Data dodania: 21 marca 2024 r. / Aktualizacja: 23 lutego 2024 r.

Gdzie i jak kupić kryptowalutę Bitcoin?

Giełda kryptowalut Źródło: Leonardo AI

Jeśli chcesz kupić Bitcoina, musisz wcześniej wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Zakup Bitcoina nie będzie dla każdego dobrą inwestycją. Obecnie ceny kryptowalut są bardzo zmienne, dlatego niezbędne jest śledzenie rynku i cen. W Polsce istnieje wiele platform, gdzie możesz kupić kryptowaluty za złotówki, jednak przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z regulaminami oraz bezpieczeństwem transakcji. Decyzja o zakupie Bitcoina powinna być poprzedzona solidną analizą rynku i własnych możliwości finansowych. W tym artykule omówimy, gdzie i jak kupić kryptowalutę Bitcoin, dlaczego warto zainwestować w BTC, a także jak przechowywać tokeny.

Gdzie kupić Bitcoina lub inne krypto?

Zakup kryptowalut takich jak Bitcoin, Ethereum, czy Solana jest możliwy w wielu miejscach. Sposobów na zakup Bitcoina masz kilka, a mianowicie:

 1. Giełdy kryptowalut (takie jak Binance czy Bybit).
 2. Kantor kryptowalut (np. Egera).
 3. Broker Forex (np. XTB).
 4. Bitomat (czyli stacjonarny bankomat Bitcoina).

W zależności od tego, na jaką platformę się zdecydujesz, zależy czy np. będziesz mógł zapłacić w PLN, czy np. tylko w USD. Co więcej, nie wszędzie kupisz kryptowaluty za waluty fiat, a jedynie za inne kryptowaluty. Nie wszystkie rozwiązania pozwalają też trzymać krypto na swoim koncie. Jest tak np. w kantorach. Giełdy kryptowalutowe udostępniają własne portfele online do przechowywania twoich coinów. Jednak miej na uwadze, że to nie jest najbezpieczniejsze miejsce. Możesz stracić swoje kryptowaluty na skutek ataku hackerskiego. Dlatego koniecznie przeczytaj sekcję o tym, jak przechowywać kupione już tokeny.

Co więcej, większość z wymienionych opcji wymaga założenia konta i najczęściej również weryfikacji tożsamości. Jedynie nabycie w bitomatach nie wymaga rejestracji. Za to będziesz potrzebować cyfrowego portfela, na który mają zostać wysłane coiny.

Bitcoin na giełdzie

Bitcoin cieszy się dużą popularnością. Sprawia to, że sprzedaż Bitcoina jest dostępna na każdej giełdzie kryptowalutowej. Inwestowanie w kryptowaluty na giełdzie jest najczęstszym wyborem inwestorów. Pierwszy krok to podjęcie decyzji, jaka giełda Ci odpowiada, czy ma intuicyjny interfejs oraz preferowane przez Ciebie metody płatności. W rankingach giełd kryptowalut najczęściej pojawiają się:

 • Binance,
 • Bybit,
 • Zondacrypto,
 • Kriptomat,
 • OKX.

Rejestracja konta wygląda podobnie na każdej stronie. To, co potrzebujesz mieć pod ręką to twój adres e-mail oraz numer telefonu. Natomiast do weryfikacji tożsamości będziesz potrzebować odpowiedniego dokumentu np. dowodu osobistego.

Po tych krokach pozostaje Ci tylko zasilić konto albo wybrać inny sposób płatności i zakupić swojego pierwszego Bitcoina.

Bitcoin za gotówkę

Alternatywnym sposobem, gdzie możesz łatwo kupić BTC bez rejestracji i za gotówkę to najczęściej stacjonarny kantor albo Bitomat. Pamiętaj, że obie te opcje będą wymagały opłacenia dodatkowych opłat. W kantorze będzie to marża dla właściciela, a w bitomacie opłata za każdą transakcję. Największą prowizję zapłacisz za nabycie BTC z użyciem karty kredytowej.

Transakcje w tych miejscach są proste i nie wymagają od Ciebie nic więcej poza znalezieniem w najbliższej okolicy odpowiedniego punktu, który pozwoli Ci nabyć Bitcoina za gotówkę.

Jak kupować kryptowaluty?

W większości przypadków potrzebujesz założyć konto w danym serwisie, żeby zakupić kryptowaluty, czy to będzie giełda, czy kantor. Jedynie zakupy w bitomacie nie wymagają wcześniejszej rejestracji. Zrobisz to bezpośrednio na stronie internetowej pośrednika albo wystarczy, że pobierzesz aplikację na telefon.

Sposoby zapłaty mogą się różnić w zależności od firmy. Krypto możesz kupić na wiele sposobów. Najczęściej do dyspozycji masz:

 • płatności kartą kredytową i debetową,
 • depozyt na koncie (zlecasz przelew bankowy np. na twoje konto Binance),
 • zapłata za pomocą innych instytucji płatniczych np. Zen albo PayPal,
 • handel P2P (peer-to-peer, czyli handel kryptowalutami bezpośrednio między użytkownikami aplikacji).

Jeżeli stawiasz pierwsze kroki jako inwestor kryptowalutami, to warto dowiedzieć się, czy dana giełda oferuje sposób płatności, który Ci odpowiada.

Jak kupić Bitcoina za złotówki?

Zastanawiasz się, gdzie możesz kupić Bitcoina za złotówki? Masz wiele opcji do wyboru. Choć rzadko kiedy zrobisz po prostu zwykły przelew bankowy w złotówkach za daną transakcję. Najpierw musisz doładować swój depozyt na giełdzie, żeby dopiero z niego opłacić zlecenie. Bitcoina można zakupić w ten sam sposób, co pozostałe kryptowaluty. Sposoby płatności opisaliśmy powyżej.

Przed inwestowaniem na giełdzie, pamiętaj, żeby wypróbować konta demo. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy dana platforma inwestycyjna Ci odpowiada. Także w ten sposób możesz wypróbować różne strategie inwestycyjne, jeżeli masz w planach nie tylko kupowanie BTC, ale też aktywne handlowanie kryptowalutami.

Czy warto kupować kryptowaluty?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Oczywiście trzeba mieć na względzie wszystkie ryzyka związane ze światem kryptowalut, gdzie można wymienić m.in. brak regulacji, duże ryzyko utraty i kradzieży środków, czy wysoką zmienność kursów.

Jednak to, co jest wadą, też jest po części ich zaletą. Brak regulacji sprawia, że kryptowaluty mogą funkcjonować poza systemem bankowym, który jest kontrolowany przez rządy państw. Natomiast wysoka zmienność cen poszczególnych krypto sprawia, że oprócz strat, możesz liczyć na bardzo wysokie zyski. Zwłaszcza technologia blockchain, na której opierają się cyfrowe waluty, charakteryzuje decentralizacja, bezpieczeństwo transakcji i szybkość przesyłania środków spośród dostępnych metod płatności.

Po prostu nim wybierzesz kryptowaluty, jako aktywa, które warto umieścić w swoim portfelu, to przeprowadź własną analizę rynku. Nie jest to miejsce, gdzie wystarczy kierować się intuicją albo ulegać emocjom.

Dlaczego warto kupić BTC?

Po pierwsze warto mieć na uwadze, że kryptowaluty cechuje duża zmienność. Oznacza to, że ich cena, w tym wartość Bitcoina, podlega gwałtownym wahaniom. Nagły spadek wartości nie jest niczym zaskakującym na tym rynku. Choć ludzie już od kilkunastu lat są zafascynowani nie tylko technologią blockchain, która pozwala ominąć system bankowy. To również możliwość osiągnięcia zysku.

W przypadku Bitcoina jego ilość jest ograniczona do 21 milionów monet. Wraz ze zbliżaniem się do pełnego wydobycia Bitcoina, coraz częściej mówi się o halvingu. To termin, który określa, że górnicy za wydobycie danej kryptowaluty dostają o połowę mniejszą nagrodę. Moment po halvingu najczęściej sprawia, że kurs Bitcoina spada. Natomiast ten czas przed tym wydarzeniem sprawia, że wartość BTC rośnie.

Ograniczona ilość BTC oznacza również, że ta kryptowaluta nie jest podatna na inflację i pozwala zdywersyfikować twój portfel inwestycyjny. Nawet spotkasz się z opiniami, że BTC to rodzaj cyfrowego złota. Zwłaszcza że nie musisz płacić za jednego BTC. Masz możliwość kupować Bitcoina w formie ułamkowej, czyli wystarczy zainwestować 200 zł i mieć swój kawałek BTC w portfelu.

Popularność Bitcoina sprawia, że jest on dostępny na każdej giełdzie i w dowolnym miejscu świata. W ten sposób łatwo wymienisz BTC na PLN lub inną walutę, jeżeli będziesz tego potrzebować.

Jak przechowywać kryptowalutowe tokeny?

Kiedy już udało Ci się kupić swojego pierwszego Bitcoina, to istotne jest zabezpieczenie go przed atakami hakerskimi. Dlatego tokeny lepiej przechowywać poza giełdą kryptowalut.

W tym celu możesz korzystać z:

 • Portfeli online, które mają tę zaletę, że masz do nich dostęp na różnych urządzeniach i nie potrzebujesz instalować dodatkowych aplikacji. Niestety dużą wadą portfeli online jest niski poziom bezpieczeństwa.
 • Portfeli sprzętowych, które są bezpiecznym miejscem do przechowywania twoich tokenów. Taki portfel wygląda jak pendrive i jest narzędziem zewnętrznym, z którego korzystasz tylko wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Minusami tego rozwiązania są wysoka cena i trudność w obsłudze.
 • Portfeli papierowych, które są po prostu zapisanym kluczem prywatnym na kartce A4. Są to bardzo bezpieczne portfele, ale przestarzałe i niewygodne w obsłudze, kiedy potrzebujesz zlecić szybką płatność.
 • Portfeli mobilnych, które pozwalają płacić twoimi kryptowalutami przy użyciu smartfona. Nie jest to jednak bezpieczne rozwiązania, a zgubienie telefonu oznacza brak dostępu do portfela.
 • Portfeli desktopowych, które mają niski poziom bezpieczeństwa ze względu na wirusy i phishing. Jednak te portfele mają wiele dodatkowych funkcji. Przy zadbaniu o wysokiej jakości program antywirusowy, mogą być bezpiecznym miejscem do trzymania twoich kryptowalut.

Opcji masz wiele, więc możesz wypróbować kilka rozwiązań, zanim zdecydujesz się na docelowy portfel dla twoich Bitcoinów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Gdzie kupić Bitcoina bez rejestracji?

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bez weryfikacji tożsamości w bitomacie albo na zdecentralizowanej giełdzie. Bitomat pozwoli Ci kupić BTC za gotówkę i nie potrzebujesz nawet posiadać cyfrowego portfela. Swoje tokeny możesz zaimportować do portfela kryptowalut po powrocie do domu i wpisaniu prywatnego klucza, który dostałeś z bankomatu Bitcoina.

Zdecentralizowane giełdy, czyli DEX-y pozwalają kupować i sprzedawać Bitcoina bezpośrednio pomiędzy użytkownikami bez weryfikacji tożsamości. Potrzebny jest tylko portfel kryptowalut. Przy czym DEX-y nie obsługują płatności w walutach fiat. Możesz na nich jedynie wymieniać krypto.

Gdzie kupić Bitcoina w Polsce?

W Polsce do najpopularniejszych miejsc do zakupu BTC i innych kryptowalut służą giełdy i kantory kryptowalut oraz bitomaty. Wygodnie, szybko i tanio kupisz BTC na giełdzie. Zwłaszcza jeżeli w planach masz długoterminowy handel. Natomiast kantor kryptowalut pozwoli Ci kupić krypto w krótszym czasie, jednak właściciel kantoru doliczy swoją marżę do transakcji. Bitomaty za to znajdziesz tylko w niektórych miastach, czy galeriach handlowych. Pozwalają one jednak wymieniać kryptowaluty na tej samej zasadzie, co na giełdzie kryptowalut. Jednak bitomat zapewnia Ci anonimowość przy zakupie.

Czy w banku można kupić Bitcoina?

Nie możesz kupić Bitcoina ani innych kryptowalut bezpośrednio ze swojego rachunku bankowego. Wynika to z tego, że banki uważają rynek kryptowalut za bardzo ryzykowny i związany z oszustwami i praniem brudnych pieniędzy. Najczęściej zasilasz swoje konto na giełdzie i bezpośrednio z niej opłacasz poszczególne transakcje.

Do zakupu Bitcoina dobrze jest używać rachunków założonych w innych instytucjach płatniczych, które nie są bankami. Na przykład Revolut ułatwia swoim klientom zakup oraz przechowywanie kryptowalut.

Ile wart jest jeden Bitcoin?

Dokładną cenę jednego Bitcoina najlepiej sprawdzić po aktualnym kursie BTC. W zależności od sytuacji na giełdzie cena Bitcoina może się wahać. Dlatego aktualną cenę BTC sprawdzisz na naszej stronie w zakładce kursy kryptowalut.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut