Data dodania: 13 maja 2021 r. / Aktualizacja: 9 maja 2023 r.

Binance czy Zondacrypto (BitBay) - którą giełdę kryptowalut wybrać? Porównanie, opinie użytkowników

Dwie najpopularniejsze giełdy w Europie Dwie najpopularniejsze giełdy w Europie

Szukasz odpowiedniej dla siebie giełdy kryptowalutowej? W takim razie musisz poznać dwie, z których jedna bardzo dobrze znana jest na polskim rynku, a druga o zasięgu globalnym. Mowa o Zondacrypto (dawniej BitBay) i Binance, które każdego dnia zjednują sobie nowych użytkowników. To one są w stanie zapewnić nam swobodny i bezpieczny dostęp do handlu cyfrowymi walutami bez wysokich opłat. Jeśli chcesz mieć pewność, że korzystasz usług najlepszej platformy kryptowalutowej, koniecznie powinieneś zapoznać się z działaniem oraz historią obu tych giełd. Poznając je od podszewki, będziesz wiedział, która z nich jest bardziej dopasowana do Ciebie i szybciej podejmiesz konkretną decyzję odnośnie założenia swojego konta w Zondzie (BitBay) lub Binance.

Czym jest giełda kryptowalut?

Zanim przejdziemy do historii i działania Zondacrypto (BitBay) i Binance, warto abyś zapoznał się z ogólnym działaniem giełd kryptowalutowych. Na ogół działają one w podobny sposób do zwykłej, stacjonarnej giełdy, gdzie operuje się akcjami i różnymi towarami. Jednakże w przypadku giełd kryptowalut, całe to działanie przeprowadzone jest w warunkach wirtualnych, gdzie nie możesz dotknąć żadnego sprzedawanego lub zakupionego elementu. To tu znajdziesz najważniejsze dla użytkownika informacje dotyczące notowań czy statystyk, pozwalających Ci na swobodny handel cyfrowymi walutami z innymi użytkownikami, którzy do niej należą. Jesteś początkujący w tej materii i obawiasz się, że nie będziesz w stanie dokładnie pojąć działania giełdy kryptowalutowej? Po pierwsze, pamiętaj, że platformy te przystosowane są bardzo często dla takich osób jak Ty, ponieważ oferują wiele materiałów pomocniczych, przeprowadzających Cię przez cały proces obrotu kryptowalutami, a po drugie wiele osób myślało dokładnie tak jak Ty, a jednak świetnie radzi sobie na tego typu giełdach. Sprawdź, więc co oferuje Ci Zonda (BitBay) i Binance i zacznij swoją ekscytującą przygodę z jedną z nich.

Binance – czym jest?

BinanceGiełda kryptowalut Binance jest największa spośród wszystkich giełd tego typu w zasięgu globalnym. Powstała w 2017 roku i od tego czasu zebrała już ponad 16 mln użytkowników. Dysponuje ponad 400 kryptowalutami i posiada swój własny token Binance (BNB). Oprócz tego, znana jest z nawiązywania licznych układów partnerskich oraz z udzielania pożyczek. Sprzedaż i kupno kryptowalut nie jest tu możliwa za pomocą naszej polskiej waluty, jednak możesz jej użyć do wpłaty środków na swoje konto. Zakupu kryptowalut możesz jednak dokonać używając euro czy dolara amerykańskiego. Giełdę kryptowalut Binance w 2017 założył Changpeng Zhao, będący młodym i ambitnym programistą z Chin.

Wady i zalety giełdy kryptowalut Binance

Polska giełda kryptowalut Zondacrypto (BitBay)

Wielu Polaków interesujących się kryptowalutami z pewnością słyszało o tej giełdzie, ponieważ jej założycielem jest Polak – Sylwester Suszek. Istnieje ona od 2014 roku i zjednała sobie około 800 tys. użytkowników. Jest ona w Polsce popularna nie tylko przez wzgląd na to, że wywodzi się ona z naszego kraju, ale dlatego, że jej założyciel bardzo mocno inwestuje w jej rozwój, o czym świadczą liczne wystąpienia w mediach, a to z kolei wzbudza duże zaufanie. Działanie giełdy Zonda jest dość proste, ponieważ opiera się na standardowym handlu kryptowalutami. Wielu Polaków przekonuje do niej również fakt, że zakupią tu cyfrową walutę płacąc polskimi złotówkami. Może się ona poszczycić zdobyciem nagród świadczących o jej mocnym rozwoju, a świadczy o tym, m.in. Polska Nagroda Innowacyjności 2017.

Wady i zalety giełdy kryptowalut BitBay

Zalety i wady Binance i BitBay – na którą się zdecydować?

Zapewne, zanim zdecydujesz się na którąś z opisywanych giełd, będziesz chciał poznać ich wady i zalety. Poniżej uzyskasz informacje na ich temat.

Zalety i wady Binance

Nie da się ukryć, że fakt, iż giełda Binance jest jedną z najlepszych na rynku międzynarodowym, dlatego cały czas zrzesza sobie coraz większą liczbę użytkowników, wśród których już niedługo możesz pojawić się również i Ty. Binance obsługuje ponad 400 kryptowalut, co jest dość imponującą liczbą i daje jej to możliwość bycia największą giełdą kryptowalutową na świecie. Nie pobiera ona opłat za założenie i prowadzenie konta, a prowizje za transakcje są bardzo niskie. Korzystanie z jej dobrodziejstw jest bardzo bezpieczne, ponieważ strona, na której powstała platforma, posiada certyfikat bezpieczeństwa SSL i działa w oparciu o wielopoziomowe protokoły bezpieczeństwa. W jej przypadku możesz liczyć również na szybkie przeprowadzanie transakcji, ponieważ cechuje ją wysoka płynność pozwalająca na przeprowadzenie 1,4 mln zleceń w ciągu sekundy.

Do wad giełdy Binance zalicza się przede wszystkim utrudniony kontakt z supportem, ponieważ odbywa się tylko za pomocą formularza dostępnego na stronie. Obsługa klienta nie odbywa się w języku polskim, za to jest możliwość prowadzenia konwersacji po angielsku. W chwilach bardzo dużego zainteresowania kryptowalutami – czas oczekiwania na odpowiedź może ulec wydłużeniu.

Zalety i wady BitBay

Dla wielu Polaków największą zaletą giełdy Zonda (BitBay) jest fakt, że iż to polska giełda, więc wszystko jest jak najbardziej zrozumiałe dla jej użytkowników a dodatkowo można tu operować naszą narodową walutą. Dodatkowym plusem jest fakt, że support obsłuży nas również w języku polskim. Tutaj również nie płacisz za założenie konta i możesz być spokojny o swoje środki, ponieważ są one przechowywane w tzw. “zimnych portfelach”, więc nie są w żaden sposób związane z serwerami giełdowymi. Tak samo, jak w przypadku Binance, możesz użyć dwuskładnikowego logowania się, co sprawia, że twoje konto jest bardzo bezpieczne.

Wady, na które należy zwrócić uwagę to przede wszystkim wyższe opłaty prowizyjne za każdą transakcję oraz przy wypłatach i składanych depozytach. Dodatkowo zniechęcać może mały wybór altcoinów oraz mała ilość zleceń na mniej popularnych rynkach.

Analiza giełdy BitBay i Binance

Aby móc łatwiej usystematyzować sobie wiedzę na temat BitBay oraz Binance, wymienimy najważniejsze elementy każdej z nich w poniższym tekście.

Zonda (BitBay) – charakterystyka giełdy

 • Ilość kryptowalut – ok. 30;
 • Wpłaty – możliwe za pomocą skanera kodów QR oraz przy pomocy kopiowanego adresy portfela. Wpłaty mogą być dokonywane za pomocą zwykłych walut m.in. PLN, EUR, USD czy GBP;
 • Wypłaty – środki możesz wypłacić z bankomatu, zlecisz przelew na wcześniej zweryfikowany rachunek bankowy oraz przelejesz środki na inny portfel kryptowalut;
 • Zmiana adresu e-mail i hasła –  adres mailowy możesz zmienić, kontaktując się z obsługą klienta za pomocą formularza. Hasło zmienisz w swoim panelu administracyjnym;
 • Pomoc techniczna – do wyboru masz: zakładkę FAQ, email – support@zondaglobal.com, chat funkcjonujący od poniedziałku do soboty od 9:00 do 17:00 oraz możesz skorzystać z formularza kontaktowego – https://support.zondaglobal.com/pl/support/home;
 • Materiały pomocnicze – giełda udostępnia swoim użytkownikom Akademię Zonda, w której znajdą ścieżkę edukacyjną taką jak: 
  1. Pierwsze kroki w Zondzie (BitBay);
  2. Mining kryptowalut od podstaw;
  3. Wprowadzenie do analizy technicznej;
  4. Wprowadzenie do rynku kryptowalut;
  5. Zrozumieć Bitcoina;
  6. Psychologia Tradingu.
 • Dodatkowe produkty – karta płatnicza.

Binance – charakterystyka giełdy

 • Ilość kryptowalut – ok. 400;
 • Wpłaty – możliwe za pomocą karty kredytowej, innej giełdy lub portfela kryptowalutowego; 
 • Wypłaty – środki możesz wypłacić na inny adres portfela kryptowalutowego, skorzystasz z karty płatniczej Binance oraz zlecisz przelew w euro na konto bankowe. W tym ostatnim przypadku najlepiej najpierw zapoznać się z najlepszymi kontami walutowymi;
 • Zmiana adresu e-mail i hasła –  hasło zmienisz samodzielnie na swoim koncie, a w zmianie adresu mailowego pomoże ci obsługa techniczna;
 • Pomoc techniczna – do wyboru masz: zakładkę FAQ, live chat oraz bota, który stara się odpowiedzieć na każde zadane pytanie;
 • Materiały pomocnicze – giełda Binance udostępnia swoim użytkownikom: 
  1. Przewodnik Nowa Akademia Binance;
  2. Przewodnik dla Początkujących Po Strategiach Handlu Kryptowalutami;
  3. Quizy i kryptowalutowy słownik Binance.
 • Dodatkowe produkty:
  1. Binance Spot
  2. Binance USDS-M Futures;
  3. Binance Oszczędności;
  4. Binance Staking;
  5. Binance Pool;
  6. karta płatnicza Visa Binance.

Jakie opinie głoszą użytkownicy BitBay i Binance?

Jedna i druga giełda posiada tyle opinii na swój temat, że z pewnością odszukasz ich wiele w Internecie. Niemniej jednak użytkownicy giełdy Binance najczęściej wychwalają ją za ilość dostępnych kryptowalut, niskie, prawie nieodczuwalne prowizje, szybką weryfikację i bezzwłoczne przeprowadzanie transakcji oraz za wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu, że Binance przygotowało wiele materiałów pomocniczych, nie ulega wątpliwości, że nawet najbardziej początkujący użytkownik poradzi sobie z działaniem na niej. Negatywne opinie dotyczą raczej utrudnionego kontaktu z pomocą techniczną.

W przypadku Zondy (kiedyś BitBay) jest chwalona przez swoich użytkowników przede wszystkim za polską obsługę klienta oraz za to, że jej założyciel Sylwester Suszek prowadził intensywny marketing swojej platformy, a to z kolei przekładało się na innowacje, które zostały wprowadzane na giełdę. Negatywne opinie wiążą się najczęściej z wysokimi prowizjami za transakcje oraz za brak konsekwencji, dotyczącej zapowiadanych projektów, które koniec końców z jakiegoś powodu nie zostają wprowadzone.

BitBay czy Binance – podsumowanie

Nie istnieje żadna giełda kryptowalut, nieposiadająca żadnych wad. Nie inaczej jest z Zondą (BitBay) i Binance, które mimo wszystko dobrze bronią się na kryptowalutowym rynku. Każdy użytkownik znajdzie tu coś dla siebie. Dla jednych ważniejsza będzie duża ilość cyfrowych walut i niskie prowizje, a dla innych polski support i świetne materiały pomocnicze, dzięki czemu Zonda (BitBay) wydaje się lepszym rozwiązaniem dla polskich początkujących użytkowników.

Natomiast, jeśli jesteś wytrawnym graczem i potrzebujesz dostępu do nieprzebranej liczby altcoinów, a także zależy Ci na dużej płynności transakcji – Binance będzie dla Ciebie skrojone lepiej.

Teraz już wiesz, co charakteryzuje obie giełdy i z pewnością powyższy tekst ułatwi ci trafiony wybór. Pamiętaj, że handel musi być przede wszystkim bezpieczny, więc inwestuj mądrze, tylko środki, które możesz stracić. Nie realizuj żadnych kryptowalutowych inwestycji pieniędzmi pochodzącymi z kredytu.

BitBay czy Binance – którą wybrać, quiz

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki quiz. Po wypełnieniu go – powinieneś już wiedzieć, która z giełd kryptowalutowych pasuje do Ciebie bardziej. Pytań jest zaledwie 4, jednak są tak dobrane, aby jasno wskazać, który z możliwych wyborów bardziej odpowiada na Twoje potrzeby. Quiz możesz wypełniać wielokrotnie. Miłej zabawy 🙂

Pytanie 1 z 4

Jakbyś określił/a swój poziom handlu?

Pytanie 2 z 4

Którymi kryptowalutami chcesz handlować?

Pytanie 3 z 4

Czy potrzebujesz pomocy technicznej po polsku?

Pytanie 4 z 4

Czy chcesz handlować na parach z PLN, np. BTC/PLN?

Najbardziej pasuje do Ciebie...

Quiz został wypełniony: 126 razy

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Która z giełd ma polską obsługę klienta?

Zonda (BitBay) obsługuje swoich klientów w języku polskim.

Która z giełd ma większy wybór kryptowalut?

Zdecydowanie Binance. Posiada w swojej ofercie ponad 400 różnych kryptowalut.

Która giełda bardziej pasuje osobo początkującym?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty – Zonda (BitBay) wydaje się być lepszym wyborem. Do Binance – zawsze możesz jeszcze „dorosnąć”.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut