Data dodania: 1 kwietnia 2021 r. / Aktualizacja: 1 kwietnia 2021 r.

Co to jest blockchain?

Technologia Blockchain Blockchain jest technologią przyszłości.
Źródło: Karolina Grabowska / Pexels

Kilka lat temu, dokładnie w 2017 roku, na świecie zrobiło się głośno o nowej technologii, która szybko powiązano z kryptowalutami. Jednak blockchain ma o wiele szersze zastosowanie niż tylko w obrębie kryptowalut. Na samym początku blockchain był wykorzystywany tylko w branży technologicznej. Dziś zaczyna się go stosować w administracji, energetyce czy handlu. Powodem jest możliwość szybkiego i bezpiecznego przesyłania informacji we wskazane miejsce, ale nie tylko. Dlaczego warto korzystać z tej technologii i czym ona właściwie jest? Wszystkie najważniejsze informacje, zostały umieszczone poniżej.

Czym jest technologia blockchain?

Blockchain jest ściśle powiązany z wieloma cyfrowymi walutami. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, o technologii tej zrobiło się głośno w 2017 roku, kiedy to ceny kryptowalut przeżywały intensywny wzrost. Dzięki temu niektórzy inwestorzy mogli wypracować bardzo duży procent zwrotu, który sięgał nawet kilku tysięcy procent. Mimo iż w późniejszych latach zainteresowanie kryptowalutami nie było już tak wysokie, jak wcześniej, to jednak blockchain wciąż się rozwijał i rozwija do dziś. 

Blockchain jest to inaczej łańcuch bloków, który gromadzi i przesyła informacje w internetowej sieci o architekturze peer-to-peer. Jest on rozproszonym rejestrem operacji i jest obsługiwany przez sieć komputerów, a nie tylko przez jeden serwer. Informacje są więc przechowywane w blokach, łączących się ze sobą za pomocą kryptografii. Tak właśnie powstaje łańcuch bloków. Z tego wynika, że blockchain nie może i nie jest kontrolowany przez nikogo. Z drugiej strony mają do niego dostęp wszyscy użytkownicy, ponieważ przeważnie ma on charakter otwarto-źródłowy. Wgląd do całej historii operacji jest więc możliwy, ale nikt nie może edytować w nim danych. Co jest więc najważniejsze? Wszystkie operacje zapisane w blockchainie, pozostają w nim na zawsze. 

Blockchain zapewnia swoim użytkownikom prywatność, ponieważ dane użytkownika ograniczają się do podania podpisu cyfrowego lub nazwy, ale anonimowość nie do końca, ponieważ każda strona biorąca udział w transakcji może poznać swoje adresy publiczne, a dodatkowo każdy ma dostęp do każdego konta, więc wszystkie transakcje są widoczna dla każdego użytkownika. Należy pamiętać, że każda transakcja musi być zgodna z innymi rejestrami informacji. Sama transakcja, jak i informacje o niej są przechowywanie w bloku, który otrzymuje swój hash, czyli unikalny identyfikator. Kiedy blok zostanie dodany do łańcucha, wówczas stanie się on dostępny publicznie.

Do czego potrzebny jest blockchain?

Blockchain jest jak zbiorowa księga rachunkowych transakcji, więc technologia ta jest wykorzystywana głównie właśnie w ten sposób. Można go sobie zobrazować, jako połączenie ze sobą wielu bloków. Dzięki temu, że w blockchainie nie ma żadnych pośredników i każda transakcja przebiega od punktu A do punktu B, wszystko przebiega sprawniej i prościej, bez zbędnych kosztów. Coraz więcej nowych firm zajmujących się np. udzielaniem pożyczek, wprowadza system peer-to-peer, czyli transakcje bez pośredników, które umożliwia właśnie blockchain. Technologię tą można wykorzystać również do podpisów cyfrowych w administracji państwowej i pozwala ona także na prowadzenie ksiąg rachunkowych w bankowości. Wszystko przez to, że jest to system bezpieczny i wiarygodny.

Nie myl blockchaina z bitcoinem

Wiele osób, które nie do końca zagłębiły się w tematykę blockchaina, myli go z Bitcoinem. Co prawda, blockchain jest nierozerwalnie połączony nie tylko z tą kryptowalutą, ale bitcoin jest cyfrową walutą, a blockchain zapisuje transakcje z jego wykorzystaniem. Odbywa się to pomiędzy użytkownikami sieci w sposób zdecentralizowany. Wszystkie transakcje walutowe są grupowane przez użytkowników w bloki, które są następnie szyfrowane i połączone z całym łańcuchem, czyli blockchainem. 

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut