Data dodania: 10 lutego 2024 r. / Aktualizacja: 23 lutego 2024 r.

Czy warto i jak inwestować w srebro?

Srebrne monety bulionowe Źródło: Leonardo AI

Czasy mamy takie, że nawet osoby nieinteresujące się do tej pory pomnażaniem pieniędzy, zaczynają szukać sposobów na ochronę swoich oszczędności. Jedną z bezpieczniejszych i prostszych sposobów na m.in. inflację są metale szlachetne. Dlatego w tym artykule odpowiemy na pytanie, czy warto i jak inwestować w srebro. Podpowiemy, gdzie możesz kupić srebro, jak je przechowywać i jakie są jego wady i zalety.

Czy warto inwestować w srebro?

Inwestycja w srebrne monety lub sztabki to inwestycja długoterminowa. Dlatego ta forma lokaty kapitału jest dobra dla początkujących inwestorów o niewielkim kapitale. Srebro stanowi dobre zabezpieczenie przed inflacją. Jego wartość zależy nie tylko od popytu na srebro i inne fizyczne metale szlachetne. Istotny jest tutaj przemysł, który wykorzystuje ten metal np. przy produkcji paneli fotowoltaicznych czy samochodów elektrycznych.

Szczególnie pandemia i wojna w Ukrainie spowodowały wzrost zainteresowania na inwestowanie w metale szlachetne. Inwestycja w złoto, dla niektórych będzie poza zasięgiem. Natomiast srebro jest tańsze niż złoto i łatwo dostępne. Zwłaszcza że Polska jest jednym z krajów, w których wydobycie tego metalu jest największe na świecie.

Zakup srebra pozwala zabezpieczyć pieniądze przed utratą wartości. Nie trzeba też aż tak śledzić przeprowadzanych transakcji na rynkach finansowych, jak w przypadku kontraktów na srebro i innych form wirtualnego srebra. Pozwala to zainwestować i zapomnieć o nim, a w odpowiednim czasie wymienić na walutę.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci podjąć decyzję, czy srebro będzie dobrą inwestycją dla Ciebie.

Zobacz także: Notowania srebra

Jak zacząć inwestować w srebro?

Najpierw zastanów się, czy interesuje Cię inwestycja długo, czy krótkoterminowa. Od tego będzie zależeć, który sposób pozyskania srebra będzie dla Ciebie odpowiedni. Na początek poznaj bliżej rynek srebra, czyli poczytaj wiadomości i pooglądaj darmowe filmy na YouTube, żeby wiedzieć, czym się charakteryzuje notowanie srebra. Zastanów się też nad budżetem, jaki chcesz przeznaczyć na kupno srebra.

W przypadku długoterminowej strategii lepiej sprawdza się fizyczne srebro. Natomiast w przypadku inwestowania krótkoterminowego lepiej sprawdza się papierowe srebro, czyli handlowanie kontraktami terminowymi na srebro,  zakup akcji lub ETF-ów na giełdach.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup fizycznego srebra, to miej na względzie, że potrzebujesz bezpiecznego miejsca do jego gromadzenia. Natomiast, żeby kupić srebro papierowe, będziesz potrzebować platformę inwestycyjną, na której zaczniesz handlować.

Możesz również zdecydować się na dywersyfikację swojego portfela. Dzięki temu tylko część swoich zaoszczędzonych pieniędzy przeznaczasz na zakup sztabek albo monet. Pozostałe pieniądze możesz przekierować na akcje i obligacje. W ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo swoich środków. Jeżeli jedna inwestycja okaże się nietrafiona, to nie stracisz całych oszczędności.

Bez względu na wybraną strategię pamiętaj o monitorowaniu tego, co dzieje się na rynku. W ten sposób będziesz mieć pod kontrolą, czy srebro notuje spadki, czy wzrosty.

Gdzie inwestować w srebro?

W zależności od tego, w jakie srebro chcesz inwestować, masz kilka opcji. Jeżeli interesuje Cię srebro fizyczne, czyli monety i sztabki, to na początek dobrym i bezpiecznym wyborem będą mennice i banki. Kupowanie srebra w takich miejscach daje Ci gwarancję, że te placówki dysponują prawdziwymi produktami i mogą o tym zaświadczyć odpowiednim certyfikatem.

Inwestycja w srebro papierowe odbywa się wirtualnie. W tym celu potrzebujesz dostępu do platformy handlowej. Może to być np. Metatrader 4 albo 5 czy xStation. Dostęp do takiej platformy inwestycyjnej wiąże się z założeniem konta u brokera Forex i kolejnymi wyborami. Już nie tylko, jaką platformę wybrać, ale też i jakiego brokera wybrać. Co więcej, może się to łączyć z dodatkowymi opłatami, na które nałoży na Ciebie broker.

Dlatego o wiele prostszą i szybszą opcją jest inwestowanie w fizyczne srebro. Zwłaszcza dla osób początkujących, które dopiero zaczynają interesować się możliwościami długoterminowych inwestycji i ochrony kapitału m.in. przed inflacją.

Inwestycja w srebro fizyczne

Jedną z najpopularniejszych form inwestowania, to zakup srebrnych sztabek i monet bulionowych. Ten sposób jest bezpieczniejszy od kupna np. kontraktów terminowych, ponieważ nie ma ryzyka kontrpartnera. Co oznacza, że posiadacz srebra interesuje się jedynie ceną srebra na rynku, jeżeli chce je spieniężyć. W takim razie na początek przyjrzyjmy się, którą formę srebra fizycznego warto wybrać i czy ma to w ogóle znaczenie.

Srebrne monety i sztabki – które lepsze?

Wybór pomiędzy monety czy sztabki tak naprawdę zależy od twoich preferencji. Sztabki są większe, dzięki temu w jednej o wadze 1 kg i próbie 999 przechowasz więcej kapitału, bo około 4000 zł. Natomiast pojedyncze monety kupisz już za około 140 zł. Co oznacza, że musisz kupić około 30 monet, żeby ten sam kapitał ulokować w bilonach. Im więcej monet masz, tym i gromadzenie ich staje się coraz bardziej problematyczne. W przypadku złota nie masz tego problemu, ponieważ za 1 złotą monetę o wadze jednej uncji trzeba zapłacić ponad 8000 zł.

Zaleta monet nad sztabkami jest też taka, że o wiele trudniej je podrobić. Co więcej, monety takie jak Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, czy Wiedeńscy Filharmonicy są popularne i cenione. Są wydawane przez duże światowe mennice i łatwo je sprzedać. Jeżeli zdecydujesz się na zakup np. kolekcjonerskich monet z Narodowego Banku Polski, to możesz w ten sposób mieć dodatkową wartość ze względu na unikatowość takiej monety. Jednak, gdy będziesz chciał ją odsprzedać, to potrzebujesz odpowiednich kupujących, którzy interesują się numizmatyką.

Gdzie kupić srebro inwestycyjne?

W przypadku fizycznych monet lub sztabek masz tak naprawdę kilka opcji, żeby bezpiecznie kupić srebro.

 1. Mennice skarbowe – to pewny wybór, ponieważ posiadają certyfikaty autentyczności. Nie trzeba się obawiać, że zamiast srebra dostaniesz podróbkę w postaci innego metalu np. wolframu. Polskie mennice sprowadzają srebrne monety bulionowe i sztabki z zagranicznych fabryk o światowej renomie np. z Royal Canadian Mint.
 2. Banki – również oferują sprzedaż złota i srebra. Często wydają specjalne edycje, które w późniejszym czasie nabierają wartości kolekcjonerskich. Wydaje je NBP jako srebrne monety kolekcjonerskie.
 3. Sklepy jubilerskie – tutaj również możesz kupić srebro, jednak nie daj się namówić na zakup srebrnej biżuterii, ponieważ możesz mieć później problem z dalszą sprzedażą.
 4. Sklepy numizmatyczne – to dobry wybór, jeżeli chcesz nie tylko inwestować w sam kruszec. Zwłaszcza monety mogą mieć dodatkową wartość kolekcjonerską, jeżeli były emitowane w małych ilościach.

Tak naprawdę najbezpieczniejsze są mennice i banki, bo wtedy masz gwarancję, że zainwestujesz w srebro od pewnego dostawcy. Nie musisz się decydować na osobistą wizytę w mennicy. Srebro, podobnie jak złoto inwestycyjne, zamówisz również przez internet.

Zakup srebra papierowego, czyli wirtualnego

Alternatywą dla srebrnych sztabek czy monet jest srebro papierowe, w które możesz inwestować online bez posiadania fizycznego metalu. To mniej popularna forma inwestycji z tego względu, że niesie ze sobą większe ryzyko. Dlatego z tej opcji powinni korzystać tylko doświadczeni inwestorzy. Teraz przedstawimy, jakie możliwości masz w przypadku handlu na wirtualnym rynku srebra.

Kontrakty CFD na srebro

To sposób na krótkoterminową inwestycję w srebro. Taki kontrakt w postaci umowy jest zawierany pomiędzy inwestorem a brokerem. Trader spekuluje, jak zmieni się sama cena srebra na giełdzie. Co więcej, kontrakty CFD pozwalają inwestorom skorzystać z dźwigni finansowej, żeby handlować większymi kwotami. Sprawia to, że kontrakty CFD są bardzo elastycznymi instrumentami pochodnymi, ale trzeba mieć na względzie, że wiąże się to z ogromnym ryzykiem. To sposób na szybki zysk, jak również i szybką stratę pieniędzy. W końcu nie kupujesz tutaj srebra, które trzymasz w domu, a jedynie zakładasz się o jego cenę.

Kontrakty Futures na srebro

Kontrakty terminowe Futures to również instrumenty pochodne tak jak CFD. Co oznacza, że trader nie kupuje tutaj prawdziwego srebra. Kontrakty te to umowy pomiędzy dwoma stronami, które ustalają między sobą cenę, ilość oraz datę dostawy metalu w przyszłości. Tego typu aktywa są dostępne na giełdach towarowych np. na nowojorskiej COMEX. W tym przypadku inwestorzy również mogą skorzystać z dźwigni finansowej, czyli są instrumentami ryzykownymi.

Jednostki ETF na srebro

Jednostki ETF (z ang. Exchange Traded Funds) to papier wartościowy, który ma mieć pokrycie w rzeczywistej ilości metalu szlachetnego. Co oznacza, że wartość takiego papieru wartościowego powinna mieć przybliżoną cenę do samej wartości kruszcu. Trader w ten sposób kupuje udziały w większym portfelu instrumentów finansowych. W przypadku srebra jednymi z najpopularniejszych ETF-ów są iShares Silver Trust notowane na NYSE. Do tego funduszu należy około 18 ton srebra, które jest przechowywane w londyńskim skarbcu.

Akcje spółek zajmujących się wydobywaniem srebra

Inwestorzy mają jeszcze jedną opcję na inwestowanie w srebro. To zakup akcji spółek wydobywających srebro. Przy czym cena takich akcji będzie zależała nie tylko od wartości srebrnego metalu. Wpływ będzie miała również sytuacja na całej giełdzie oraz sposób zarządzania spółką wydobywczą. Jedną z takich spółek jest polska firma KGHM Polska Miedź. Wśród innych przedsiębiorstw można wymienić Silvercop Metals Inc. z Kanady czy Hecla Mining Company ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także: Cena złota

Jak przechowywać fizyczne srebro w postaci sztabek i monet?

Choć zakup fizycznej uncji srebra jest prostszy niż wirtualne inwestycje, to dochodzi tutaj kwestia przechowywania. Po pierwsze pamiętaj, żeby korzystać ze specjalnych kapsuł, etui albo folii ochronnych. W ten sposób zabezpieczysz swoje sztabki lub monety przed zarysowaniem i zniszczeniem.

Istotna jest również temperatura i wilgotność powietrza, w jakiej przechowujesz metale szlachetne. W przypadku srebra trzeba uważać na korozję (lub też oksydację), ponieważ ten metal reaguje na kontakt z tlenem. Może to doprowadzić do powstania czarnego nalotu na powierzchni monet. Pamiętaj, żeby samodzielnie nie czyścić srebra, ponieważ niewłaściwe sposoby mogą uszkodzić srebro. Zwłaszcza jeżeli masz monety, które mają wartość kolekcjonerską.

W zależności od ilości srebra, które masz w domu, możesz je przechowywać w kasetkach albo sejfach. W przypadku pojedynczych monet kasetka będzie wystarczająca. Wraz ze wzrostem wartości twoich oszczędności w srebrze, lub innej formie, może się okazać, że będziesz potrzebować dodatkowo systemu alarmowego i ubezpieczenia. Albo możesz skorzystać z sejfów i skrytek, które oferują np. banki. Ceny za takie przechowywanie drogocennych rzeczy zaczynają się od około 1000 zł na rok. Cena zależy od wielkości skrytki oraz tego, czy masz rachunek w danym banku.

Wady i zalety inwestowania w srebro

Na koniec przedstawimy Ci wady i zalety srebra, żeby podsumować informacje z tego artykułu. Mamy nadzieje, że będą to dla Ciebie pomocne wskazówki.

Zalety

 • Ochrona kapitału przed kryzysem gospodarczym, inflacją lub wojną.
 • Ma niższą cenę niż złoto, więc srebro jest dostępne również dla małych inwestorów.
 • Duży wybór sposobów inwestowania od monet i sztabek po akcje oraz fundusze inwestycyjne.
 • Srebro należy do bezpiecznej inwestycji, bo jest wykorzystywane w przemyśle. Dzięki temu jego cena nie może spaść do zera.

Wady

 • Duża zmienność ceny srebra. W tym duże spadki na jego kursie.
 • Przy zakupie srebra trzeba opłacić podatek VAT w wysokości 23%. Czego nie ma przy zakupie złota.
 • Przy inwestycji w fizyczną formę kłopotliwe jest przechowywanie srebra.
 • W kontakcie z powietrzem na srebrze pojawia się nalot, który może obniżyć jego wartość.

Podsumowując, srebro jest dobrym sposobem na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego. Pozwala dać inwestorowi poczucie bezpieczeństwa. Niestety w przypadku fizycznej formy na satysfakcjonujący zwrot z inwestycji trzeba długo poczekać. Cena srebra może szybko wzrosnąć, jeżeli handlujesz na platformach inwestycyjnych. Jednak jest to już dużo bardziej skomplikowane i obarczone większym ryzykiem.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut