Co to jest NASDAQ?
Nasdaq to druga największa na świecie giełda, zaraz po nowojorskiej giełdzie NYSE. Nasdaq główny nacisk stawia na nowoczesne technologie opierając się na dużych koncernach technologicznych i informatycznych. W poniższym artykule zostaną przedstawione indeksy Nasdaq Composite i Nasdaq 100 inie tylko. Nawiążemy do ich historii i rozwoju, a także wskażemy w jaki sposób możemy nimi handlować np. za pośrednictwem ETF.
⏰ National Association of Securities Dealers Automated Quotations [Nowy Jork, USA]
- Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:00-17:00
- Teraz: Zamknięte
- Czas pozostały do otwarcia: 17h 54m 31s
- Najbliższe otwarcie: 2024-12-02 09:00:00
- Strefa czasowa: Ameryka / Nowy York
Historia giełdy Nasdaq
Giełda Nasdaq została założona w 1971 roku przez National Association of Securities Dealers (NASD), aktualnie znaną jako Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) i jest jedną z najczęściej wymienianych giełd na świecie. Jest to w pełni elektroniczna giełda, a więc wszelkie transakcje zachodzą tu tylko za pośrednictwem systemu elektronicznego. To w tym miejscu notowane są akcje zarówno małych, jak i większych firm technologicznych pochodzących z całego świata. W 1991 roku zanotowano, że na Nasdaq notowanych było prawie 50% wszystkich akcji na amerykańskich giełdach.
Czym jest Nasdaq Exchange?
Wszystkie transakcje na giełdzie Nasdaq zachodzą w formie online, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Giełda łączy firmy technologiczne notowane na giełdzie, m.in. takie jak Microsoft, Apple, Netflix czy Facebook. Jedną z przyczyn sukcesu giełdy jest fakt jej elastyczności w zakresie akceptacji. Choć kryteria notowania akcji w Nasdaq są poważne, to jednak giełda stara się mieć bardzo dobre relacje z każdą firmą, niezależnie czy jest ona duża, czy mała.
Jakie typy indeksów posiada Nasdaq?
- Nasdaq Composite Index to indeks obejmujący akcję ponad 3 tysięcy spółek notowanych na giełdzie. Nasdaq posiada głównie notowania firm high-tech, co sprawia, że wyniki sektora technologicznego można zaobserwować właśnie dzięki indeksowi Nasdaq Composite. W indeksie w 50% zawarte są firmy technologiczne, w 20% usługi konsumenckie i w 10% opieka zdrowotna. Oprócz tego indeks obejmuje firmy z branży ropy, użyteczności publicznej i telekomunikacji. Nasdaq Composite został uruchomiony w 1971 roku i obejmował w tamtym czasie 50 tytułów.
- Nasdaq 100 – indeks obejmujący 100 największych spółek, pod względem kapitalizacji, które są notowane na giełdzie Nasdaq. Spółki finansowe są w tym indeksie wykluczone. Nasdaq 100 przedstawia wyniki spółek giełdowych z obszaru telekomunikacyjnego, oprogramowania i sprzętu komputerowego, biotechnologii i handlu hurtowego oraz detalicznego. Spółki, które są śledzone w indeksie Nasdaq 100, obejmują ponad 90% wartości na rynku indeksu Nasdaq Composite. W przypadku Nasdaq 100, spółki technologiczne również stanowią ponad 50% wartości indeksu. Indeks ten został uruchomiony w 1985 roku. W tym czasie giełda Nasdaq zaprezentowała dwa nowe indeksy, w tym jednym z nich był właśnie Nasdaq 100 a drum Nasdaq Financial 100. Indeksy te zostały stworzone po to, aby giełda nie żyła wciąż w cieniu giełdy z Nowego Jorku – NYSE.
- Nasdaq Biotechnology – w wersji pierwotnej jest częścią Nasdaq Composite. Składa się głównie ze spółek farmaceutycznych i biotechnologicznych. Firmy, które są objęte tym indeksem, notowane są tylko na giełdzie Nasdaq.
- Nasdaq Financial – obejmuje spółki finansowe, które zostały wykluczone z Nasdaq 100.
Jakie korzyści płyną z handlowania akcjami na Nasdaq?
- Bardzo szybki dostęp do inwestorów.
- Przejrzystość rynku.
- Warunki sprzyjające ciągłemu i natychmiastowemu obrotowi.
- Akcje można bardzo szybko sprzedać i kupić.
- Inwestorzy mają dostęp do najlepszych cen.
- Dzięki temu, że wszystkie ceny przesyłane są przez sieć routingu, można je z łatwością przeglądać.
W jaki sposób inwestować w Nasdaq?
Nasdaq daje duże pole do popisu, prezentując bogaty wachlarz opcji dotyczący inwestowania. Poniżej zostały przedstawione 3 z nich:
- Kup akcje za gotówkę – możesz zakupić akcje nie jednej, ale i kilku spółek, które są notowane na giełdzie Nasdaq. Jeśli nie masz dużego początkowego budżetu i nie chcesz replikować indeksu o takiej samej wadze, przeanalizuj podsektory, które Cię interesują, jak i poszczególne papiery wartościowe i stwórz swój portfel. Należy jednak pamiętać, że spółki technologiczne nie oferują wysokiej dywidendy, ponieważ muszą wspierać innowacje, badania i rozwój, co prowadzi do tego, że część rezerw jest przeznaczana właśnie na takie działania. Na rynku notowane są również inne spółki np. z sektora żywności lub farmaceutyki, w które można inwestować, wykupując pojedyncze akcje i nie narażając się na większe straty.
- Fundusze indeksowe – forma inwestowania skierowana do przeciętnego oszczędzającego. Inwestowanie w fundusze nie należy do trudnych zadań i dodatkowo zainteresowani otrzymują kompletny i zdywersyfikowany portfel papierów wartościowych. Warto przemyśleć tę formę inwestowania na Nasdaq, ponieważ wiąże się to z dywersyfikacją, profesjonalnym zarządzaniem, bezwzględną płynnością, korzyściami podatkowymi i finansowymi kontraktami terminowymi.
- Instrumenty finansowe pochodne – za ich pośrednictwem można bezpośrednio inwestować w indeks. Inwestowanie w Nasdaq 100 jest możliwe dzięki sprzedaży lub zakupowi kontraktów terminowych, lub opcji na ten indeks.
Czy warto inwestować w Nasdaq?
Jedną z największych korzyści wynikających z inwestowania w Nasdaq jest możliwość uczestniczenia w technologicznych zyskach gigantów np. takich jak Tesla czy Apple. Należy pamiętać, że inwestycje na Nasdaq wymagają posiadania konta w biurze maklerskim, które jest pośrednikiem w realizacji operacji giełdowych, na rynkach, które są przez nie obsługiwane.