Wycena kakao, ile kosztuje kilogram?

Kakao ma bardzo wiele zastosowań, w tym w cukiernictwie Kakao ma bardzo wiele zastosowań, w tym w cukiernictwie
Źródło: Pixabay / Pexels

Możesz inwestować nie tylko w paliwo kopalne, jak ropa naftowa i gaz ziemny, czy też w metale szlachetne – złoto czy srebro, ale również w towary, które rosną w różnych zakątkach ziemi. Przykładem towarów, którymi handluje się na rynkach surowców, jest kakao.

Kakao

Aktualna cena: 28 569,74 PLN za tonę    7 339,50 USD za tonę

  • Jednostka: tona
  • Zmiana ceny: -135,50
  • Cena minimalna: 7 492,50 USD
  • Cena maksymalna: 7 339,50 USD
  • Cena za 1 gram: 0,03 PLN / 0,01 USD
  • Cena za 1 kilogram: 28,57 PLN / 7,34 USD
  • Za 100 zł kupisz: 0,0035 t
  • Za 100 USD kupisz: 0,0136 t

Kurs kakao wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (2)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (13)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Historia kakao

Świat od wieków zna kakao i cieszy się doskonałymi wyrobami czekoladowymi, które z niego powstają. Ziarna kakaowca wykorzystywane są przy tym nie tylko do celów stricte spożywczych. Z powodzeniem są użytkowane w formie surowca kosmetycznego.

Łacińska nazwa kakao, które pozyskiwane jest z cennych ziaren kakaowca właściwego, to Theobroma cacao. Została ona nadana przez Linneusza i w dosłownym rozumieniu oznacza „napój bogów”. Nawiązuje do prekolumbijskich wierzeń, które wskazywały na boskie pochodzenie kakaowca i jego lecznicze, a wręcz magiczne właściwości.

Kalkulator przelicznik kakao

-
0.0772

Kakao ma wielowiekową historię, ponieważ znane było już Olmekom, Aztekom i Majom. Zarezerwowane było ono jednak wówczas wyłącznie dla królów, arystokracji czy wojowników. Mieszkańcy Ameryki Środowiskowej wykorzystywali kakao nie tylko w celach spożywczych, ale również jako walutę. Za 100 ziaren kakao można było kupić niewolnika. Napar z kakao nie był pity na co dzień, ale w czasie ważnych ceremonii.

W Europie jako pierwsi poznali je Hiszpanie, a właściwie hiszpańscy kolonizatorzy. O ile jednak Indianie spożywali kakao tylko z wodą, w postaci dosyć gęstego, gorzkiego napoju, to dopiero właśnie Hiszpanie zaczęli je słodzić miodem i dodawali cynamon. Do Europy kakao trafiło w 1528 roku za sprawą Cortesa. I to właśnie w Hiszpanii po raz pierwszy zaczęto  z niego produkować czekoladę – jej pierwsza wytwórnia powstała w 1580 roku.

Wykorzystanie kakao w praktyce

Kakao jest ziarnem w istocie niezwykłym, jak i cały kakaowiec, ponieważ służy ono do wielu celów. W przemyśle spożywczym przede wszystkim wykorzystywane jest jako składnik gorących napojów, czy do wyrobu czekolady i innych smakołyków.

Masło kakaowe stosowane jest jako surowiec farmaceutyczny i kosmetyczny. Z kaka produkowana jest czekolada, która także jest środkiem pomagającym w problemach trawiennych i w bólach gardła. W kosmetyce masło kakaowe ma właściwości nawilżające, tonizujące i przeciwutleniające.

Wykorzystywane jest nawet drewno kakaowca, które jest ciemnoczerwonym surowcem stosowanym do produkcji okien i wyrobów galanteryjnych.

Ceny kakao za różne jednostki wagowe

Ceny kakaoCena USDCena PLN
Cena kakao za 1 funta3,33 USD12,96 zł
Cena kakao za 1 kilogram7,34 USD28,57 zł
Cena kakao za 1 tonę7 339,50 USD28 569,74 zł

Uprawa kakao

Kakaowiec nie rośnie wszędzie, ponieważ ma specyficzne wymagania uprawowe. Rozwija się wyłącznie w klimacie subtropikalnym w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Afryce. Uprawa odbywa się w obrębie dużych plantacji kakaowca, ale i na małych farmach. Większość kakaowca dostępnego na rynku pochodzi od milionów drobnych rolników. Do najważniejszych rejonów upraw kakaowca na świecie zalicza się Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghanę, Indonezję, Nigerię, Kamerun i Brazylię.

Kakao instrumentem finansowym

Warto zwrócić uwagę na fakt, że kakao ma też znaczenie w postaci instrumentu finansowego. Kontrakty na nie są notowane na rynku surowców typu soft commodities. Kakao jest przedmiotem obrotu finansowego od stuleci. Wykorzystywano go do płatności.

Ceny ziaren kakaowca przed 2011 rokiem cały czas rosły, w wyniku nieurodzajnej i niestabilnej sytuacji politycznej w Afryce Zachodniej. Później sytuacja ta uległa stabilizacji, ponieważ uspokoiły się niepokoje polityczne. Panujący w Europie kryzys wpłynął na zmniejszenie popytu na ten surowiec.

Prognozy miesięczne publikowane przez ICCO, czyli International Cocoa Organization – Międzynarodową Organizację Kakao, wskazują, że popyt na surowiec ten utrzymuje się na poziomie zbliżonym rok do roku.

Europa Zachodnia jest aktualnie odbiorcą 40 proc. światowych zasobów kakao i ma najwyższy na świecie wskaźnik spożycia czekolady na osobę.

Jak inwestować w kakao?

W kakao można inwestować na wiele różnych sposobów, między innymi przy kupowaniu jednostek uczestnictwa funduszy, które inwestują w fizyczne towary lub w instrumenty pochodne, śledzące zachowania ich cen. Można inwestować też w akcje spółek, które zajmują się pozyskiwaniem kakao i jego przetwórstwem.

Większość światowego handlu kakao odbywa się na giełdach w Londynie i w Nowym Yorku. W Europie obrotowi podlega kakao z Zachodniej Afryki, ale już w USA z Indonezji i Ameryki Południowej. Cena kakao notowanego na giełdzie w Londynie jest wyższa niż ta na giełdzie w Nowym Yorku, z uwagi na jego jakość. Ceny zależne są od ceny ropy, ponieważ koszty transportu wpływają znacznie na ostateczne koszty surowca.

Jednym ze sposobów na inwestowanie w kakao jest wykorzystywanie do tego celu kontraktów terminowych. Pojedynczy kontrakt opiewa na 10 ton tego surowca, a ceny wynoszą wartość 1 tony kakao. Dostępne są kontrakty na kakao zapadające w marcu, maju, lipcu, wrześniu i grudniu.

Można wykorzystać także kontrakty CFD dostępne u brokerów Forex. To dobra alternatywa dla wszystkich niewielkich inwestorów. Dzięki kontraktom na różnice kursowe CFD można inwestować małe kwoty w kontraktach przy użyciu dźwigni 1:10. Umożliwia to większą elastyczność prowadzonej inwestycji, ale i stwarza szansę na wypracowanie zysków ponad normatywnych. Alternatywą mogą być inwestycje w ETF-y zorientowane konkretnie na rynek kakao lub na rynek surowców rolnych.

Ile kakao możesz kupić za 1 zł?

KwotaWaga
1 zł0.0350 kg
10 zł0.3500 kg
100 zł3.5002 kg
1 000 zł35.0021 kg
10 000 zł350.0207 kg
100 000 zł3500.2069 kg
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut