Data dodania: 5 października 2022 r. / Aktualizacja: 5 października 2022 r.

Wall Street mocno w dół

Wypadek na drodze Źródło: Pixabay / Pexels

Jedna z najważniejszych giełd w USA i na świecie, Wall Street (NYSE), notuje poważne spadki. W ostatni dzień września, piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację mocnych spadków w zakresie głównych indeksów. Jednocześnie, jak pokazują statystyki i analizy ekspertów, wrzesień był dla amerykańskich giełd zdecydowanie najgorszym miesiącem od marca 2020 roku.

W efekcie indeks S&P 500 na koniec dnia stracił 1,51 proc. i wyniósł 3 585,62 pkt. Indeks ten znalazł się na najniższym poziomie od początku 2022 roku i zanotował najgorszy miesiąc od marca 2020 roku. Nie lepiej jest w przypadku indeksu Dow Jones Industrial, który na zamknięciu spadł o 1,71 proc. i wyniósł 28 725,51 pkt. Indeks spadł do poziomu poniżej 29 tys. punktów, po raz pierwszy od listopada 2020 roku.

Rusza proces odzyskiwania węgla z hałd kopalnianych

Z uwagi na fakt, że nałożono embargo na węgiel z Rosji, w Polsce istnieje realne ryzyko tego, że w okresie grzewczym dla odbiorców indywidualnych, dla przedsiębiorstw, a co gorsza dla elektrowni, może zabraknąć węgla. Dlatego podjęto decyzję o tym, by zrealizować program rekultywacji podgórniczych terenów, co pozwoli na uzyskanie rocznie nawet około 2 mln ton pełnowartościowego węgla. Na przełomie 2022 i 2023 roku w LW Bogdanka powstanie pierwsza pilotażowa instalacja do odzysku węgla z hałd kopalnianych. Zasadniczo, odzyskany w ten sposób surowiec ma być wykorzystywany w późniejszym czasie w energetyce zawodowej i ciepłownictwie.

Uruchomienie gazociągu BalticPipe

Spółka Gaz-System poinformowała w sobotę, 1 października 2022 roku, że w godzinach porannych ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem BalticPipe. Przesył na pierwszy dzień funkcjonowania bałtyckiego gazociągu wynosił 62,4 mln kWh/dobę. Gazociąg Baltic Pipe oficjalnie został otwarty we wtorek, 27 września, ale planowe przepływy gazu na zasadach komercyjnych rozpoczęły się wraz z początkiem tak zwanego roku gazowego. Na razie jedynym użytkownikiem systemu będzie spółka PGNiG. Gazociąg jest efektem współpracy podjętej pomiędzy Polską a Danią i ma na celu obniżenie cen gazu.

Ropa w USA z kwartalną zniżką

III kwartał 2022 roku to zarazem pierwszy od ponad 2 lat taki okres, w którym ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Na rynkach dominuje niepokój inwestorów dotyczący możliwości wystąpienia globalnego spowolnienia gospodarczego. Do tego dochodzi mocny kurs dolara amerykańskiego, który negatywnie wpływa na inwestorów. Nie chcą oni angażować swojego kapitału w surowce, wyceniane w walucie amerykańskiej.

W efekcie baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztowała na koniec września tego roku na NYMEX w Nowym Jorku 80,90 USD, czyli o 0,41 proc. mniej, po spadku w całym trzecim kwartale tego roku o około 24 proc. Natomiast ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na XI wyceniana była w tym samym czasie po 87,89 USD za baryłkę, niżej o 0,68 proc.

Efekty interwencji BOE na rynku walutowym

Bank Anglii (BOE) podjął się interwencji na rynku obligacji. Ogłosił w minioną środę awaryjny skup obligacji, ponieważ w ten sposób chciał wesprzeć rynek obligacji skarbowych, który załamał się wraz z funtem po tym, jak nowy rząd w Wielkiej Brytanii ogłosił znaczne obniżki podatków. Prawdopodobnie mają być one finansowane z dużych pożyczek.

W efekcie wszystko to wpłynęło na rynek walutowy. Dolar amerykański drożał podczas czwartkowych notowań w Europie, a funt brytyjski wręcz przeciwnie – tracił na wartości. Indeks dolara śledzący USD względem koszyka sześciu innych walut wzrósł 0,8 proc. do 113,438, odbijając się od 20-letniego szczytu.

Niska wycena Ethereum

Po chwilowych wzrostach wyceny kryptowaluty ETH po Merge Ethereum w połowie września 2022 roku, ta kryptowaluta traci niestety na wartości. W ostatnim tygodniu września waluty wirtualne konsolidowały i poruszały się w trendzie bocznym. Ethereum spadło poniżej swojej kluczowej linii wsparcia ustalonej na poziomie 1300 dolarów amerykańskich. Komentatorzy giełd kryptowalutowych wskazują, że rzeczywiście Ethereum może już wkrótce kosztować znacznie mniej.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut