Data dodania: 2 października 2020 r. / Aktualizacja: 2 października 2020 r.

Najskuteczniejsze formacje świecowe

Formacje świecoweFormacje świecowe

Z dzisiejszego materiału dowiesz się czym są świece japońskie i jak je czytać. Najprawdopodobniej uznasz także, że jest to bardzo prosta i czytelna forma przedstawienia informacji o cenach dowolnego instrumentu. Nie ważne czy będzie to wykres soku pomarańczowego, kawy czy wykres złota. I to aż 4 cenach na raz! A więc zaczynamy!

Czym są świece japońskie?

Świece japońskie są jedną z najstarszych metod rysowania wykresów. Pomysłodawcą wykresów świecowych jest Munehise Homma. Żył w XVIII wieku w Japonii, handlował ryżem. Do Europy i Stanów Zjednoczonych metoda ta dotarła stosunkowo późno, bo dopiero w latach 90-tych XX wieku. Współczesnym propagatorem tej metody jest Steve Nison – autor książki Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów.

Jak powstaje świeca na wykresie?

Błaha z pozoru świeca, tak naprawdę jest przekaźnikiem dużej ilości informacji. Dowiesz się o tym za moment. Dla potrzeb tego artykułu – przyjmijmy, że zielona świeca będzie świecą wzrostową. Czerwona natomiast – świecą spadkową.

Na różnych platformach świece mogą mieć różne kolory. Kolory można też ustawić wedle własnych preferencji. Ja preferuję czarne tło i kolory świec: czerwone i zielone.

Świece japońskie: wzrostowa i spadkowa

Kiedy wiesz już, że sam kolor wystarczy do rozpoznania kierunku świecy – przyjrzyjmy się bliżej jakie informacje pojedyncza świeca zawiera. Każda świeca składa się z korpusu i cienia. Grubą część świecy nazywamy korpusem (ciałem), natomiast cienką część nazywamy cieniami.

Obie świece zawierają informację o cenie minimalnej i cenie maksymalnej. Te informacje znajdują się w tych samych miejscach: maksymalnie na górze, i minimalnie na dole. Czasami może być tak, że cena otwarcia jest równa cenie maksymalnej – i w tym przypadku nie zobaczymy górnego cienia.

W przypadku świecy wzrostowej cena otwarcia jest niższa od ceny zamknięcia, dlatego też, zobaczymy ją niżej.

W przypadku świecy spadkowej: otwarcie musiało nastąpić wyżej, a zamknięcie niżej, dlatego też miejsce otwarcia i miejsce zamknięcia świecy spadkowej jest położone odwrotnie, niż w przypadku świecy wzrostowej.

Z czytaniem wykresów świecowych jest jak z każdą nową umiejętnością – trzeba poświęcić na to odrobinę czasu i wysiłku, a później wszystko będzie odbywało się automatycznie. Wystarczy rzut oka na wykres – i już wiesz jaka panuje tam sytuacja. Osoby, które nie potrafią czytać wykresów świecowych – mogą myśleć, że to wiedza zarezerwowana jedynie dla najmądrzejszych. Nic bardziej mylnego. Świece wymyślili ludzie, żeby wręcz ułatwić sobie trading na rynku Forex, a nie go utrudniać.

Świeca japońska wzrostowa - opisŚwieca japońska spadkowa - opis

Czym jest trend?

Zanim przejdziemy do formacji świecowych – musisz znać kilka podstawowych zasad. Jedną z nich jest pojęcie trendu.

Trend to seria kolejno następujących szczytów i dołków. Jeśli mówimy o trendzie wzrostowym – następujące po sobie szczyty i dołki – powinny być coraz wyżej na wykresie.

W przypadku trendu spadkowego – kolejne szczyty i dołki są coraz to niżej.

Wyróżniamy również trend boczny, nazywany też konsolidacją – wtedy kolejne szczyty i dołki pozostają mniej więcej na tym samym poziomie.

Jak to mówią wytrawni inwestorzy: jeśli trend jest silny – nawet mój pies potrafi go nazwać 🙂

Porównanie trendów: wzrostowego, spadkowego i bocznego

Jak rozpoznać trend?

Trend is your friend – traktuj trend jak kierunek płynięcia rzeki. Łatwiej się płynie z prądem, prawda? Podobnie jest na rynkach kapitałowych. Jeśli zawierasz transakcje zgodne z ogólnie panującym trendem na interwale dziennym (1 świeczka = 1 dzień) – zwiększasz tym samym swoje szanse na zyski.

Jako początkujący i nie posiadający dużego kapitału – nigdy nie próbuj walki z trendem. Walka z trendem zawsze kończy się tak samo – przegraną. I chociaż w krótkim okresie czasu możesz widzieć w terminalu zyski – to trzymając taką pozycję dłużej – z pewnością zobaczysz ją na czerwono (strata). Tutaj doczytasz więcej o kontraktach terminowych.

Najprostszym sposobem na rozpoznanie kierunku trendu jest ustawienie wykładniczej średniej kroczącej EMA 200. Jeśli cena znajduje się nad średnią – mamy trend wzrostowy. Jeśli pod średnią – mamy trend spadkowy.

Trend wzrostowy, EMA 200

Najpopularniejsze formacje świecowe

W tym artykule wybraliśmy dla Ciebie najpopularniejsze formacje świecowe. Przedstawiamy je w dwóch wersjach, tak aby można było ich wypatrywać zarówno w trendzie wzrostowym jak i w trendzie spadkowym.

Młotek / Spadająca Gwiazda

Młotek:

 • jak wygląda: długi cień, krótki korpus (maksymalnie 30% całej wysokości świecy). Korpus zlokalizowany w górnej części świecy. Może być koloru zielonego lub czerwonego. Zielony silniejszy.
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach spadkowych (korekta).

Formacja świecowa: Młotek i Spadająca Gwiazda

Spadająca Gwiazda:

 • jak wygląda: długi cień, krótki korpus (maksymalnie 30% całej wysokości świecy). Korpus zlokalizowany w dolnej części świecy. Może być koloru zielonego lub czerwonego. Czerwony silniejszy.
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie spadkowym, idealnie po kilku świeczkach wzrostowych (korekta).

Przenikanie / Zasłona Ciemnej Chmury

Przenikanie:

 • jak wygląda: formacja składająca się z dwóch świec, lewa wyższa czerwona, prawa niższa zielona (ale kończąca się powyżej korpusu 50% świecy lewej).
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach spadkowych (korekta).

Formacja świecowa: Przenikanie i Zasłona Ciemnej Chmury

Zasłona Ciemnej Chmury:

 • jak wygląda: formacja składająca się z dwóch świec, lewa wyższa zielona, prawa niższa czerwona (ale kończąca się poniżej 50% korpusu świecy lewej).
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie spadkowym, idealnie po kilku świeczkach wzrostowych(korekta).

Objęcie Hossy / Objęcie Bessy

Objęcie Hossy:

 • jak wygląda: formacja składająca się z dwóch świec, lewa niższa czerwona, prawa wyższa zielona (kończąca się powyżej korpusu świecy lewej).
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach spadkowych (korekta).

Formacja świecowa: Objęcie Hossy i Objęcie Bessy

Objęcie Bessy:

 • jak wygląda: formacja składająca się z dwóch świec, lewa niższa zielona, prawa wyższa czerwona (kończąca się poniżej korpusu świecy lewej).
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach wzrostowych (korekta).

Gwiazda Poranna / Gwiazda Wieczorna

Gwiazda Poranna:

 • jak wygląda: formacja składająca się z trzech świec. Pierwsza czerwona, drugi Młotek, trzecia zielona (kończąca się najwyżej ze wszystkich).
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach spadkowych (korekta).

Formacja świecowa: Gwiazda Poranna i Gwiazda Wieczorna

Gwiazda Wieczorna:

 • jak wygląda: formacja składająca się z trzech świec. Pierwsza zielona, druga Spadająca Gwiazda, trzecia czerwona (kończąca się najniżej ze wszystkich).
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie spadkowym, idealnie po kilku świeczkach wzrostowych (korekta).

Gdzie szukać formacji świecowych

Aby uznać formację świecową godną uwagi – warto jej wyszukiwać w odpowiednich miejscach. Przede wszystkim po korekcie. Po przynajmniej kilku świecach niezgodnych z trendem.

Warto również zadbać o to, aby nasza formacja była w miarę duża, względem świec ją otaczających.

Gdzie szukać formacji świecowych

Podsumowanie

Dziś dowiedziałeś się o najpopularniejszych formacjach świecowych. Poznałeś: Młotek, Spadającą Gwiazdę, Przenikanie, Zasłonę Ciemnej Chmury, Objęcie Hossy, Objęcie Bessy, Gwiazdę Poranną oraz Gwiazdę Wieczorną. Pamiętaj o stosowaniu się do zasad i korzystaj z tych formacji jedynie do handlu zgodnego z trendem.

Jeśli podobał Ci się ten tekst i chciałbyś czytać takich więcej – daj nam koniecznie znać na naszym profilu na Facebooku. Możesz również polubić nas na FB, dzięki temu nie przegapisz żadnego nowego materiału.

Bonus: Pobierz i wydrukuj ściągawkę w PDF

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy jednokartkową wersję do pobrania i samodzielnego wydruku. Możesz ją również skopiować i umieścić u siebie na stronie jako infografika.

 

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 9)

Powiązane artykuły


 • Czym jest staking kryptowalut?

  Czym jest staking kryptowalut?

  Interesuję Cię kwestia pasywnego dochodu z kryptowalut? Jest to jak najbardziej możliwe! Proces ten nazywa się stakingiem i zarobisz na tym więcej niż na lokacie w banku! Poznaj bliżej inny sposób...

 • Czym jest algorytm Proof-of-Stake (PoS)?

  Czym jest algorytm Proof-of-Stake (PoS)?

  Sprawdź, dlaczego algorytm Proof of Stake jest tak popularnym zamiennikiem znanego i wykorzystywanego w Bitcoinie algorytmu Proof-of-Work. W tej metodzie nie ma górników i potężnych machin do wykopywania...

 • Proof-of-Work – czym jest algorytm PoW?

  Proof-of-Work – czym jest algorytm PoW?

  Algorytm konsensusu Proof-of-Work to pierwszy zastosowany sposób na wygenerowanie nowych bloków. To kryptograficzne rozwiązanie wykorzystano przy tworzeniu najstarszej i najpopularniejszej kryptowaluty...

 • Binance: cykliczny zakup kryptowalut

  Binance: cykliczny zakup kryptowalut

  Zależy Ci na regularnym budowaniu swojego kryptowalutowego portfolio? W takim razie Cykliczny Zakup od Binance Cię zainteresuje! Z pomocą automatyzacji unikniesz dodatkowego stresu decyzyjnego oraz...

 • CME – Chicago Mercantile Exchange

  CME – Chicago Mercantile Exchange

  Giełda Chicago Mercantile Exchange to jedna z największych giełd finansowych na świecie, która zajmuje się obrotem opcjami i kontraktami terminowymi. Kiedy w 2007 roku doszło do połączenia z drugą...

 • GPW – Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

  GPW – Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

  Podstawowa wiedza na temat Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jest konieczna zarówno, aby zacząć przygodę z inwestowaniem na GPW, jak i w celu zrozumienia fundamentalnych zmian zachodzących...

 • NASDAQ – National Association of Securities Dealers Automated Quotations

  NASDAQ – National Association of Securities Dealers Automated Quotations

  Nasdaq to druga największa na świecie giełda, zaraz po nowojorskiej giełdzie NYSE. Nasdaq główny nacisk stawia na nowoczesne technologie opierając się na dużych koncernach technologicznych i informatycznych...

 • NYSE – Wall Street – New York Stock Exchange

  NYSE – Wall Street – New York Stock Exchange

  Jedną z bardziej znanych dzielnic finansowych w USA jest Wall Street położona na dolnym Manhattanie. To właśnie tam znajduje się nowojorska giełda papierów wartościowych. Giełda na Wall Street...

 • Czym jest Polski Ład?

  Czym jest Polski Ład?

  Program Polski Ład powstał po to, aby powstrzymać kryzys związany z COVID-19. W jego ramach zostało wprowadzonych wiele zmian, które nie zawsze są sprzyjające dla polskich obywateli. Program ten...

 • Wskaźniki ułatwiające trading kryptowalut i forex

  Wskaźniki ułatwiające trading kryptowalut i forex

  Czego to się nie robi, aby zwiększyć swoje szanse na rynku kryptowalut. Trading jest trudny - to bez dwóch zdań. Dlatego też, chcieliśmy przedstawić 5 popularnych wskaźników, które dadzą Ci...

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut