Gaz ziemny

Gaz ziemny Źródło: Pixabay / Pexels

Każdy dorosły człowiek wie, że gaz ziemny służy głównie do ogrzewania domów i mieszkań. Jednak, aby można było z niego w pełni korzystać, surowiec ten musi być odpowiednio przefiltrowany, aby usunąć z niego niektóre czynniki. Chodzi głównie od siarkowodór, butan, hel, etan i propan. Każdy z tych produktów jest następnie sprzedawany przez rafinerie. Gaz ziemny jest wypadkową przetwarzania ropy naftowej i choć dziś wydawałoby się to niemożliwe, to jednak kiedyś surowiec ten był uznawany za zbyteczny. Z racji tego, że nauka idzie do przodu i wraz z nią powstają coraz to nowsze technologie, gaz ziemny jest najprzyjaźniejszym dla środowiska naturalnego paliwem kopalnym. Na przestrzeni wielu lat udoskonalano metody wydobywania, transportowania i dystrybucji tego surowca, który jednak jest dość trudny w przechowywaniu, dlatego podlega on upłynnianiu.

Gaz ziemny

Aktualna cena: 8,01 PLN za MMBtu    1,99 USD za MMBtu

  • Jednostka: MMBtu
  • Zmiana ceny: +0,002
  • Cena minimalna: 2,002 USD
  • Cena maksymalna: 1,988 USD

Jakie czynniki mają wpływ na cenę gazu ziemnego?

Na cenę gazu ziemnego ma wpływ wiele różnych czynników, w tym takie jak:

  • popyt na gaz – najnowszy raport Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ropy Naftowej i Gazu pokazuje, że w ciągu ostatnich 18 lat, popyt na gaz ziemny wzrósł o 60%. Jest to dwa razy wyższy wynik, niż w przypadku ropy naftowej. Rosnący popyt na gaz idzie w parze z większą podażą na ten surowiec. Przyczyną jest rosnące i stabilne wydobycie gazu na świecie. W Polsce wydobywa się rocznie ok. 4 mld m3 gazu ziemnego, co odpowiada 20% zapotrzebowania naszego kraju. “Błękitne paliwo” pochodzi głównie z Kataru, USA i Norwegii.
  • koszty pozyskania gazu – chodzi tu głównie o koszty importu gazu ziemnego, gdzie należy wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty związane z ceną nałożoną przez sprzedawcę oraz koszt transportu. W połowie lat 90. zakontraktowaliśmy się z Rosją na cenę gazu ziemnego, na którą wpływ na cena ropy naftowej. Więc jeśli ropa zaczyna drożeć, gaz również kosztuje więcej. Kontrakt ten jest jednak niekorzystny na Polski, dlatego z końcem roku 2022, umowa nie ma zostać przedłużona. Na dodatkowe koszty składa się również przesłanie importowanego gazu przez jamalski gazociąg. Kupując gaz ziemny w postaci skroplonej, należy liczyć się z dodatkowym kosztem transportu statkiem. W ostatnim czasie PGNiG podpisało kilka umów z amerykańskimi producentami gazu ziemnego. Dzięki zastosowanemu przez USA wydobyciu łupkowemu, które jest tanie w kosztach, zachód jest w stanie oferować konkurencyjne ceny gazu. Do tego stopnia, że gaz pochodzący z Rosji jest dla nas w ogóle nieopłacalny. Dobrym rozwiązaniem jest również podpisywanie umów krótko- i średnioterminowych, dzięki czemu można zrezygnować z gazu ziemnego od dostawców, u których ceny są wysokie. 
  • wirtualna sprzedaż i giełda – ceny gazu ziemnego kształtowane są również przez giełdy, czyli inaczej wirtualne punktu sprzedaży i kupna gazu. Surowiec ten nie jest tu sprzedawany w formie fizycznej, ale dokonuje się tu wirtualnych transakcji, które następnie są rozliczane przez dostawy gazu płynące przez gazociągi w Europie. Na giełdach gazowych zasady nie odbiegają mocno od giełd, na których handluje się papierami wartościowymi. Jednak elementem, który mocno je różni jest sposób rozliczenia płatności. Rynek gazu został uruchomiony w 2012 roku na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. Cena tego surowca jest uzależniona od zawieranych transakcji przez poszczególne, biorące udział w giełdzie, podmioty. Cena surowca się zmienia nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia, czyli tak samo jak na giełdzie papierów wartościowych. 
  • pogoda – warunki atmosferyczne również mają duży wpływ na cenę gazu ziemnego. Jeśli zima jest łagodna, wówczas zużywa się o wiele mniej surowca do ogrzewania.
  • zdolności przesyłowe – uzależnione są od połączeń gazociągów z innymi krajami oraz od potrzeb tego kraju na gaz. 
  • prognozy gospodarcze kraju – jeśli w danym kraju powstają elektrownie produkujące prąd z paliwa gazowego, zapotrzebowanie na ten surowiec jest większe. Może jednak okazać się, że złoża w danym kraju nie są wystarczające, dlatego surowiec ten musi być importowany z innych krajów. 

Czy warto dziś inwestować w gaz ziemny?

Jeśli jeszcze nie inwestujesz w gaz ziemny, ale zastanawiasz się nad tym, powinieneś wiedzieć, że jest to jedno z najbardziej istotnych źródeł energii nieodnawialnych. Międzynarodowa Agencja Energetyczna przekazała, że w bliskiej przyszłości ¼ energii elektrycznej wykorzystywanej na świecie, pochodzić będzie z gazowych elektrowni. Jednakże ustalono również, że koszt wydobycia i cena gazu będzie rosnąć, ze względu na dość ograniczone możliwości jego wydobycia i trud wykorzystania. 

W jaki sposób inwestować w gaz ziemny?

Poniżej znajdziesz najlepsze metody inwestowania w gaz ziemny:

  • Inwestowanie przez ETF – największe fundusze ETF, które umożliwiają ekspozycję na gaz ziemny to VelocityShares 3x Natural Gas ETN, United States 12 Month Natural Gas Fund (UNL),United States Natural Gas Fund (UNG) i ProShares Ultra Bloomberg Natural Gas (BOIL). Dokonują one zakupu terminowych kontraktów i są w stanie utrzymać ekspozycję dzięki rollowaniu kontraktów. Instrumenty ETF są tanie i proste, dlatego są często wybierane, aby móc skutecznie inwestować w dane aktywo. ProShares UltraShort Bloomberg Natural Gas (KOLD) to EFT, który umożliwia zarabianie na spadkach cen gazu ziemnego. 
  • Zakup akcji spółek gazowych – praktycznie w każdym biurze maklerskim w Polsce, można zakupić akcje spółek, takich jak: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG), Unimot, Tesgas i Serinus. Zanim wybierzesz, którąś z ich akcji, sprawdź, czy dana spółka nie zajmuje się tylko dystrybucją. Oprócz polskich spółek, można zainteresować się również spółkami zagranicznymi np. Rosnieft lub Gazoprom, które są notowane na giełdzie rosyjskiej. Choć bezpośrednie zakupienie akcji tych spółek jest dość ciężkim zadaniem, to jednak aby dokonać zakupu akcji Gazopromu, można skorzystać z instrumentu ADR, który posiada zbliżoną wartość kursu do kursu akcji. Możliwe jest również kupowanie akcji największego gracza z branży gazu ziemnego w Ameryce – EQT Corporation. Może ona dostarczać gaz ziemny ponad 10 mln domów przez 15 lat. Zajmuje się ona nie tylko dostarczaniem gazu ziemnego, ale również bierze aktywny udział w budowaniu gazociągów.
  • Handel CFD – jeżeli powyższe opcje nie przemawiają do Ciebie, możesz zająć się handlem kontraktami CFD na gaz ziemny. Choć dają one duże szanse na zysk, to jednak są również mocno nastawione na stratę. Jeśli ten temat Cię interesuje, CFD znajdziesz u wielu legalnych brokerów

Wiele osób porównuje gaz ziemny do kryptowalut, ze względu na trudy jego wydobycia i ograniczenia z tym związane. Jak widać możliwości inwestowania w gaz ziemny jest wiele, dlatego duże portfele inwestycyjne powinny je u siebie uwzględniać. 

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut