Data dodania: 21 stycznia 2022 r. / Aktualizacja: 21 stycznia 2022 r.

Ceny ropy zbliżają się do rekordowych poziomów

Platforma wiertnicza Ropa naftowa coraz droższa
Źródło: Johannes Havn / Pexels

Jeszcze nie jest tak, że ropa naftowa jest najdroższa w historii, ale niewiele brakuje, by wkrótce się tak stało. Ceny w USA były w II tygodniu stycznia 2022 roku blisko najwyższych poziomów od 2 miesięcy. Za jedną baryłkę ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku trzeba było zapłacić 82,33  USD, z kolei ropa naftowa Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec wyceniana była na 84,38 USD za baryłkę.

Sytuacji na rynku paliw nie poprawia informacja opublikowana przed tygodniem przez Amerykański Departament Energii (DoE), który poinformował, że zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,55 mln baryłek, do 413,29 mln baryłek. Oznacza to obniżkę o 1,1 proc. Jednocześnie zapasy benzyny wzrosły o 7,96 mln baryłek, czyli o 3,4 proc., do 240,75 mln.

URE ogłosił średnią cenę sprzedaży energii elektrycznej

Urząd Regulacji Energetyki (URE) opublikował komunikat dotyczący średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej, jaka zbywana była w kontraktach dwustronnych (OTC) w IV kw. 2021 roku. Wyniosła ona 322,58 zł/MWh. Była to najwyższa cena za taki kontrakt od 2010 roku – wzrost wyniósł 30 proc. względem ceny za analogiczny kwartał 2020 roku.

Powodem tak wysokich podwyżek było między innymi to, że kontrakty na sprzedaż energii elektrycznej zawierane są nawet z 2-letnim wyprzedzeniem.

Rynek złota – perspektywy na 2022 rok

Sektor metali szlachetnych nie może mówić o udanym 2021 roku. Na rynku złota w 2019 i 2020 roku obserwowaliśmy wzrosty. W 2019 roku było to niemal 19 proc., a w 2020 roku 24,4 proc. rok do roku. Natomiast dolarowe notowania złota w 2021 roku okazały się być niższe w perspektywie rocznej o 3,5 proc. Wiele jednak wskazuje, jak twierdzą eksperci, że rok 2022 będzie inny niż poprzedni. Wysoka inflacja w wielu gospodarkach świata w połączeniu z realnie niskimi stopami procentowymi sprawi, że lokaty bankowe czy bezpieczne papiery wartościowe przynoszące stały dochód, będą w odwrocie, zaś inwestorzy będą lokować swoje środki finansowe w metale szlachetne. Przez to najpewniej złoto będzie zyskiwało na wartości.

Malejące indeksy na GPW w Warszawie

Z początkiem ubiegłego tygodnia, czyli 10 stycznia 2022 roku obserwowaliśmy na giełdach niskie obroty, spowodowane najpewniej tym, że Wall Street miało w ten dzień wolne. Ponadto doszło do cofnięciu najważniejszych indeksów. WIG20 i WIG z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych znalazły się w gronie spadających europejskich indeksów. Wynosiła ona 0,75 proc. w przypadki WIG20 oraz 0,43 proc. spadku w odniesieniu do indeksu WIG. W tym samym czasie indeks mWIG40 średnich spółek zyskał 0,17 proc., a sWIG80 – 0,43 proc. Obroty GPW w Warszawie wyniosły nieco ponad 800 mln, ale większość, bo 636 mln zł przypadło na blue chipy.

Dobre perspektywy dla strefy euro na lata 2022-2023

Goldman Sachs wraz ze swoimi analitykami prognozuje, że kolejne dwa lata będą pozytywne dla strefy euro. Gospodarka Eurolandu może wzrosnąć w 2022 roku o 0,9 punktów procentowych szybciej w porównaniu z gospodarką Stanów Zjednoczonych. Powodem takiego stanu rzeczy mają być podjęte inwestycje publiczne oraz rozluźniona polityka banków centralnych. Dla rozwoju strefy euro dobroczynny wpływ będzie miało wdrażanie Europejskiego Planu Odbudowy. Działania te rozpoczęły się już w 2021 roku i będą kontynuowane także w kolejnym. Podobny plan może powstać również w USA, ale jeszcze się nie pojawił.

Zdaniem Goldman Sachs w 2022 roku gospodarka państw należących do strefy euro wzrośnie w tempie 4,4 proc. rok do roku, podczas gdy prognozowany wzrost amerykańskiej gospodarki w roku bieżącym ma wynieść jedynie 3,5 proc.

Malejący kurs Bitcoina po utworzeniu się tzw. Krzyża Śmierci

W ubiegłym tygodniu na wykresie Bitcoina, czołowej kryptowaluty na świecie, zauważalna była formacja Krzyża Śmierci. Chodzi tu o sytuację, w której 50-dniowa średnia krocząca spada poniżej 200-dniowej średniej kroczącej. Ostatnim razem, kiedy Bitcoin utworzył taki krzyż śmierci był 18 czerwca 2020 roku, od czego zaczęły się głębokie spadki BTC. Kryptowaluta ta była wyceniana na niskich poziomach przez niespełna miesiąc, do 21 lipca.

Powodem, dla którego nastąpił obecnie głęboki spadek wartości Bitcoina, wraz z innymi kryptowalutami, mogła być wyprzedaż amerykańskich spółek technologicznych. Jeśli krzyż śmierci potwierdzi dalszy ruch niedźwiedzi, można spodziewać się wyceny BTC poniżej psychologicznego poziomu 40 000 dolarów.

Krzyż Śmierci na BTC

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut