Aktualna cena Polkadot (DOT/PLN) | Kurs i wykres (DOT/USD)
Kryptowaluta Polkadot znacznie wyróżnia się pośród konkurencji. Chodzi nie tylko o wyjątkową nazwę, zaczerpniętą z inspiracji Yayoi Kusamie, ale i o ciekawą konstrukcję. Działa ona w zdecentralizowanej para-sieci typu blockchain. Protokół multichain, oparty o założenia open-source, umożliwia między-łańcuchowe przesyłanie informacji i danych, co zwiększa interoperacyjność mechanizmu. Co jeszcze można powiedzieć o Polkadot, powszechnie określanej DOT?
Polkadot (DOT)
▼ 36,2937 PLN 8,9290 USD
Kurs Polkadot wzrośnie czy spadnie?
Zagłosuj, aby zobaczyć wynikiOdpowiedzi dziś (2)
Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%
Odpowiedzi w tym miesiącu (2)
Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%
Polkadot (DOT) | |
---|---|
Aktualna cena: | 36,2937 zł (8,9290 USD) |
Zmiana ceny: | 👇🏻 spada |
Ostatnich 7 dni: | |
Najwyższa wartość (ATH): | 54,9980 USD(2021-11-04) |
Do szczytu pozostało: | 46,0690 USD(515.95%) |
Kapitalizacja: | 13 513 961 863,4139 USD |
Wolumen (ostatnie 24 godziny): | 800 904 611,2580 USD |
Ilość w obrocie: | 1 524 225 439 DOT |
Maksymalna ilość: | ♾️ DOT |
Kryptowaluta Polkadot – geneza, opis, funkcje. Historia działaności i wykorzystanie wielu łańcuchów
Kryptowaluta Polkadot tworzona jest przez Parity Technologies. W skład nowego zespołu wchodzą ludzie, odpowiedzialni za rozwój sieci Etherum. To m.in. Gavin Wood i Jutty Steinter. Początki działalności organizacji sięgają 2015 roku. Wówczas zespół, pracujący nad projektowaniem węzłowym, dedykowanym dla Etherum, zrezygnował z dalszego wsparcia i zajął się opracowywaniem Polkadot. Wspomnieliśmy wyżej, iż Polkadot przeznaczona jest do obsługiwaniu mnogiej liczby blockchainów. Umożliwia to lepszą skalowalność (zastosowanie tzw. mechanizmu shardingu, umożliwiającego dokonywanie transakcji w sposób równoległy), wzmacnia interoperacyjność (np. dzięki kompatybilności łańcuchów), zapewnia konkretną specjalizację (każdy parachain jest dostosowany do realizacji danego zadania), pełną swobodę modernizacyjną (uniknięcie tzw. hard-forków, czyli implementacja nowych funkcji bez wymuszonej przebudowy sieci). Obecna cena Polkadot, podawana w czasie rzeczywistym, wynosi ok. 32,21 USD.
Sieć i instrastruktura Polkadot. Ciężar odpowiedzialności rozłożony równomiernie
Taka charakterystyka Polkadot możliwa jest dzięki zdecentralizowanej i w pełni prywatnej sieci, obsługiwanej bezpośrednio przez użytkowników. Jest ona podzielona na odrębne elementy, określane fragmentami sieci wielokanałowej. Oznacza to w praktyce, iż Polkadot może przetwarzać dużą liczbę transakcji na osobnych łańcuchach, w tym samym czasie. Przetwarzanie równoległe wzmacnia skalowalność, wobec czego taki proces jest zwyczajnie skuteczniejszy. Obciążenie jest rozkładane i przechowywane w sieci peer-to-peer. Sieć posiada autorski system zarządzania, w którym odpowiedzialność powierzono użytkownikom. Wzmacnia to bezpieczeństwo sieci – społeczność może dostosowywać sposób zarządzania wedle własnym potrzebom, czy po dokonanej analizie warunków. Użytkownicy pełnią różne role i wypełniają zmienne obowiązki. Ma to na celu nie tylko wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności, ale również wyeliminowanie zachowań niepożądanych.
Nowe uwarunkowania i filary działalności. Kryptowaluta Polkadot i jej oficjalny statut
W niedawnym czasie kryptowaluta Polkadot przeszła kapitalizację z początkowej podaży, wynoszącej 10 milionów. Jeden ówczesny DOT wynosi obecnie 100 nowych monet (tokenów) DOT. Podaż całkowita plasuje się na poziomie jednego miliarda. Cena Polkadot w okresie jednego miesiąca waha się w granicach od 15,08 USD do 42,06 USD. Pracownicy Polkadot wypracowali koncepcję działania opartą na sześciu filarach.
- Prawdziwa interoperacyjność: opieranie się na transferach cross-blockchain (nie tylko tokenów, ale i różnych rodzajów danych);
- Skalowalność ekonomiczna i skalowalność transakcji: rozkładanie transakcji w wielu równoległych blockchainach;
- Uproszczona technologia wspomagająca innowację: udostępnianie narzędzi do autorskiego tworzenia niestandardowych łańcuchów;
- Swoboda w dążeniu ku przyszłości: sprawna aktualizacja bez występowania hard-forków, łatwe dostosowywanie się do zmian i nowych trendów, szybkie wykorzystywanie pojawiających się możliwości technologicznych;
- Po piąte – bezpieczeństwo: niezależność łańcuchów w procesie zarządzania, współgranie w kwestiach zabezpieczeń
- Polkadot to użytkownicy: prawo głosu posiadają wszyscy interesariusze, którym kryptowaluta Polkadot leży na sercu. Rozwój jest sprzężony z działalnością użytkowników, co zapobiega zastojom.
Specyficzna nomenklatura operatorów. Kto jest odpowiedzialny za prawidłowe działalnie Polkadot?
Istota działania Polkadot oparta jest na specjalistycznym systemie kontroli sprawowanej przez społeczność. Istnieją cztery rodzaje operatorów, dbających o prawidłowe działanie i ustawiczny rozwój blockchaina Polkadot. Są to walidatorzy, nominatorzy, kolektorzy oraz rybacy. Działalność dwóch pierwszych grup polega przede wszystkim na stakowaniu tokenów i pracach zabezpieczających. Kolektorzy, jak sama nazwa wskazuje, zbierają transakcje, a rybacy „łowią w sieci” i odnotowują niepożądane zjawiska. Mimo wszystko kryptowaluta Polkadot dopiero raczkuje w przestrzeni internetowej, zatem nie posiada zagwarantowanej, sprawdzonej pozycji. Wkrótce okaże się, w jaki sposób wykorzysta swój wysoki potencjał.
Co jeszcze warto wiedzieć o kryptowalutach?
Na naszym portalu znajdziesz również informacje o innych kryptowalutach. Na szczególną uwagę zasługują kryptowaluta Cardano i kryptowaluta Ripple, których charakterystyka znalazła się na dedykowanych podstronach.
—
źródła:
https://coinmarketcap.com/currencies/polkadot-new/
https://polkadot.network
https://bitcoin.pl/co-to-jest-polkadot-i-token-dot/