Najlepsze giełdy kryptowalut po polsku 2024

Kontrakty terminowe stanowią solidną alternatywę dla przechowywania rzeczywistych walut lub towarów Kontrakty terminowe stanowią solidną alternatywę dla przechowywania rzeczywistych walut lub towarów
Źródło: Burak The Weekender / Pexels

W Polsce aż 61% społeczeństwa wie, czym są kryptowaluty, a co za tym idzie, jest również coraz więcej zainteresowanych, chcących w nie inwestować. Jeśli dopiero wchodzisz w świat kryptowalut, musisz wiedzieć, że ich ceny nie są stabilne, a wręcz często mocno się wahają. Dlatego czasem będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość i żelazne nerwy. Dodatkowo, nie podlegają one żadnym regulacjom, więc jeśli ich ceny spadną zbyt nisko, możesz stracić swoje pieniądze. Nadal chcesz inwestować w kryptowaluty? Możesz nawiązać kontakt z licznymi giełdami, założyć swój kryptowalutowy portfel i rozpocząć grę na rynku kryptowalut. Przedstawiamy Ci ranking giełd kryptowalut, który pomoże Ci wybrać taką, która spełni wszystkie twoje oczekiwania. Sprawdź nasze porównanie Zonda (BitBay) czy Binance.

Czym jest giełda kryptowalut?

Giełdy kryptowalutowe są rynkiem dedykowanym wirtualnym walutom i są integralnym elementem kryptowalutowego, ogólnoświatowego systemu. Zdecydowana większość wolumenu transakcji kryptowalutowych odbywa się właśnie z wykorzystaniem takich giełd. Same kryptowaluty to środek płatniczy mający wyłącznie charakter cyfrowy, służący do przechowywania informacji o stanie posiadania, wykorzystujący kryptografię. Nie mają więc one formy fizycznej. Nie da się ich dotknąć i włożyć do portfela jak np. kartę do bankomatu. 

Przedmiotem wymiany handlowej są tu tokeny kryptowalutowe. Można powiedzieć, że giełda kryptowalutowa jest pośrednikiem w technologii łańcucha bloków – Blockchain. Umożliwia prostą wymianę pomiędzy użytkownikami posiadanych przez nich tokenów. Zabezpiecza transakcje i ułatwia ich przeprowadzenie. Nie mają one fizycznej postaci, czy siedziby, w której funkcjonują. Wszystko odbywa się w przestrzeni cyfrowej. Cechą szczególną giełd kryptowalutowych jest ich decentralizacja – nie ma jednej instytucji, która sprawowałaby nadzór nad wszystkimi działającymi wirtualnie giełdami. Niektórym osobom może wydawać się, że w takim razie narażają się na duże niebezpieczeństwo, prowadzące do utraty swojej inwestycji. Jednak należy pamiętać, że brak odpowiedniej instytucji regulującej giełdy kryptowalut nie oznacza, że stanie się najgorsze, ponieważ każda kryptogiełda ma swój system zabezpieczeń, dzięki któremu nasze dane oraz pieniądze są dość mocno chronione.

Ranking giełd kryptowalut

GiełdaGłosyPodstawowe informacjeMinimalna wpłataJęzyk polskiIlość kryptowalutWięcej informacji
 • Ogromny wybór kryptowalut
 • Światowa giełda
 • Bardzo duża płynność - ponad 1,4 mln transakcji na sekundę
40 zł400Zakładam konto →Więcej o giełdzie
 • Giełda o polskich korzeniach
 • Duży wybór kryptowalut
 • Obsługa w języku polskim
1 zł30Zakładam konto →Więcej o giełdzie
 • Polska firma
 • Giełda od 2017 roku
 • Certyfikat od Ministerstwa Cyfryzacji
1 zł3Zakładam konto →Więcej o giełdzie
BrokerGłosyPodstawowe informacjeMinimalna wpłataJęzyk polskiIlość kryptowalutWięcej informacji

XTBA może kontrakt CFD na Bitcoina i inne kryptowaluty?

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Najlepsze giełdy kryptowalut - głosy użytkowników

GiełdaIl. głosów% głosów
1. miejsce:Binance8846.8 %
2. miejsce:Zondacrypto (BitBay)5328.2 %
3. miejsce:Egera (BitClude)4725.0 %

Łącznie oddano 188 głosów

Na czym polega działanie giełd kryptowalutowych?

Przygoda z giełdą kryptowalut zaczyna się od założenia tzw. portfela inwestora, do czego potrzebne będzie przedstawienie dokumentów, które potwierdzą tożsamość zakładającego. Kiedy konto zostanie już zweryfikowane, należy przelać na nie dowolną kwotę i możemy działać na kryptogiełdzie.

Giełdy kryptowalut funkcjonują na zasadzie pośredniczenia pomiędzy użytkownikami, którzy chcą kupić lub sprzedać tokeny. Pod tym względem przypomina funkcjonowanie tradycyjnej giełdy papierów wartościowych, ale zamiast akcji spółek, mamy tu tokeny kryptowalut. Każdy użytkownik giełdy kryptowalutowej może sprzedać posiadane tokeny lub wymienić je na inne. Przykładowo, klient posiadający Bitcoiny może je sprzedać po aktualnym, publikowanym przez giełdę kursie, lub też wymienić je na inną kryptowalutę, np. Ethereum. 

Giełdy kryptowalutowe same dysponować mogą pewną ilością coinów. Im są one większe, tym większą ich ilość mają. Nie powinno się traktować giełdy jako miejsca przechowywania swoich środków finansowych w kryptowalutach. W istocie trzeba przyjąć strategię, by kryptowaluty trzymać na giełdzie możliwie jak najkrócej. Nie zapewnia ona bowiem takiego bezpieczeństwa dla środków użytkowników jak odpowiednie portfele kryptowalutowe.

Ważną funkcją giełdy kryptowalutowej jest prezentowanie i ustalanie kursu tokenów. W zależności od stanu wydobycia i sił podaży oraz popytu, kształtują kurs kryptowalut i przedstawiają go swoim użytkownikom. Umożliwiają przy tym zawarcie transakcji kupna i sprzedaży użytkownikom po danej cenie.

Wiele giełd kładzie nacisk na edukację użytkowników i oferuje im do dyspozycji platformy edukacyjne czy poradniki, które są pisane przez doświadczonych traderów. Ułatwia to odnalezienie się w szeroko rozumianym środowisku kryptowalutowym.

Dlaczego wybierając giełdę kryptowalut, warto wybrać platformę po polsku?

Decydując się na założenie konta na jednej z dostępnych na rynku giełd kryptowalut, warto rozważyć te, które są obsługiwane w języku polskim. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na to, co oznacza zwrot giełda kryptowalut po polsku w konkretnym przypadku.

 1. Czy strona główna giełdy jest w języku polskim. 
 2. Czy giełda prowadzi obsługę klienta po polsku.
 3. Czy dostępna jest aplikacja mobilna i konto klienta w rodzimym języku.
 4. Czy dana giełda umożliwia doładowanie konta w złotówkach.  

Jeśli jesteś biegły w języku angielskim, to problemu nie ma. Możesz co najwyżej nie zrozumieć pojedynczych słów branżowych, których znaczenie wygooglasz bez większego problemu. Schody pojawiają się w momencie, gdy Twój język obcy jest na podstawowym lub średnim poziomie. 

 • Nie zrozumiesz wielu treści edukacyjnych na stronie giełdy. Co innego sprawdzić znaczenie jednego branżowego słowa, a co innego wrzucić w translator cały artykuł (który po przetłumaczeniu często traci sens). Giełdy na ogół publikują dużo materiałów do nauki, zarówno dotyczących funkcjonowania i korzystania z samej giełdy, jak i ogólnych o kryptowalutach. Nie mówiąc już o cennikach.
 • Będziesz mieć problem, by dogadać się z supportem. Dopóki wszystko idzie bezproblemowo to super. Gorzej, jeśli coś się zadzieje na Twoim koncie, a Ty z powodu bariery językowej nie będziesz umieć dogadać się z działem obsługi giełdy. Albo nie zrozumiesz lub źle zrozumiesz instrukcję, jak rozwiązać problem. 
 • Jeśli giełda nie oferuje strony i aplikacji w języku polskim, to nie znając dostatecznie angielskiego, możesz “naklikać” coś, czego nie chcesz. Na przykład chciałeś dokupić więcej Bitcoina po promocyjnej cenie, a nie zrozumiałeś, co jest napisane, i całość sprzedałeś ze stratą. 
 • I ostatni element, czyli doładowanie konta w złotówkach. Nie ma co ukrywać, mieszkając w Polsce i zarabiając w złotówkach, najłatwiej jest przelać środki na konto na giełdzie właśnie w tej walucie. Najlepiej, by obyło się bez dodatkowych kosztów i szybko.

Najpopularniejsze giełdy kryptowalut po polsku

Giełda Binance — czy jest po polsku?

Weźmy na tapet jedną z najpopularniejszych giełd kryptowalut, czyli Binance. Większość treści na stronie internetowej giełdy znajdziesz w języku polskim. Nie wszystkie: niektóre, bardziej ukryte i mniej popularne, nie są dostępne w naszej wersji językowej. Wtedy zachodzi konieczność przełączenia się np. na angielski. Binance oferuje w języku polskim obsługę klienta oraz aplikację mobilną. Od niedawna masz również możliwość wpłat i wypłat w złotówkach na giełdę.

Zonda, dawniej BitBay: polska giełda kryptowalut po polsku

Jest to największa polska giełda, na której masz wszystko zapewnione w języku polskim: konto, stronę internetową giełdy, obsługę supportu i doładowanie konta w PLN.

Polska giełda kryptowalut Egera

Egera, dawniej BitClude, to kolejna propozycja giełdy kryptowalut znad Wisły. Jak na polską giełdę przystało, ma stronę i obsługę w języku polskim oraz możliwość zakupu kryptowalut za złotówki. Niestety, jej oferta jest bardzo okrojona: to tylko kilka kryptowalut. 

Jakim regulacjom powinna podlegać giełda kryptowalut?

Przede wszystkim mowa o polityce Anti Money Laundering i Know Your Customer. Zaufana giełda krytpowalut powinna posiadać odpowiednią politykę zapobiegającą praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.

W skład takich działań wchodzą:

 • Obowiązkowa weryfikacja konta. Każdy nowy użytkownik, który chce wpłacić środki w walutach fiducjarnych (FIAT) np. złotówka, dolar czy euro – musi zweryfikować swoje konto. Wymagane jest przesłanie ważnego dokumentu ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Niezbędne jest również potwierdzenie adresu zamieszkania. Takie potwierdzenie mogą stanowić rachunki za prąd, gaz, internet, itp.
 • Dane ze zweryfikowanych kont podlegają pełnej ochronie RODO.
 • Tylko przelewy z właściwym tytułem mogą zostać zaksięgowane na koncie użytkownika – wskazuje to na intencje i zapobiega praniu pieniędzy.
 • Jeden użytkownik może mieć tylko jedno konto w serwisie.
 • W przypadku podejrzeń popełnienia przestępstwa – konto może zostać zablokowane, a środki zamrożone do czasu wyjaśnienia sprawy.

Wybrani pracownicy giełdy powinni być posiadaczami certyfikatu CAMS (Certyfikowany Specjalista ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy).

Dodatkowo, działanie wybranej przez Ciebie giełdy musi być legalne w kraju, w którym przebywasz. W przypadku Polski – taką instytucją będzie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), lub inne stosowne jednostki regulujące działanie giełd kryptowalut na terenie Unii Europejskiej.

Czym można handlować na giełdach kryptowalutowych?

Największe giełdy kryptowalutowe, do których bez wątpienia można zaliczyć Zonda (BitBay) i Binance, mają w swojej bazie nawet kilkadziesiąt różnych tokenów, którymi w ich obrębie można handlować.

W zależności od tego, jakie zasoby i wysokość kapitału ma użytkownik, może skorzystać z oferty kryptogiełdy o zróżnicowanej ilości dostępnych kryptowalut. Wśród nich najczęściej znajdują się najbardziej popularne kryptowaluty jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin, które działają w oparciu o technologię Blockchain.

Ciekawostką dla osób, które dopiero chciałyby rozpocząć grę na giełdzie kryptowalutowej, może być to, że w jej obrębie mogą zawierać transakcje sieciowe z wykorzystaniem kryptowalut, ale nie tylko. Mogą również kupować tokeny walut wirtualnych za pośrednictwem walut tradycyjnych, fiducjarnych. Dlatego np. Bitcoina można nabyć za Ethereum, ale można też za dolary, euro czy nawet złotówki.

Co powinno zwrócić naszą uwagę podczas wyboru giełdy kryptowalut?

Skoro rośnie zainteresowanie kryptowalutami, nie można się dziwić, że powstaje coraz więcej giełd z nimi związanych. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które z pewnością pomogą Ci wybrać najlepsze miejsce na Twoje inwestycje:

 • ilość dostępnych kryptowalut – zasada jest jedna. Im więcej kryptowalut posiada dana platforma, tym lepiej. Musisz wiedzieć, że na świecie jest około 4 tysięcy takich wirtualnych walut, więc wybierz giełdę, która da Ci największy wybór;
 • zadbaj o bezpieczeństwo – inwestowanie w kryptowaluty to ryzyko. Jednak jeśli zachowamy odpowiednie zasady bezpieczeństwa, nie będziemy musieli martwić się o utratę pieniędzy czy danych. Sprawdź więc, czy dana platforma oczekuje potwierdzania transakcji, autoryzuje przelewy i np. udostępnia dwustopniowe logowanie. To tylko kilka takich elementów. Im więcej zabezpieczeń będzie stosować dana platforma, tym lepiej dla jej użytkownika;
 • jeśli już sprawdzisz, czy kryptogiełda dba o bezpieczeństwo, wówczas znajdź informacje, jakie opłaty pobiera za założenie konta, przelewy i inne usługi. Jedna platforma będzie chciała większych opłat, a inna mniejszych. Koniecznie zajrzyj do regulaminu, gdzie znajdziesz również tabelę opłat i sprawdź, czy bycie użytkownikiem danej platformy, w ogóle Ci się opłaca; 
 • waluta transakcji – jeśli jesteś osobą początkującą w świecie kryptowalut, logiczne jest, że najpierw do ich zakupu chcesz wykorzystać znane Ci waluty, np. złotówki lub euro. Koniecznie zapoznaj się z walutami, które oferuje Ci wybrana giełda;
 • opinie – zawsze są ważne. Użytkownicy różnych platform lubią je wystawiać. Zobacz więc, która kryptogiełda nasycona jest pozytywnymi komentarzami.

Którą giełdę kryptowalut wybrać? – podsumowanie

Z roku na rok rośnie liczba giełd, na których można kupować, wymieniać lub sprzedawać kryptowaluty. Wybór tej najlepszej dla nas może więc być trudny, jednak to, co powinno mieć dla nas największe znaczenie to kwestia bezpieczeństwa, ponieważ jeśli to będzie nam zapewnione, z resztą sobie poradzimy. Plusem jest jednak to, że każda giełda jest trochę inna, dzięki czemu możemy wybrać taką, która będzie jak najbardziej dostosowana do naszych oczekiwań. Nie zapomnijmy o opiniach, które zdecydowanie mogą nam w tym pomóc.

Ocena artykułu
3.8/5 (głosów: 31)

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut