbardziej widoczne jest to, jak założyciel Sylwester Suszek, nie chce być anonimowy, a wręcz przeciwnie! Praktycznie cały czas widać jego zagorzałą pracę, prowadzącą do rozszerzenia działalności Zondy (BitBay).

Jeśli nadal masz wątpliwości, która giełda pasuje do Ciebie najbardziej – sprawdź nasze porównanie giełd kryptowalut: Binance czy Zonda (BitBay).

Najczęściej zadawane pytania

Kto jest założycielem giełdy Zonda (BitBay)?

Giełdę BitBay (obecnie Zonda) założył Sylwester Suszek w roku 2014.

Jaka para jest najczęściej handlowana na Zondzie (BitBay) w Polsce?

Oczywiście jest to Bitcoin do polskiej złotówki.

Czy jest możliwość posiadania karty płatniczej do konta w giełdzie?

Tak, oferuje posiadanie karty płatniczej, za pomocą której możesz wypłacić środki zgromadzone na giełdzie, a także płacić w sklepach.

Jaka jest minimalna wysokość depozytu?

Minimalny depozyt to 10 zł.

Ocena artykułu
3.1/5 (głosów: 31)

Komentarze

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut