Najskuteczniejsze formacje świecowe
Z dzisiejszego materiału dowiesz się czym są świece japońskie i jak je czytać. Najprawdopodobniej uznasz także, że jest to bardzo prosta i czytelna forma przedstawienia informacji o cenach dowolnego instrumentu. Nie ważne czy będzie to wykres soku pomarańczowego, kawy czy wykres złota. I to aż 4 cenach na raz! A więc zaczynamy!
Czym są świece japońskie?
Świece japońskie są jedną z najstarszych metod rysowania wykresów. Pomysłodawcą wykresów świecowych jest Munehise Homma. Żył w XVIII wieku w Japonii, handlował ryżem. Do Europy i Stanów Zjednoczonych metoda ta dotarła stosunkowo późno, bo dopiero w latach 90-tych XX wieku. Współczesnym propagatorem tej metody jest Steve Nison – autor książki Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów.
Jak powstaje świeca na wykresie?
Błaha z pozoru świeca, tak naprawdę jest przekaźnikiem dużej ilości informacji. Dowiesz się o tym za moment. Dla potrzeb tego artykułu – przyjmijmy, że zielona świeca będzie świecą wzrostową. Czerwona natomiast – świecą spadkową.
Na różnych platformach świece mogą mieć różne kolory. Kolory można też ustawić wedle własnych preferencji. Ja preferuję czarne tło i kolory świec: czerwone i zielone.
Kiedy wiesz już, że sam kolor wystarczy do rozpoznania kierunku świecy – przyjrzyjmy się bliżej jakie informacje pojedyncza świeca zawiera. Każda świeca składa się z korpusu i cienia. Grubą część świecy nazywamy korpusem (ciałem), natomiast cienką część nazywamy cieniami.
Obie świece zawierają informację o cenie minimalnej i cenie maksymalnej. Te informacje znajdują się w tych samych miejscach: maksymalnie na górze, i minimalnie na dole. Czasami może być tak, że cena otwarcia jest równa cenie maksymalnej – i w tym przypadku nie zobaczymy górnego cienia.
W przypadku świecy wzrostowej cena otwarcia jest niższa od ceny zamknięcia, dlatego też, zobaczymy ją niżej.
W przypadku świecy spadkowej: otwarcie musiało nastąpić wyżej, a zamknięcie niżej, dlatego też miejsce otwarcia i miejsce zamknięcia świecy spadkowej jest położone odwrotnie, niż w przypadku świecy wzrostowej.
Z czytaniem wykresów świecowych jest jak z każdą nową umiejętnością – trzeba poświęcić na to odrobinę czasu i wysiłku, a później wszystko będzie odbywało się automatycznie. Wystarczy rzut oka na wykres – i już wiesz jaka panuje tam sytuacja. Osoby, które nie potrafią czytać wykresów świecowych – mogą myśleć, że to wiedza zarezerwowana jedynie dla najmądrzejszych. Nic bardziej mylnego. Świece wymyślili ludzie, żeby wręcz ułatwić sobie trading na rynku Forex, a nie go utrudniać.
Czym jest trend?
Zanim przejdziemy do formacji świecowych – musisz znać kilka podstawowych zasad. Jedną z nich jest pojęcie trendu.
Trend to seria kolejno następujących szczytów i dołków. Jeśli mówimy o trendzie wzrostowym – następujące po sobie szczyty i dołki – powinny być coraz wyżej na wykresie.
W przypadku trendu spadkowego – kolejne szczyty i dołki są coraz to niżej.
Wyróżniamy również trend boczny, nazywany też konsolidacją – wtedy kolejne szczyty i dołki pozostają mniej więcej na tym samym poziomie.
Jak to mówią wytrawni inwestorzy: jeśli trend jest silny – nawet mój pies potrafi go nazwać 🙂
Jak rozpoznać trend?
Trend is your friend – traktuj trend jak kierunek płynięcia rzeki. Łatwiej się płynie z prądem, prawda? Podobnie jest na rynkach kapitałowych. Jeśli zawierasz transakcje zgodne z ogólnie panującym trendem na interwale dziennym (1 świeczka = 1 dzień) – zwiększasz tym samym swoje szanse na zyski.
Jako początkujący i nie posiadający dużego kapitału – nigdy nie próbuj walki z trendem. Walka z trendem zawsze kończy się tak samo – przegraną. I chociaż w krótkim okresie czasu możesz widzieć w terminalu zyski – to trzymając taką pozycję dłużej – z pewnością zobaczysz ją na czerwono (strata). Tutaj doczytasz więcej o kontraktach terminowych.
Najprostszym sposobem na rozpoznanie kierunku trendu jest ustawienie wykładniczej średniej kroczącej EMA 200. Jeśli cena znajduje się nad średnią – mamy trend wzrostowy. Jeśli pod średnią – mamy trend spadkowy.
Najpopularniejsze formacje świecowe
W tym artykule wybraliśmy dla Ciebie najpopularniejsze formacje świecowe. Przedstawiamy je w dwóch wersjach, tak aby można było ich wypatrywać zarówno w trendzie wzrostowym jak i w trendzie spadkowym.
Młotek / Spadająca Gwiazda
Młotek:
- jak wygląda: długi cień, krótki korpus (maksymalnie 30% całej wysokości świecy). Korpus zlokalizowany w górnej części świecy. Może być koloru zielonego lub czerwonego. Zielony silniejszy.
- gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach spadkowych (korekta).
Spadająca Gwiazda:
- jak wygląda: długi cień, krótki korpus (maksymalnie 30% całej wysokości świecy). Korpus zlokalizowany w dolnej części świecy. Może być koloru zielonego lub czerwonego. Czerwony silniejszy.
- gdzie szukać: szukamy w trendzie spadkowym, idealnie po kilku świeczkach wzrostowych (korekta).
Przenikanie / Zasłona Ciemnej Chmury
Przenikanie:
- jak wygląda: formacja składająca się z dwóch świec, lewa wyższa czerwona, prawa niższa zielona (ale kończąca się powyżej korpusu 50% świecy lewej).
- gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach spadkowych (korekta).
Zasłona Ciemnej Chmury:
- jak wygląda: formacja składająca się z dwóch świec, lewa wyższa zielona, prawa niższa czerwona (ale kończąca się poniżej 50% korpusu świecy lewej).
- gdzie szukać: szukamy w trendzie spadkowym, idealnie po kilku świeczkach wzrostowych(korekta).
Objęcie Hossy / Objęcie Bessy
Objęcie Hossy:
- jak wygląda: formacja składająca się z dwóch świec, lewa niższa czerwona, prawa wyższa zielona (kończąca się powyżej korpusu świecy lewej).
- gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach spadkowych (korekta).
Objęcie Bessy:
- jak wygląda: formacja składająca się z dwóch świec, lewa niższa zielona, prawa wyższa czerwona (kończąca się poniżej korpusu świecy lewej).
- gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach wzrostowych (korekta).
Gwiazda Poranna / Gwiazda Wieczorna
Gwiazda Poranna:
- jak wygląda: formacja składająca się z trzech świec. Pierwsza czerwona, drugi Młotek, trzecia zielona (kończąca się najwyżej ze wszystkich).
- gdzie szukać: szukamy w trendzie wzrostowym, idealnie po kilku świeczkach spadkowych (korekta).
Gwiazda Wieczorna:
- jak wygląda: formacja składająca się z trzech świec. Pierwsza zielona, druga Spadająca Gwiazda, trzecia czerwona (kończąca się najniżej ze wszystkich).
- gdzie szukać: szukamy w trendzie spadkowym, idealnie po kilku świeczkach wzrostowych (korekta).
Gdzie szukać formacji świecowych
Aby uznać formację świecową godną uwagi – warto jej wyszukiwać w odpowiednich miejscach. Przede wszystkim po korekcie. Po przynajmniej kilku świecach niezgodnych z trendem.
Warto również zadbać o to, aby nasza formacja była w miarę duża, względem świec ją otaczających.
Podsumowanie
Dziś dowiedziałeś się o najpopularniejszych formacjach świecowych. Poznałeś: Młotek, Spadającą Gwiazdę, Przenikanie, Zasłonę Ciemnej Chmury, Objęcie Hossy, Objęcie Bessy, Gwiazdę Poranną oraz Gwiazdę Wieczorną. Pamiętaj o stosowaniu się do zasad i korzystaj z tych formacji jedynie do handlu zgodnego z trendem.
Jeśli podobał Ci się ten tekst i chciałbyś czytać takich więcej – daj nam koniecznie znać na naszym profilu na Facebooku. Możesz również polubić nas na FB, dzięki temu nie przegapisz żadnego nowego materiału.
Bonus: Pobierz i wydrukuj ściągawkę w PDF
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy jednokartkową wersję do pobrania i samodzielnego wydruku. Możesz ją również skopiować i umieścić u siebie na stronie jako infografika.
- Formacje świecowe do wydruku (format PDF)
- Formacje świecowe do wydruku (format PNG)
- Formacje świecowe do wydruku (format SVG)