Data dodania: 6 kwietnia 2021 r. / Aktualizacja: 6 kwietnia 2021 r.

Czym jest token i czym się różni od kryptowaluty?

Token to nie kryptowaluta Token to nie kryptowaluta
Źródło: Worldspectrum / Pexels

Słyszeliśmy już o blockchainie, bitcoinie a jakiś czas temu i o samym tokenie, którego działanie jest podobne do pieniędzy. Użyjesz go do tego, aby zapłacić za ściśle określony rodzaj usługi. Mogą zastępować tradycyjną gotówkę w firmie, która chce płacić za usługi np. za pośrednictwem platformy lub aplikacji. Wykorzystują technologię blockchain i umożliwiają zdecentralizowane rozliczanie umów. Tokeny są często mylone z bitcoinami, ale prawda jest taka, że posiadają one większe spektrum wykorzystania niż cyfrowa waluta.

Token i jego historia

Może będzie to dla Ciebie zaskoczenie, ale pierwszy token powstał wcześniej niż blockchain. Token, nazywany inaczej kluczem dostępowym, był używany już w sieciach komputerowych. Zapewniał on bezpieczne przechowywanie danych. Historia tokenów została zapoczątkowana wraz z powstaniem Ethereum. Jego początki nie należały do najlepszych, ponieważ nie stworzono jednego, standardowego wzoru jego tworzenia i jego emisji w systemie. Był on unikalny, a żeby wymieniać je między sobą, należało użyć dość skomplikowanego kodowania. Dlatego też były one wówczas dość mocno narażone na atak hakerów. 

Dopiero w 2015 roku Fabian Vogelsteller stworzył specyfikacje tokenową, która przypadła do gustu użytkownikom platformy. A warto wspomnieć, że była to już dwudziesta wersja tokena.

Do czego służy i czym jest token?

Token odnosi się do jednostki wartości wydanej przez jakikolwiek podmiot prywatny. Tworzy go instytucja samodzielnie zarządzająca jego modelem biznesowym. Dzięki temu umożliwia użytkownikom danego modelu relację z produktami, ułatwia dystrybucję i umożliwia dzielenie się korzyściami z każdym jego użytkownikiem. W przypadku prywatnej sieci daje on możliwość przyznania prawa własności, można nim zapłacić na wykonaną pracę lub przekazać dane. Osoba lub instytucja posiadająca token może go wykorzystać w dowolnym dla siebie momencie. Używanie tokenów jest niezwykle bezpieczne i wygodne, ponieważ numery kart płatniczych nie są zapisywane lub używane. Podczas ewentualnych zakupów poprzez smartfon nie trzeba wprowadzać numeru konta. Jest to nowy instrument finansowy, narzędzie inwestycyjne oparte na technologii blockchain.

Tokeny – klasyfikacja

Tokeny dają różne możliwości ich stosowania. Możemy je więc podzielić na:

  • tokeny kapitałowe – ich specyfika jest podobna do obligacji i akcji. Odzwierciedla ich stan posiadania. Generalnie traktowane są jak papiery wartościowe;
  • tokeny użytkowe – udostępniają funkcjonalne systemy informatyczne, usługi lub aplikacje. Mogą być zarówno metodą, jak i środkiem płatności;
  • tokeny NFT – inaczej nazywane są tokenami kolekcjonerskimi. Reprezentuje on unikalne aktywo. Może ono przyjmować formę cyfrową, jak i rzeczywistą. Tokeny NFT nie są zamienne wzajemnie. Nie mogą być one przenoszone bez zgody właściciela, służą więc jako dowód autentyczności.

Token a kryptowaluta

Tokeny są bardzo często mylone z kryptowalutami. Dla zwykłego użytkownika różnica pomiędzy jednym a drugim jest właściwie niezauważalna. Polega ona jednak na tym, że kryptowaluta ma swój własny blockchain, stworzony typowo dla jej potrzeb. Jest ona główną monetą dla owego blockchainu. Natomiast token to żeton korzystający z blockchainu tej kryptowaluty. Wychodzi więc na to, że token jest zależny od danej kryptowaluty a ona z kolei oparta jest o blockchain.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut