Zniżka cen ropy naftowej na początek maja
Źródło: Pixabay / Pexels
Z dniem 3 maja 2022 roku na światowych giełdach paliw zauważalne były zniżkowe notowania w zakresie cen ropy naftowej. We wtorkowym handlu inwestorzy oceniali perspektywy popytu na paliwa na świecie, na który wpływają kolejnych ograniczeń w związku z rozwojem pandemii COVID-19. Chińczycy mają niewiele możliwości przemieszczania się po kraju, dlatego zgłaszany przez nich popyt na paliwa maleje i może w przyszłości być mniejszy. Wpłynęło to na obniżenie cen.
W wyniku tego we wspominanym okresie baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VI kosztowała na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku 104,11 USD, mniej o 1,01 proc. Natomiast ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na czerwiec wyceniana była po 106,45 USD za baryłkę, w dół o 1,05 proc.
Wahania cen gazu w Europie
Wojna w Ukrainie wywołana przez Rosję spowodowała ogromne zmiany na rynkach surowców. Unia Europejska zahamowała zakupy surowców energetycznych, w tym gazu ziemnego z Rosji. Musiało to odbić się na cenach w Europie. Z początkiem bieżącego miesiąca ceny wahały się. Inwestorzy wyraźnie oceniają, jakie ryzyko związane jest z możliwymi zakłóceniami dostaw gazu z Rosji i łagodzenia sytuacji poprzez duże transporty LNG.
W związku z tym kontrakty na gaz w Amsterdamie – ICE Endex Dutch TTF zniżkowały o 1,1 proc., w efekcie wyceniano je na 96 euro za MWh. Wcześniej jednak wystąpiły wzrosty notowań.
Miedź tanieje – przez Chiny i Fed
Chiny zmuszone są do wprowadzania kolejnych, daleko idących ograniczeń dla ludności w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19. Pamiętając, że kraj ten generuje największy popyt na miedź, nie dziwi fakt, że notowania miedzi na giełdzie w Londynie spadają. Do zniżki przyczyniła się też decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) w sprawie podniesienia wysokości głównych stóp procentowych.
Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych w pierwszym tygodniu maja 2022 roku staniała o 2,7 proc., przez co tonę tego metalu można było kupić po 9560 USD. Na Comex jedynie miedź zyskiwała o 1,56 proc., a inwestorzy płacili 4,3345 USD za funt.
Spada wartość akcji Getin Noble Banku na giełdzie
Już na koniec kwietnia akcje Getin Noble Banku spadały o blisko 40 proc. swojej wartości. Niestety w poniedziałek, 2 maja zanotowały kolejną zniżkę rzędu kilkunastu procent. Przed ostatnią sesją z ubiegłego tygodnia bankowa spółka informowała, że biegły rewident odmówił wydania opinii do jej rocznego sprawozdania finansowego. Jednocześnie spadł ponownie współczynnik adekwatności kapitałowej banku.
Jedynie 18 groszy trzeba było zapłacić o 10 rano w poniedziałek za jedną akcję Getin Noble Banku na GPW. To najmniejsza wycena od lipca 2021 roku.
Złoty słabszy po decyzji RPP o podwyżce stóp procentowych
Inflacja nie odpuszcza, dlatego Rada Polityki Pieniężnej w maju podjęła decyzję o dalszym podwyższaniu głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. W ich wyniku główna stopa referencyjna NBP wynosi już 5,25 proc.
Przed ogłoszeniem swej decyzji przez RPP złoty umacniał się w stosunku do dolara amerykańskiego. Za 1 USD trzeba było zapłacić w środę 4 maja 4,4668 zł a za euro 4,6951 zł. Jednak po podniesieniu stóp złoty znów zaczął tracić na wartości, co było przewidywane przez analityków.
Opera udostępnia ekosystem DApp
Użytkownicy Opery dzięki nowej integracji z BNB Chain przeglądarki mogą bezpośrednio korzystać z ekosystemu DApp. Spowodowało to, że użytkownicy Opery zyskali dostęp do zdecentralizowanych aplikacji, w tym DEX, takich jak PancakeSwap, 1inch czy BiSwap. Nie ulega wątpliwości, że przeglądarka Opera jest przyjazna dla środowiska kryptowalutowego i największej na świecie giełdy kryptowalut Binance.