Data dodania: 2 października 2020 r. / Aktualizacja: 2 października 2020 r.

Najskuteczniejsze formacje świecowe

Formacje świecowe Formacje świecowe

Z dzisiejszego materiału dowiesz się czym są świece japońskie i jak je czytać. Najprawdopodobniej uznasz także, że jest to bardzo prosta i czytelna forma przedstawienia informacji o cenach dowolnego instrumentu. Nie ważne czy będzie to wykres soku pomarańczowego, kawy czy wykres złota. I to aż 4 cenach na raz! A więc zaczynamy!

Czym są świece japońskie?

Świece japońskie są jedną z najstarszych metod rysowania wykresów. Pomysłodawcą wykresów świecowych jest Munehise Homma. Żył w XVIII wieku w Japonii, handlował ryżem. Do Europy i Stanów Zjednoczonych metoda ta dotarła stosunkowo późno, bo dopiero w latach 90-tych XX wieku. Współczesnym propagatorem tej metody jest Steve Nison – autor książki Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów.

Jak powstaje świeca na wykresie?

Błaha z pozoru świeca, tak naprawdę jest przekaźnikiem dużej ilości informacji. Dowiesz się o tym za moment. Dla potrzeb tego artykułu – przyjmijmy, że zielona świeca będzie świecą wzrostową. Czerwona natomiast – świecą spadkową.

Na różnych platformach świece mogą mieć różne kolory. Kolory można też ustawić wedle własnych preferencji. Ja preferuję czarne tło i kolory świec: czerwone i zielone.

Świece japońskie: wzrostowa i spadkowa

Kiedy wiesz już, że sam kolor wystarczy do rozpoznania kierunku świecy – przyjrzyjmy się bliżej jakie informacje pojedyncza świeca zawiera. Każda świeca składa się z korpusu i cienia. Grubą część świecy nazywamy korpusem (ciałem), natomiast cienką część nazywamy cieniami.

Obie świece zawierają informację o cenie minimalnej i cenie maksymalnej. Te informacje znajdują się w tych samych miejscach: maksymalnie na górze, i minimalnie na dole. Czasami może być tak, że cena otwarcia jest równa cenie maksymalnej – i w tym przypadku nie zobaczymy górnego cienia.

W przypadku świecy wzrostowej cena otwarcia jest niższa od ceny zamknięcia, dlatego też, zobaczymy ją niżej.

W przypadku świecy spadkowej: otwarcie musiało nastąpić wyżej, a zamknięcie niżej, dlatego też miejsce otwarcia i miejsce zamknięcia świecy spadkowej jest położone odwrotnie, niż w przypadku świecy wzrostowej.

Z czytaniem wykresów świecowych jest jak z każdą nową umiejętnością – trzeba poświęcić na to odrobinę czasu i wysiłku, a później wszystko będzie odbywało się automatycznie. Wystarczy rzut oka na wykres – i już wiesz jaka panuje tam sytuacja. Osoby, które nie potrafią czytać wykresów świecowych – mogą myśleć, że to wiedza zarezerwowana jedynie dla najmądrzejszych. Nic bardziej mylnego. Świece wymyślili ludzie, żeby wręcz ułatwić sobie trading na rynku Forex, a nie go utrudniać.

Świeca japońska wzrostowa - opisŚwieca japońska spadkowa - opis

Czym jest trend?

Zanim przejdziemy do formacji świecowych – musisz znać kilka podstawowych zasad. Jedną z nich jest pojęcie trendu.

Trend to seria kolejno następujących szczytów i dołków. Jeśli mówimy o trendzie wzrostowym – następujące po sobie szczyty i dołki – powinny być coraz wyżej na wykresie.

W przypadku trendu spadkowego – kolejne szczyty i dołki są coraz to niżej.

Wyróżniamy również trend boczny, nazywany też konsolidacją – wtedy kolejne szczyty i dołki pozostają mniej więcej na tym samym poziomie.

Jak to mówią wytrawni inwestorzy: jeśli trend jest silny – nawet mój pies potrafi go nazwać 🙂

Porównanie trendów: wzrostowego, spadkowego i bocznego

Jak rozpoznać trend?

Trend is your friend – traktuj trend jak kierunek płynięcia rzeki. Łatwiej się płynie z prądem, prawda? Podobnie jest na rynkach kapitałowych. Jeśli zawierasz transakcje zgodne z ogólnie panującym trendem na interwale dziennym (1 świeczka = 1 dzień) – zwiększasz tym samym swoje szanse na zyski.

Jako początkujący i nie posiadający dużego kapitału – nigdy nie próbuj walki z trendem. Walka z trendem zawsze kończy się tak samo – przegraną. I chociaż w krótkim okresie czasu możesz widzieć w terminalu zyski – to trzymając taką pozycję dłużej – z pewnością zobaczysz ją na czerwono (strata). Tutaj doczytasz więcej o kontraktach terminowych.

Najprostszym sposobem na rozpoznanie kierunku trendu jest ustawienie wykładniczej średniej kroczącej EMA 200. Jeśli cena znajduje się nad średnią – mamy trend wzrostowy. Jeśli pod średnią – mamy trend spadkowy.

Trend wzrostowy, EMA 200

Najpopularniejsze formacje świecowe

W tym artykule wybraliśmy dla Ciebie najpopularniejsze formacje świecowe. Przedstawiamy je w dwóch wersjach, tak aby można było ich wypatrywać zarówno w trendzie wzrostowym jak i w trendzie spadkowym.

Młotek / Spadająca Gwiazda

Młotek:

 • jak wygląda: długi cień, krótki korpus (maksymalnie 30% całej wysokości świecy). Korpus zlokalizowany w górnej części świecy. Może być koloru zielonego lub czerwonego. Zielony silniejszy.
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach spadkowych (korekta).

Formacja świecowa: Młotek i Spadająca Gwiazda

Spadająca Gwiazda:

 • jak wygląda: długi cień, krótki korpus (maksymalnie 30% całej wysokości świecy). Korpus zlokalizowany w dolnej części świecy. Może być koloru zielonego lub czerwonego. Czerwony silniejszy.
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie spadkowym, idealnie po kilku świeczkach wzrostowych (korekta).

Przenikanie / Zasłona Ciemnej Chmury

Przenikanie:

 • jak wygląda: formacja składająca się z dwóch świec, lewa wyższa czerwona, prawa niższa zielona (ale kończąca się powyżej korpusu 50% świecy lewej).
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach spadkowych (korekta).

Formacja świecowa: Przenikanie i Zasłona Ciemnej Chmury

Zasłona Ciemnej Chmury:

 • jak wygląda: formacja składająca się z dwóch świec, lewa wyższa zielona, prawa niższa czerwona (ale kończąca się poniżej 50% korpusu świecy lewej).
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie spadkowym, idealnie po kilku świeczkach wzrostowych(korekta).

Objęcie Hossy / Objęcie Bessy

Objęcie Hossy:

 • jak wygląda: formacja składająca się z dwóch świec, lewa niższa czerwona, prawa wyższa zielona (kończąca się powyżej korpusu świecy lewej).
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach spadkowych (korekta).

Formacja świecowa: Objęcie Hossy i Objęcie Bessy

Objęcie Bessy:

 • jak wygląda: formacja składająca się z dwóch świec, lewa niższa zielona, prawa wyższa czerwona (kończąca się poniżej korpusu świecy lewej).
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach wzrostowych (korekta).

Gwiazda Poranna / Gwiazda Wieczorna

Gwiazda Poranna:

 • jak wygląda: formacja składająca się z trzech świec. Pierwsza czerwona, drugi Młotek, trzecia zielona (kończąca się najwyżej ze wszystkich).
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach spadkowych (korekta).

Formacja świecowa: Gwiazda Poranna i Gwiazda Wieczorna

Gwiazda Wieczorna:

 • jak wygląda: formacja składająca się z trzech świec. Pierwsza zielona, druga Spadająca Gwiazda, trzecia czerwona (kończąca się najniżej ze wszystkich).
 • gdzie szukać: szukamy w trendzie spadkowym, idealnie po kilku świeczkach wzrostowych (korekta).

Gdzie szukać formacji świecowych

Aby uznać formację świecową godną uwagi – warto jej wyszukiwać w odpowiednich miejscach. Przede wszystkim po korekcie. Po przynajmniej kilku świecach niezgodnych z trendem.

Warto również zadbać o to, aby nasza formacja była w miarę duża, względem świec ją otaczających.

Gdzie szukać formacji świecowych

Podsumowanie

Dziś dowiedziałeś się o najpopularniejszych formacjach świecowych. Poznałeś: Młotek, Spadającą Gwiazdę, Przenikanie, Zasłonę Ciemnej Chmury, Objęcie Hossy, Objęcie Bessy, Gwiazdę Poranną oraz Gwiazdę Wieczorną. Pamiętaj o stosowaniu się do zasad i korzystaj z tych formacji jedynie do handlu zgodnego z trendem.

Jeśli podobał Ci się ten tekst i chciałbyś czytać takich więcej – daj nam koniecznie znać na naszym profilu na Facebooku. Możesz również polubić nas na FB, dzięki temu nie przegapisz żadnego nowego materiału.

Bonus: Pobierz i wydrukuj ściągawkę w PDF

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy jednokartkową wersję do pobrania i samodzielnego wydruku. Możesz ją również skopiować i umieścić u siebie na stronie jako infografika.

 

Ocena artykułu
4.8/5 (głosów: 11)

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut