Data dodania: 31 października 2022 r. / Aktualizacja: 31 października 2022 r.

ICE – Intercontinental Exchange

Giełda papierów wartościowych Źródło: Yan Krukov / Pexels

Współcześnie ICE, a dokładniej ICE Futures, to operator rynków oraz giełd finansowych, jak i towarowych. Poznajmy zatem, jak młoda firma zaczęła dosłownie połykać kolejne wielkie giełdy, które miały za sobą o wiele dłuższą historię. To, co robi ICE, pozwala jej na bycie jedną z topowych giełd na rynku globalnym.

⏰ Intercontinental Exchange [Atlanta, USA]

  • Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:00-17:00
  • Teraz: Otwarte
  • Czas pozostały do zamknięcia: 01h 46m 12s
  • Najbliższe zamknięcie: 2024-04-26 17:00:00
  • Strefa czasowa: Ameryka / Nowy Jork
Zegar ma charakter poglądowy. W dni ustawowo wolne od pracy - giełda pozostaje zamknięta.

Krótka historia powstania Intercontinental Exchange Futures

Siedziba główna Intercontinental Exchange znajduje się w Stanach Zjednoczonych w Atlancie. Przyjrzyjmy się, jak wyglądała droga na szczyt tej młodej giełdy.

Intercontinental Exchange powstała w 2000 roku i początkowo skupiała się na produktach energetycznych takich jak ropa naftowa, gaz ziemny, czy emisja. Jednak od tego czasu sporo się zmieniło i znajdziemy na niej również inne produkty, którymi możemy handlować.

Już zaledwie rok po powstaniu, czyli w 2001 roku ICE przejęła londyńską IPE (International Petroleum Exchange), która miała za sobą zdecydowanie dłuższą historię. To połączenie sprawiło, że londyńska giełda, która funkcjonowała na podstawie tradycyjnego handlowania open outcry, mogła otworzyć się na obrót elektroniczny. To dało możliwość IPE wyjścia poza mały lokalny rynek. Po połączeniu obu firm i skorzystaniu z platformy OTC mogła ona zaistnieć na rynku globalnym. Po połączeniu się firm International Petroleum Exchange zmieniła nazwę na Intercontinental Exchange Europe.

Pod koniec 2005 roku ICE została spółką notowaną na amerykańskiej giełdzie, a niecały rok później została dodana do indeksu Russell 1000.

Czym jest indeks Russell 1000? To indeks, który uwzględnia notowania akcji 1000 największych spółek w USA. Firmy są brane pod kątem wielkości kapitalizacji rynkowej. Russell 1000 jest element większego indeksu, jakim jest Russell 3000.

W 2005 roku zmieniona została również nazwa firmy z ICE na ICE Futures.

Kolejnymi dużymi przejęciami, jakimi może pochwalić się ICE, to wykupienie w:

  • 2005 roku – New York Board of Trade (NYBOT),
  • 2007 roku – Winnipeg Commodity Exchange (obecnie działa jako ICE Futures Canada),
  • 2008 roku – Creditex Group,
  • 2010 roku – Climate Exchange,
  • 2013 roku – NYSE Euronext,
  • 2015 roku – Interactive Data Corporation (IDC),
  • 2016 roku – Standard & Poor’s Securities Evaluations,
  • 2017 roku – Virtu BondPoint,
  • 2018 roku – Chicago Stock Exchange (CHX),
  • 2019 roku – Simplifile,
  • 2020 roku – Ellie Mae,
  • 2022 roku – Black Knight.

Patrząc na działania ICE widać, że firma rozszerza się w spektakularny sposób. Nie wygląda na to, żeby coś mogło powstrzymać ICE przed ciągłym rozrostem w różnych zakątkach globu. Jednak takie działania pozwalają jej klientom na inwestowanie w bardzo różnorodne aktywa.

Ogólne informacje o giełdzie ICE

Pełna nazwaIntercontinental Exchange Futures Inc.
SkrótICE Futures
Siedziba główna giełdyNew Northside Drive NW, Atlanta, Georgia, Stany Zjednoczone
Właściciel firmyIntercontinental Exchange
Produkty na giełdzieKontrakty terminowe futures, opcje, swapy
Data powstania2000

Jakimi produktami handluje się na Intercontinental Exchange Futures?

To, co wyróżnia ICE na tle konkurencji, to urozmaicony wachlarz produktów do wyboru. W związku z tym obecne na giełdzie ICE instrumenty pochodne opierają się o takie produkty, jak:

  1. Ropa naftowa.
  2. Gaz ziemny.
  3. Benzyna.
  4. Metale szlachetne takie jak złoto czy srebro.
  5. Węgiel.
  6. Biopaliwa.
  7. Elektryczność.
  8. Petrochemia.
  9. Emisja.
  10. Produkty spożywcze takie jak:
  11. kawa,
  12. kakao,
  13. rzepak,
  14. cukier,
  15. mrożony sok pomarańczowy,
  16. zboża.
  17. Bawełna.
  18. Indeksy, w tym np. indeks IFUS lub MSCI.
  19. Pojedyncze opcje na akcje poszczególnych spółek.
  20. Bitcoin.
  21. Fracht (czyli opłata za przewóz towarów drogą morską lub lądową).
  22. Krzyżowe kursy walut np. PLN/EUR.
  23. Kursy walut dla dominujących rynków oraz wschodzących.
  24. Stopy procentowe.
  25. Oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Patrząc na podział produktów dostępnych na ICE, możemy zobaczyć, że giełda dzieli produkty na dwa brandy. Jedne występują bezpośrednio pod brandem ICE, a pozostałe pod brandem NYSE. Wśród produktów znajdujących się pod brandem NYSE znajdziesz:

  • akcje,
  • obligacje,
  • opcje,
  • ETP.

Czym jest ETP?

ETP to certyfikaty strukturyzowane (skrót z ang. Exchange Traded Products), które w zależności od zmiany ceny instrumentu bazowego w dany sposób się zachowują. Instrumentami bazowymi mogą być m.in.:

Można przyjmować pozycję krótką lub długą przy inwestowaniu w certyfikaty strukturyzowane. W ich przypadku można również zyskać na spadku ceny instrumentu bazowego albo wykorzystać działanie dźwigni finansowej, żeby uzyskać większy zysk.

Intercontinental Exchange a kontrakty terminowe

Na początku swojej drogi ICE zajmowało się przede wszystkim produktami energetycznymi oraz paliwami. Okazja do wykorzystania technologii ICE na rynku kontraktów terminowych pojawiła się, kiedy angielska Międzynarodowa Giełda Naftowa (IPE) poszukiwała nowych elektronicznych rozwiązań. Firma IPE widziała, jak dynamicznie rozwija się rynek i trzeba było gonić konkurencję.

W ten sposób IPE zyskała dostęp do nowoczesnej platformy elektronicznej ICE. Natomiast samo Intercontinental Exchange mogło poszerzyć swoje produkty nie tylko o kolejne branże energetyczne, ale też obrót na platformie kontraktami terminowymi i opcjami.

ICE a izby rozliczeniowe

Pierwsza izba rozliczeniowa ICE powstała wraz z przejęciem NYBOT (New York Board of Trade). Dzisiaj funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych pod nazwą ICE Clear US. Firma mogła skorzystać z gotowej infrastruktury internetowej. Kolejnym krokiem było otworzenie izby w Londynie. Dzięki wytrwałości powstała czołowa izba rozliczeniowa i to w czasie kryzysu w 2008 roku.

Funkcjonowanie londyńskiego ICE Clear Europe pozwala na oczyszczenie ponad tysiąca produktów oraz lepiej zarządzać ryzykiem. Co więcej, zwiększa również efektywność kapitałową uczestników, dzięki wykorzystaniu wyceny portfeli w czasie rzeczywistym.

Ciekawostki o giełdzie ICE

  • ICE jest jedną z największych giełda na świecie. Zajęła czwarte miejsce według raportu FIA z 2021 roku. Przed nią są tylko CME Group, brazylijskie B3 oraz National Stock Exchange z Indii.
  • Prawie 80% wszystkich ETP dostępnych w USA jest notowanych na giełdach ICE, a konkretnie pod brandem NYSE.
  • ICE prowadzi w sumie 6 izb rozliczeniowych na całym świecie.
Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 1)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut