Data dodania: 23 sierpnia 2022 r. / Aktualizacja: 23 listopada 2022 r.

Co to jest NASDAQ?

Banknoty USA

Nasdaq to druga największa na świecie giełda, zaraz po nowojorskiej giełdzie NYSE. Nasdaq główny nacisk stawia na nowoczesne technologie opierając się na dużych koncernach technologicznych i informatycznych. W poniższym artykule zostaną przedstawione indeksy Nasdaq Composite i Nasdaq 100 inie tylko. Nawiążemy do ich historii i rozwoju, a także wskażemy w jaki sposób możemy nimi handlować np. za pośrednictwem ETF.

⏰ National Association of Securities Dealers Automated Quotations [Nowy Jork, USA]

 • Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:00-17:00
 • Teraz: Zamknięte
 • Czas pozostały do otwarcia: 09h 30m 28s
 • Najbliższe otwarcie: 2023-01-30 09:00:00
 • Strefa czasowa: Ameryka / Nowy York
Zegar ma charakter poglądowy. W dni ustawowo wolne od pracy - giełda pozostaje zamknięta.

Historia giełdy Nasdaq

Giełda Nasdaq została założona w 1971 roku przez National Association of Securities Dealers (NASD), aktualnie znaną jako Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) i jest jedną z najczęściej wymienianych giełd na świecie. Jest to w pełni elektroniczna giełda, a więc wszelkie transakcje zachodzą tu tylko za pośrednictwem systemu elektronicznego. To w tym miejscu notowane są akcje zarówno małych, jak i większych firm technologicznych pochodzących z całego świata. W 1991 roku zanotowano, że na Nasdaq notowanych było prawie 50% wszystkich akcji na amerykańskich giełdach. 

Czym jest Nasdaq Exchange?

Wszystkie transakcje na giełdzie Nasdaq zachodzą w formie online, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Giełda łączy firmy technologiczne notowane na giełdzie, m.in. takie jak Microsoft, Apple, Netflix czy Facebook. Jedną z przyczyn sukcesu giełdy jest fakt jej elastyczności w zakresie akceptacji. Choć kryteria notowania akcji w Nasdaq są poważne, to jednak giełda stara się mieć bardzo dobre relacje z każdą firmą, niezależnie czy jest ona duża, czy mała. 

Jakie typy indeksów posiada Nasdaq?

 • Nasdaq Composite Index to indeks obejmujący akcję ponad 3 tysięcy spółek notowanych na giełdzie. Nasdaq posiada głównie notowania firm high-tech, co sprawia, że wyniki sektora technologicznego można zaobserwować właśnie dzięki indeksowi Nasdaq Composite. W indeksie w 50% zawarte są firmy technologiczne, w 20% usługi konsumenckie i w 10% opieka zdrowotna. Oprócz tego indeks obejmuje firmy z branży ropy, użyteczności publicznej i telekomunikacji. Nasdaq Composite został uruchomiony w 1971 roku i obejmował w tamtym czasie 50 tytułów. 
 • Nasdaq 100 – indeks obejmujący 100 największych spółek, pod względem kapitalizacji, które są notowane na giełdzie Nasdaq. Spółki finansowe są w tym indeksie wykluczone. Nasdaq 100 przedstawia wyniki spółek giełdowych z obszaru telekomunikacyjnego, oprogramowania i sprzętu komputerowego, biotechnologii i handlu hurtowego oraz detalicznego. Spółki, które są śledzone w indeksie Nasdaq 100, obejmują ponad 90% wartości na rynku indeksu Nasdaq Composite. W przypadku Nasdaq 100, spółki technologiczne również stanowią ponad 50% wartości indeksu. Indeks ten został uruchomiony w 1985 roku. W tym czasie giełda Nasdaq zaprezentowała dwa nowe indeksy, w tym jednym z nich był właśnie Nasdaq 100 a drum Nasdaq Financial 100. Indeksy te zostały stworzone po to, aby giełda nie żyła wciąż w cieniu giełdy z Nowego Jorku – NYSE. 
 • Nasdaq Biotechnology – w wersji pierwotnej jest częścią Nasdaq Composite. Składa się głównie ze spółek farmaceutycznych i biotechnologicznych. Firmy, które są objęte tym indeksem, notowane są tylko na giełdzie Nasdaq. 
 • Nasdaq Financial – obejmuje spółki finansowe, które zostały wykluczone z Nasdaq 100.

Jakie korzyści płyną z handlowania akcjami na Nasdaq?

 • Bardzo szybki dostęp do inwestorów.
 • Przejrzystość rynku.
 • Warunki sprzyjające ciągłemu i natychmiastowemu obrotowi.
 • Akcje można bardzo szybko sprzedać i kupić.
 • Inwestorzy mają dostęp do najlepszych cen.
 • Dzięki temu, że wszystkie ceny przesyłane są przez sieć routingu, można je z łatwością przeglądać.

W jaki sposób inwestować w Nasdaq?

Nasdaq daje duże pole do popisu, prezentując bogaty wachlarz opcji dotyczący inwestowania. Poniżej zostały przedstawione 3 z nich:

 • Kup akcje za gotówkę – możesz zakupić akcje nie jednej, ale i kilku spółek, które są notowane na giełdzie Nasdaq. Jeśli nie masz dużego początkowego budżetu i nie chcesz replikować indeksu o takiej samej wadze, przeanalizuj podsektory, które Cię interesują, jak i poszczególne papiery wartościowe i stwórz swój portfel. Należy jednak pamiętać, że spółki technologiczne nie oferują wysokiej dywidendy, ponieważ muszą wspierać innowacje, badania i rozwój, co prowadzi do tego, że część rezerw jest przeznaczana właśnie na takie działania. Na rynku notowane są również inne spółki np. z sektora żywności lub farmaceutyki, w które można inwestować, wykupując pojedyncze akcje i nie narażając się na większe straty. 
 • Fundusze indeksowe – forma inwestowania skierowana do przeciętnego oszczędzającego. Inwestowanie w fundusze nie należy do trudnych zadań i dodatkowo zainteresowani otrzymują kompletny i zdywersyfikowany portfel papierów wartościowych. Warto przemyśleć tę formę inwestowania na Nasdaq, ponieważ wiąże się to z dywersyfikacją, profesjonalnym zarządzaniem, bezwzględną płynnością, korzyściami podatkowymi i finansowymi kontraktami terminowymi. 
 • Instrumenty finansowe pochodne – za ich pośrednictwem można bezpośrednio inwestować w indeks. Inwestowanie w Nasdaq 100 jest możliwe dzięki sprzedaży lub zakupowi kontraktów terminowych, lub opcji na ten indeks. 

Czy warto inwestować w Nasdaq?

Jedną z największych korzyści wynikających z inwestowania w Nasdaq jest możliwość uczestniczenia w technologicznych zyskach gigantów np. takich jak Tesla czy Apple. Należy pamiętać, że inwestycje na Nasdaq wymagają posiadania konta w biurze maklerskim, które jest pośrednikiem w realizacji operacji giełdowych, na rynkach, które są przez nie obsługiwane.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły