Data dodania: 14 czerwca 2022 r. / Aktualizacja: 1 września 2022 r.

Co to jest New York Stock Exchange?

Zegary z czasem na giełdach

Jedną z bardziej znanych dzielnic finansowych w USA jest Wall Street położona na dolnym Manhattanie. To właśnie tam znajduje się nowojorska giełda papierów wartościowych. Giełda na Wall Street, inaczej nazywana The New York Stock Exchange położona jest pod adresem 11 Broad Street właśnie na rogu Wall Street w Nowym Jorku. Stanowi ona największą na świecie giełdę, w przypadku kapitalizacji rynkowej spółek na niej notowanych. Giełda ta jest najbardziej znana pod względem papierów wartościowych. W miejscu tym pracuje bardzo duża liczba ekspertów finansowych, ponieważ jest to wyraźne imperium pieniądza.

⏰ New York Stock Exchange [Nowy Jork, USA]

  • Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:00-17:00
  • Teraz: Zamknięte
  • Czas pozostały do otwarcia: 08h 02m 35s
  • Najbliższe otwarcie: 2023-01-30 09:00:00
  • Strefa czasowa: Ameryka / Nowy York
Zegar ma charakter poglądowy. W dni ustawowo wolne od pracy - giełda pozostaje zamknięta.

Co dzieje się na Wall Street dzisiaj?

Wiele osób, które nie znają specyfiki Wall Street myślą, że dana spółka akcyjna będąca na Wall Street ma na tej ulicy swoją siedzibę. Jednak wcale nie musi to oznaczać, że spółka ma tam biuro fizycznie, a chodzi o to, że firma ta jest notowana na NYSE. Przedsiębiorstwa prowadzące swoje działania na Wall Street mogą być od niej oddalone tysiące kilometrów. Na Wall Street można zobaczyć wiele lokalnych firm i sklepów, które powstają tam po to, aby spełniać potrzeby osób, które pracują na tej ulicy w sektorze finansowym.

Do dziś Wall Street uważana jest za miejsce, w którym panuje sztywna atmosfera. Wynika to z faktu, iż założyciele Wall Street i fundacja WASP kierowali się własnym interesami. W ostatnich czasach problemy dotyczą niechęci do wprowadzenia zmian i zmian strukturalnych. Dodatkowo Nowy Jork uznawany jest za bardzo biurokratyczne miejsce, co również nie pomaga klasie średniej na otwieranie tu własnych działalności.

Jak wygląda inwestowanie na NYSE?

Na Wall Street można znaleźć wielu animatorów rynku, którzy są bardzo ważnym ogniwem dla giełd handlowych. Inaczej nazywani są brokerami lub dealerami i łączą się z systemem transakcyjnym, aby przepływ transakcji i pieniędzy był jeszcze bardziej płynny. Animatorzy bardzo często nie są brani pod uwagę przez inwestorów podczas określania ceny papieru wartościowego. Błędnie zakładają oni, że ceny te są oparte na działaniach korporacyjnych, wydarzeniach informacyjnych i zmianach w zarządzaniu.

Giełda na Wall Street prowadzi notowania indeksu giełdowego Dow Jones, którego wycena podawana jest w dolarach amerykańskich.

Symbol Wall Street

Szarżujący byk - Wall StreetNowojorska ulica doczekała się nawet swojego pomnika – byka, nazwanego Charging Bull, czyli po polsku Szarżującym Bykiem. Maklerzy giełdowi z Nowego Jorku uważają, że jest to ich maskotka. Legenda głosi, że dotknięcie genitaliów zwierzęcia ma przynieść bogactwo finansowe. Twórcą pomnika jest Arturo Di Modica, który stworzył rzeźbę nawiązującą do mocy i siły narodu amerykańskiego, o czym miało świadczyć pokonanie kryzysu finansowego w 1987 roku. W roku 2017 obok rzeźby byka ustawiono inny pomnik – Nieustraszonej Dziewczynki. Jednak autor byka poprosił o przetransportowanie swojej rzeźby do innego miejsca, ponieważ nowy pomnik zmienił wymowę jego dzieła.

Czarny czwartek na Wall Street

Jednym z najbardziej znanych ludzkości wydarzeń związanych z Wall Street jest Czarny Czwartek, czyli największy krach finansowy w dziejach gospodarczych. Cała sytuacja miała miejsce w 1929 roku, kiedy to sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych załamała się, a więc i akcje zaczęły szybować mocno w dół. Dzień 24 października został uznany za pierwszy dziś wielkiego kryzysu gospodarczego. W kolejnych dniach inwestorzy zaczęli tracić miliony dolarów, a nawet całe swoje oszczędności. Katastrofa nie kończyła się przez 3 lata, a Stany Zjednoczone podniosły się po porażce dopiero w 1954 roku. 

Inwestorze musieli masowo wyprzedawać swoje papiery wartościowe, aby odzyskać choć część swoich środków finansowych. To z kolei obniżyło wartość przedsiębiorstw i w większości do ich bankructwa. Produkcja się załamała i mocno wzrosło bezrobocie. Wpłynęło to także na sytuację w Europie, ponieważ wiele firm amerykańskich przestało tam inwestować, co jeszcze bardziej napędzało kryzys gospodarczy.

Zobacz także: Czym jest NASDAQ?

Największe ciekawostki związane z Wall Street

Chcesz wiedzieć więcej na temat Wall Street? Zapoznaj się z poniższymi ciekawostkami:

  • Można powiedzieć, że Wall Street zaczęło się w 1792 roku, kiedy doszło do spotkania 24 maklerów giełdowych pod drzewem, w którego miejscu postawiono Wall Street.
  • Aż do 1953 roku na giełda na Wall Street była kontrolowana przez konkretną liczbę członków. Aby wejść w posiadanie udziałów, należało odkupić miejsce innego członka.
  • Każda korporacja, która chce być uczestnikiem giełdy, musi spełnić określone kryteria nie tylko na początku swojej przygody z Wall Street, ale przez cały czas.
  • Tylko w 1914 roku giełda nie działała 4 miesiące.
  • Giełda nie działała przez 4 dni w 2001 roku po zamachu na Wall Trade Center i dwa dni w 2012 roku po ustaniu huraganu.
Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły