Data dodania: 23 lutego 2024 r. / Aktualizacja: 23 lutego 2024 r.

Czy warto i jak inwestować w złoto?

Złote sztabki Źródło: Leonardo AI

Masz już dość patrzenia na to, jak twoje pieniądze z dnia na dzień tracą swoją wartość? Może to już najwyższy czas zainteresować się inwestowaniem? Możesz zacząć od prostych i bezpiecznych inwestycji w metale szlachetne. Dlatego w tym artykule skupimy się na tym, jak inwestować w złoto, czy w ogóle warto interesować się tym tematem. Poznasz wady i zalety złota, jak je przechowywać oraz w jakie są rodzaje złotych inwestycji.

Czy warto inwestować w złoto?

Masz już oszczędności w wysokości kilku lub kilkunastu tysięcy i zastanawiasz się, jak chronić ich wartość, gdy inflacja nie odpuszcza? Wymiana złotówek z konta bankowego lub lokaty na monety i sztabki w złocie to stabilna inwestycja. Nawet doświadczeni inwestorzy dywersyfikują swój portfel właśnie o złoto.

W dzisiejszych czasach kruszec ten jest łatwo dostępny dla każdego, kto chce go kupić. Możesz zamówić złoto przez internet i trzymać je w domu lub skrytce depozytowej. Co więcej, wymiana kapitału na złoto nie jest obciążona podatkiem VAT, więc jest to warty uwagi wyróżnik na tle innych aktywów.

Nie musisz bawić się od razu w monety kolekcjonerskie i znać się na numizmatycznych tajnikach. Kupno i sprzedaż złota jest prosta i wystarczy zamówić je u sprawdzonego dealera w postaci np. krajowej mennicy.

Jeżeli chcesz wiedzieć, na czym właściwie polega inwestowanie w złoto, to przeczytaj do końca ten artykuł.

Zobacz także: Notowania złota: aktualny kurs, wykres na żywo

Jak inwestować w złoto?

Złoto  jest uważane nie tylko za bezpieczny sposób na ulokowanie oszczędności i ochronę przed inflacją. To również jeden z pierwszych kierunków, jaki obierają początkujący inwestorzy. Zwłaszcza że złoto uchodzi jako bezpieczna przystań dla pieniędzy na czas wojen i kryzysów gospodarczych.

Masz bardzo wiele opcji, żeby zacząć inwestować w złoto. Możesz kupić:

  • złote sztabki,
  • złote monety bulionowe i kolekcjonerskie,
  • akcje spółek związanych z przemysłem złotem,
  • kontrakty terminowe,
  • fundusze ETF,
  • fundusze inwestycyjne,
  • złotą biżuterię.

Zastanów się, czy chcesz inwestować w długim, czy krótkim okresie. Dla długoterminowych inwestycji lepiej sprawdza się fizyczne złoto w postaci sztabek i monet. Natomiast w krótkim okresie szybciej zyskasz, inwestując w złoto papierowe na giełdzie. Przy czym ten sposób lokowania kapitału jest narażony na dużo większe ryzyko inwestycyjne.

Jednak oba te sposoby mają swoje niedoskonałości. Złote sztabki i monety jakoś trzeba przechowywać, a im więcej ich masz, tym robi się to coraz bardziej problematyczne. Natomiast akcje, czy kontrakty oprócz wysokiego ryzyka wymagają od Ciebie dostępu do zlecania transakcji. Do tego potrzebujesz platformy inwestycyjnej, którą oferują brokerzy Forex.

Gdzie inwestować w złoto?

Zakup złota fizycznego jest możliwy stacjonarnie i online. Najpewniejszymi sprzedawcami są mennice, które mają wyższe marże, ale za to złoto od nich ma certyfikaty autentyczności. W złoto zaopatrzysz się również w bankach albo u jubilerów. Za to przez internet złoto kupisz od dealerów i osób prywatnych. Najlepsze okazje znajdziesz u prywatnych inwestorów, mimo to nie polecamy tego sposobu na kupowanie złota. Zwłaszcza jeżeli miałbyś to robić po raz pierwszy, ponieważ istnieje duża szansa, że sprzedający Cię oszuka.

Dostęp do inwestycji w papierowym złocie masz po założeniu konta u brokera. Ten nadaje Ci dostęp do platformy inwestycyjnej typu Metatrader 4. Bezpośrednio na platformie masz dostęp do notowań złota. W przypadku inwestowania online broker nałoży na Ciebie opłaty przy wykonywaniu transakcji. Dlatego przed decyzją porównaj oferty u różnych brokerów oraz sprawdź, jaka platforma handlowa będzie dla Ciebie wygodna i prosta w użyciu.

Inwestycja w złoto papierowe

Możesz również inwestować w metale szlachetne, fizycznie ich nie posiadając. To zaleta instrumentów finansowych, w które możesz inwestować na giełdzie. Innymi zaletami złota papierowego są również łatwość zawieranych transakcji i nie musisz się zastanawiać nad problemem przechowywania złota, które jest kłopotliwe, gdy masz kruszec w swoim domu.

Wadą inwestowania przez internet w złoto to przede wszystkim brak anonimowości. Musisz założyć konto u brokera, podać swoje dane i dać się zweryfikować. Dodatkowo brokerzy pobierają opłaty, które są różne u poszczególnych brokerów. Co więcej, ten sposób handlowania złotem jest obciążony podatkiem dochodowym w wysokości 19%.

Nim zdecydujesz się na konkretną formę inwestycji, to sprawdź, w jakie dokładnie instrumenty powiązane ze złotem możesz zainwestować.

Akcje spółek wydobywających złoto

Ciekawą opcją na rynku złota jest kupowanie akcji spółek związanych z wydobyciem tego metalu. Jednak musisz wiedzieć, że ceny tych akcji nie zależą tylko i wyłącznie od ceny złota. W tym przypadku istotne jest również, jak zarządzana jest firma i co aktualnie dzieje się na giełdzie. Choć główny trend podąża za ceną kruszcu, to jednak wahania kursów takich spółek są dużo większe niż samego metalu.

Kontrakty terminowe na złoto

Inną formą inwestowania w złoty kruszec jest zarabianie na zmianie ceny złota. Poza tym, w przypadku kontraktów CFD inwestor może spekulować zarówno na wzrosty cen, jak i ich spadki. Co więcej, można jeszcze do tych spekulacji używać dźwigni finansowej, która pozwala inwestować większymi kwotami, niż w rzeczywistości masz. Jednak ten rodzaj inwestycji jest bardzo ryzykowny. Trader może szybko stracić dużo pieniędzy. Dlatego z tego instrumentu korzystają doświadczeni inwestorzy, który wiedzą, jak inwestować krótkoterminowo.

Fundusze ETF na złoto

ETF-y to fundusze inwestycyjne, które odzwierciedlają ceny samego złota. Kupując ETF-y, inwestujesz w część o wiele większego portfela, który należy do funduszu. Te aktywa mogą mieć zabezpieczenie w fizycznym złocie inwestycyjnym albo kontraktach terminowych na złoto. W teorii te aktywa powinny mieć zabezpieczenie w 100% w złocie, jednak w praktyce nie do końca tak już jest. Co więcej, fundusze mogą grać zarówno na wzrosty, jak i spadki cen. Oznacza to, że możesz kupić ETF, dzięki któremu będziesz zarabiać wtedy, kiedy wartość złota spada.

Zobacz także: Notowania metali szlachetnych

Kupowanie monet i sztabek złota

Inwestowanie w złoto w formie fizycznej to jedna z najpopularniejszych i najprostszych sposobów ochrony kapitału w tym kruszcu. Zarówno sztabki, jak i monety charakteryzują się tym, że mają czysty skład i nie mają dodatkowych walorów kolekcjonerskich. Przy czym warto pamiętać, że to sposób na długoterminową inwestycję.

Przy kupowaniu złotych sztabek czy monet do wyboru masz różne wielkości. Nie tylko 1 uncję monet bulionowych czy sztabki o wadze 1 kg. Mennice i inni dystrybutorzy oferują o wiele więcej.

Złote monety bulionowe

Złote monety możesz kupować w tubach po kilka sztuk, co sprawia, że są tańsze niż zakup tylko jednej monety. W gramaturze masz do wyboru monety 1/2, 1/4, 1/10, 1/25 i 1 uncja. Najmniejszą, czyli monetę 1/25 uncji kupisz już za około 400 zł. Nie musisz od razu decydować się na zakup z wielkich światowych mennic. Mennica Polska będzie również dobrym wyborem i bez problemu wymienisz później monety na walutę.

Najpewniejszymi monetami do inwestowania są te, które należą do tzw. wielkiej piątki, czyli:

  1. Australijski Kangur.
  2. Kanadyjski Liść Klonowy.
  3. Amerykański Orzeł.
  4. Wiedeńscy Filharmonicy.
  5. Południowoafrykański Krugerrand.

Złote sztabki lokacyjne

W przypadku sztabek nie masz takiego dylematu, jaki wzór wybrać. Tak naprawdę wszystkie wyglądają podobnie, tylko pochodzą z innej mennicy i mają różną wagę. Sztabki możesz kupić już od 1 grama. W podziale na gramy możesz kupić sobie 50, 100, 250, 500 i 1000 gramowe sztabki. Kupno złota w tej postaci ma tę zaletę, że sztabki do 100 g są pakowane w tzw. certipaki. Pozwala to umieścić na nich certyfikat autentyczności. Poza tym każda sztabka jest numerowana. W ten sposób łatwo jest zweryfikować, skąd pochodzi taka sztabka. Co więcej, wraz z jej zakupem otrzymujesz certyfikat elektroniczny, który można szybko sprawdzić po zeskanowaniu kodu QR.

Jak widzisz złote sztabki i monety bulionowe to inwestycja, która najlepiej się sprawdza podczas kryzysów gospodarczych. Poza tym nie potrzebujesz pośredników, żeby pilnować swojego kapitału, bo ciągle masz go w zasięgu ręki.

W jaki sposób przechowywać złoto?

Wraz z zainwestowaniem w złoto fizyczne ważne jest zastanowienie się, jak je będziesz przechowywać. To mankament każdej inwestycji w fizyczne metale szlachetne. W końcu chcesz, żeby twoje oszczędności były bezpieczne. Wraz ze wzrostem kapitału w złocie ten problem staje się coraz większy, bo chcesz ochronić się przed złodziejami.

W warunkach domowych w zależności od ilości złota dobrze sprawdzają się kasetki i sejfy. Warto zastanowić się również nad dodatkowym ubezpieczeniem oraz alarmem przeciwwłamaniowym.

Możesz jednak skorzystać ze skrytek depozytowych w bankach. Co prawda są to dodatkowe koszty, ale o wiele większy komfort psychiczny, że twoje złoto faktycznie jest bezpieczne. Koszt takiej skrytki zależy od jej wielkości oraz tego, czy jesteś obecnym klientem banku. Płatności są roczne i zaczynają się od 1000 zł. Oprócz banków skrytki oferują również sami dealerzy złota. Jednak o takie usługi dodatkowe należy się dopytać przed zakupem.

Jakie wady i zalety ma inwestowanie w złoto?

Inwestowanie w fizyczne złoto albo papierowe może być dla Ciebie sprawdzonym sposobem, żeby zacząć inwestować. Dlatego teraz zapoznaj się z zaletami i wadami złota, żeby przekonać się, czy to dobry rodzaj inwestycji dla Ciebie.

Zalety

  • Możliwość inwestowania w krótkim oraz długim terminie w zależności od wyboru rodzaju złota.
  • Możesz trzymać oszczędności poza systemem bankowym.
  • Ochrona wartości kapitału przed inflacją.
  • Nie musisz płacić podatku VAT przy kupnie złota o wartości do 15000 euro w przeciwieństwie do inwestycji w srebro.
  • Na rynku ciągle jest popyt na złoto ze względu na ograniczone zasoby tego metalu.

Wady

  • W przypadku złota inwestycyjnego w formie fizycznej trzeba co najmniej kilka lat czekać na zyski.
  • Inwestowanie w papierowe złoto jest obarczone dużym ryzykiem.
  • Złoto generuje dodatkowe koszty, jeżeli przechowujesz i gromadzisz je w większych ilościach.
  • Nie przynosi zbyt wysokich zysków w czasach pokoju i wzrostu gospodarczego.

Złoto jest cenionym kruszcem od wielu wieków. Sprawia to, że jest to dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz chronić wartość swoich oszczędności. Nawet wielcy i doświadczeni inwestorzy część swojego kapitału trzymają właśnie w złocie. Nie czekają na odpowiedni moment, a dokupują sztabki, kiedy mają taką okazję. Dlatego złoto może okazać się dobrym sposobem na dywersyfikację swoich inwestycji. Zwłaszcza że uchodzi za stabilną ochronę w niepewnych czasach.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut