Notowania ryżu niełuskanego | Cena za cetnar

Ziarna ryżu niełuskanego Źródło: Pixabay / Pexels

Badania naukowe udowadniają, że ryż uprawiany był już ok. 5 tys. lat przed naszą erą. Przywędrował do nas z Chin i został przyjęty na dobre. Choć ryż znany jest nam głównie z tego, że często przygotowujemy go na obiad, to jednak warto wiedzieć, że jest to zboże, w które można inwestować, tak samo, jak w inne rodzaje zbóż np. w owies lub pszenicę. Ryż niełuskany jest produktem spożywczym, który sprzedawany jest w jakości standardowej na największych globalnych giełdach towarowych. Cena ryżu podawana jest w dolarach amerykańskich.

Ryż niełuskany

Aktualna cena: 71,89 PLN za cetnar    18,33 USD za cetnar

 • Jednostka: cetnar
 • Zmiana ceny: -0,157
 • Cena minimalna: 18,485 USD
 • Cena maksymalna: 18,328 USD
 • Cena za 1 gram: 0,00 PLN / 0,00 USD
 • Cena za 1 kilogram: 1,58 PLN / 0,40 USD
 • Za 100 zł kupisz: 28,6197 cetnar
 • Za 100 USD kupisz: 112,2460 cetnar

Czym jest ryż niełuskany?

Ryż niełuskany to inaczej ryż czerwony, którego odcień jest mocno zbliżony do ryżu brązowego. Smakuje delikatnie orzechowo i dostępny jest w różnych odmianach, począwszy od krótkoziarnistych i dość lepkich na długoziarnistych skończywszy. Uprawiany jest głównie w Ameryce Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i Europie. Posiada wiele cennych właściwości i jest podstawowym składnikiem diety w Chinach. Wykorzystuje się go w tradycyjnej medycynie chińskiej, ponieważ pomaga w lepszym trawieniu i zwiększa przepływ krwi. 

Jakie właściwości zawiera ryż niełuskany?

O właściwościach ryżu niełuskanego można byłoby pisać bardzo dużo.

Poniżej zostały wymienione te najważniejsze:

 • Przeciwdziała wolnym rodnikom – zawiera przeciwutleniacze, które są prawdziwym lekarstwem na zmniejszenie ilości wytwarzanych przez organizm wolnych rodników. Dodatkowo zawiera cynk przyspieszający gojenie się ran. 
 • Zawiera dużą dawkę witaminy B6 – zjadając dziennie jedną porcję ryżu niełuskanego, jesteś w stanie dostarczyć sobie nawet 23% dziennej zalecanej dawki witaminy B6. Pozwala to równoważyć poziom serotoniny i czerwonych krwinek.
 • Zapobiega chorobom serca – zmniejsza poziom złego cholesterolu.
 • Obniża poziom glukozy we krwi.
 • Niweluje ryzyko otyłości – zmniejsza łaknienie i sprawia, że po posiłku dłużej poczujesz sytość. Pomaga w procesach trawiennych i dostarcza energii.
 • Redukuje objawy astmy – jeśli będziesz systematycznie jeść porcję czerwonego ryżu, możesz skutecznie uniknąć rozwoju astmy.
 • Zawiera dużo błonnika – ok. 60 gramów czerwonego ryżu zawiera 2 gramy błonnika, a to z kolei dostarcza ok. 10 % dziennego zapotrzebowania na te składnik.

Ceny ryżu za różne jednostki wagowe

Ceny ryżuCena USDCena PLN
Cena ryżu za 1 uncję0,18 USD0,72 zł
Cena ryżu za 1 funta2,93 USD11,50 zł
Cena ryżu za 1 kilogram6,47 USD25,36 zł
Cena ryżu za 1 cetnar18,33 USD71,89 zł
Cena ryżu za 1 tonę6 465,72 USD25 358,47 zł

W jaki sposób inwestować w ryż niełuskany?

Jeżeli kiedykolwiek myślałeś o tym, aby inwestować w ryż, zapoznaj się z kilkoma radami, dzięki którym ułatwisz sobie wejście na rynek tego towaru. Handlowcy mają kilka sposobów na handlowanie niełuskanym ryżem. Można zaliczyć do nich m.in. opcje, kontrakty futures, akcje, fundusze ETF i kontrakty CFD.

Kontakty terminowe

Terminowe kontrakty na niełuskany ryż to instrument pochodny, dzięki któremu inwestorzy mogą dokonywać lewarowanych zakładów na ceny towarów. W momencie, gdy ceny spadną handlowcy są obowiązani do wpłacenia dodatkowego, zabezpieczającego depozytu, aby mogli utrzymać swoje pozycje. Po wygaśnięciu, kontrakty zostają rozliczane w fizycznej postaci przez dostawy niełuskanego ryżu. 

Warto wiedzieć, że handel kontraktami terminowymi wymaga dużego poziomu zaawansowania, ponieważ na ceny mają wpływ stopy procentowe i koszty przechowywania. Kontrakt futures jest oferowany m.in. przez Chicago Mercantile Exchange, a jego wartość wynosi ok. 90 ton metrycznych ryżu niełuskanego. Kontrakt ten dostępny jest na całym świecie poprzez elektroniczna platformę transakcyjną CME Globex.  

Opcje na ryż niełuskany

Opcje są kolejnym instrumentem pochodnym na akcje wykorzystującym dźwignie handlu. Posiadają one datę wygaśnięcia, podobnie jak kontrakty terminowe. Posiadają również cenę wykonania, co oznacza cenę, powyżej której opcja kończy się na finansach. Nabywcy tych instrumentów pochodnych płacą więc premię za kontrakty kupna. Zakład oparty o opcje wygrywa się wtedy, kiedy cena kontraktów terminowych na niełuskany ryż wzrośnie wyżej, niż cena wykonania o kwotę większą od premii, która została zapłacona za ten kontrakt. Aby czerpać zyski z transakcji, inwestorzy opcji muszą mieć prawidłowe dane na temat czasu zmiany i wielkości kontraktów.

Fundusze EFT na niełuskany ryż

Sprzedawane są tak samo, jak akcje i tak samo, jak one, nie oferuje bezpośredniej ekspozycji na cenę ryżu niełuskanego. Handlowcy, którzy zdecydowali się na ekspozycję, mogą zakupić udziały w większych agrobiznesach, które zajmują się dostarczaniem rolnikom pestycydów, nawozów i nasion.

Kontrakty CFD na ryż niełuskany na różnicę

Inwestorzy korzystający z kontraktów CFD mogą spekulować w cenie ryżu niełuskanego. Wartość kontraktu to różnica pomiędzy aktualną ceną ryżu niełuskanego a między ceną ryżu w momencie jego zakupu. O kontrakty CFD można postarać się u regulowanych brokerów na całym świecie. Jedną z głównych zalet kontraktów CFD jest to, że inwestorzy mogą mieć ekspozycję na ryż, nawet jeśli nie posiadają aktywów bazowych.

W przypadku kontraktów CFD należy pamiętać, że są to złożone instrumenty, które są związane z dużym ryzykiem utraty kapitału – przez wzgląd na dźwignię finansową.

Kalkulator przelicznik ryżu

-
0.0139

Czy warto inwestować w ryż?

Eksperci z branży ekonomicznej uważają, że fakt zaostrzenia światowych dostaw, może spowodować w nadchodzących latach duży wzrost cen. Dodatkowo wpływ na to mają złe warunki pogodowe i coraz mniejsze zapasy światowe. Choć ceny spadały przez jakiś czas, to jednak dziś sytuacja może się diametralnie zmienić.

Dlaczego najczęściej inwestuje się w ryż niełuskany?

Do najczęstszych powodów inwestowania w ryż niełuskany zalicza się: dywersyfikację portfela, ochronę przed inflacją, zmianę klimatu i globalny popyt.

Jakie ryzyko jest możliwe w związku z inwestycją w ryż niełuskany?

Handlowcy, chcący inwestować w ryż, powinni pomyśleć głównie o globalnym spowolnieniu gospodarczym, który może zmniejszyć popyt na wszelkie rolne towary. Dodatkowo długotrwały spadek cen towarów rolnych, może zmniejszyć zainteresowanie ryżem niełuskanym. Pod uwagę należy wziąć także obniżenie się popytu na ryż niełuskany wśród ludności w Indiach i Chinach.

Zanim więc zdecydujesz się na rozpoczęcie inwestowania w ryż niełuskany, koniecznie zasięgnij porady eksperta, aby uniknąć ewentualnych niedogodności.

Ile ryżu niełuskanego możesz kupić za 1 zł?

KwotaWaga
1 zł0.0139 cetnara
10 zł0.1391 cetnara
100 zł1.3910 cetnara
1 000 zł13.9101 cetnara
10 000 zł139.1014 cetnara
100 000 zł1391.0140 cetnara
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut