Notowania kawy | Jaka cena za kg?

Ziarna kawy Ziarna kawy
Źródło: Igor Haritanovich / Pexels

Czarna, aromatyczna, dodająca energii i pobudzająca – kawa jest napojem, po który każdego dnia sięgają miliony Polaków. Oczywiście, jak kawa – to i cukier. Tradycja jej picia przyszła do Europy z Dalekiego Wschodu. A jak to się stało, że kawa jest jednym z surowców, w które można inwestować?

Kawa

Aktualna cena: 16 555,37 PLN za funta    4 093,00 USD za funta

  • Jednostka: funt
  • Zmiana ceny: -66,00
  • Cena minimalna: 4 208,00 USD
  • Cena maksymalna: 4 093,00 USD
  • Cena za 1 gram: 36,42 PLN / 9,00 USD
  • Cena za 1 kilogram: 36 421,81 PLN / 9 004,60 USD
  • Za 100 zł kupisz: 0,0060 lb
  • Za 100 USD kupisz: 0,0244 lb

Kurs kawy wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (2)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (21)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Skąd pochodzi kawa?

Zgodnie z przekazami historycznymi, kawa pochodzi z Etiopii, a jej nazwa najprawdopodobniej pochodzi od arabskiego słowa „qahwa”, co w tłumaczeniu oznacza „siłę, która unosi”. Wokół kawy i jej pochodzenia narosło wiele legend. Najbardziej znana jest ta o pasterzu Kaldim, który żył mniej więcej w IX wieku na terenie Wyżyny Abisyńskiej. Był pasterzem wypasającym kozy. Zauważył on, że po zjedzeniu czerwonych jagód z krzewów zaczynają być bardziej ożywione. Niektóre źródła podają, że pasterz Kaldim zaniósł ziarna kawy do klasztoru, a tam zakonnik uznał je za dzieło diabła i wyrzucił do paleniska. W wyniku tego zaczął unosić się przepiękny aromat w miejscu spalenia owoców. Zakonnik zaintrygowany tym, wydobył wyprażone ziarna, zmiażdżył je i zalał gorącą wodą, co mogłoby wskazywać na genezę kawy, jaką znamy do dziś.

Kalkulator przelicznik kawy

-
0.0001

Na popularność kawy wpłynęła arabska tradycja jej parzenia. Kawa została rozpowszechniona przez kupców w krajach arabskich i stąd też wywodzi się jedna z najbardziej znanych nazw gatunku kawy – arabika. Najprawdopodobniej to w Jemenie została opracowana metoda preparowania ziaren kawy przez ich prażenie i wytwarzanie z nich aromatycznego napoju.

Szacuje się, że kawę uprawia się od ponad 1000 lat, choć do Europy dotarła ona dopiero w XVI wieku. Masowo plantacje kawy zakładano w koloniach w XVII i XVIII wieku, głównie w koloniach holenderskich, francuskich i portugalskich.

Uprawy kawy na świecie

Uprawy kawy są zlokalizowane w wielu regionach świata. Uprawiana jest ona w regionach strefy tropikalnej, pomiędzy zwrotnikiem Raka, a zwrotnikiem Koziorożca. Pas ten nazywany jest kawowym, a swoim zasięgiem obejmuje kraje Ameryki Środkowej, Południowej, Azji, Afryki i Oceanii.

Na plantacjach kawowych uprawiane są drzewa i krzewy kawowe, które wyrastają z nasion kawowca. Do uprawy i dalszego przetwarzania zbiera się nasiona wyłącznie najwyższej jakości, z drzewek liczących sobie pomiędzy 8 a 15 lat. Posadzone drzewko kawowe wydaje owoce po 3-4 latach. Owoce gotowe do zbiorów mają kolor czerwony.

Zebrane owoce trzeba obrać z łupiny. Ziarna kawy są selekcjonowane i magazynowane w specjalnych warunkach w halach. Po około 2 latach leżakowania są wysyłane do importerów. Kolejnym etapem jest właściwa produkcja kawy, obejmująca palenie ziaren, a także mielenie i mieszanie.

Na świecie jest obecnie ponad 100 gatunków kawowca, ale najczęściej uprawiane są trzy z nich: arabika, robusta oraz liberika. Najbardziej cenioną odmianą jest arabika, która odpowiada za 70 proc. sprzedaży na świecie.

Ceny kawy za różne jednostki wagowe

Ceny kawyCena USDCena PLN
Cena kawy za 1 funta4 093,00 USD16 555,37 zł
Cena kawy za 1 kilogram9 023,53 USD36 498,37 zł
Cena kawy za 1 tonę9 023 527,75 USD36 498 372,99 zł

Inwestowanie na rynku kawy

Raporty dotyczące rynku kawy, czynników wpływających na podaż i popyt na kawę oraz jej cen publikuje regularnie International Coffee Organization, czyli Międzynarodowa Organizacja Kawy. W przypadku tego rynku surowców podstawową jednostką rozliczeniową jest 60-kilogramowy worek kawy. W swych raportach ICO podaje dane w takich właśnie jednostkach. W 2019 roku produkcja kawy łącznie wyniosła 167 906 tys. worków, podczas gdy w 2018 roku było to 171 102. Najwięcej produkuje niezmiennie od wielu lat Brazylia. Zajmuje ona czołową pozycję na tym specyficznym rynku już od 150 lat. Wszystko dzięki korzystnym czynnikom klimatycznym, które panują w tym kraju i sprzyjają uprawom kawowca. Drugie miejsce zajmuje Wietnam, a trzecie Kolumbia.

Inwestorzy chcący wykorzystać kawę jako surowiec inwestycyjny, powinni zainteresować się w szczególności kontraktami terminowymi futures, będącymi przedmiotem handlu na giełdach towarowych. Cechą charakterystyczną dla takich kontraktów jest to, że ich notowania różnią się od siebie w zależności od ich serii, czyli terminu rozliczenia. Ponadto ich wyceny nie są jednolite na różnych giełdach towarowych.

Przy inwestowaniu w kawę na podstawie kontraktów terminowych wykorzystywane są tak naprawdę instrumenty pochodne. Transakcje te polegają na tym, że kupujący zobowiązuje się do odkupienia określonego instrumentu bazowego po ustalonej cenie w konkretnym czasie, który ustalany jest na podstawie daty rozliczenia kontraktu.

Warto wiedzieć, że wycena kontraktów terminowych na kawę Arabika bazuje na aktualnym kursie bieżącej serii kontraktów notowanych na nowojorskiej giełdzie Intercontinental Exchange (ICE). To właśnie kontrakty futures na ziarna gatunku kawy Arabika oznaczone są symbolem KC. Są to kontrakty terminowe z fizyczną dostawą surowca, co oznacza, że w momencie ich wygaśnięcia nabywca zobowiązuje się do odebrania zakontraktowanej kawy.

Poza giełdą ICE w Nowym Jorku, kontrakty terminowe serii KC na kawę Arabika są notowane między innymi na giełdach towarowych w Londynie i w Singapurze.

Istnieją również kontrakty CFD na kawę, czyli kontrakty różnicowe i podobnie jak w przypadku kontraktów terminowych, CFD są instrumentami pochodnymi odwzorowującymi ruchy cenowe instrumenty bazowego. Bazują przy tym na kontraktach terminowych futures na kawę. By móc zainwestować w kontrakty różnicowe na kawę, należy nawiązać kontakt z brokerem CFD.

Ile kawy możesz kupić za 1 zł?

KwotaWaga
1 zł0.0000 kg
10 zł0.0003 kg
100 zł0.0027 kg
1 000 zł0.0274 kg
10 000 zł0.2740 kg
100 000 zł2.7398 kg
Ocena artykułu
3/5 (głosów: 7)

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut