4 sierpnia 2022 r.

Paliwa tanieją, ale powoli

Tankowanie ropy

Tegoroczny sezon urlopowy rozpoczął się drogimi cenami paliw na stacjach, które spowodowane były horrendalnie wysokimi cenami ropy naftowej na światowych giełdach. Pod koniec lipca stawki w Polsce są wyraźnie niższe niż na początku wakacji, ale pozostają one wyższe niż w latach poprzednich.

Ostatni tydzień lipca przyniósł już piąty z rzędu spadek przeciętnych, detalicznych cen paliw w naszym kraju. W wyniku tego średnia cena benzyny bezołowiowej 95 kształtowała się na poziomie 7,34 zł za litr i tym samym była o 6 groszy niższa niż przed tygodniem. W mniejszym zakresie potaniał olej napędowy – diesel przeciętnie kosztował 7,56 zł, więc mniej o 4 grosze tydzień do tygodnia. Za autogaz płaciliśmy 3,34 zł za litr – taniej o 4 grosze.

Wzrost cen miedzi

Lipiec nie był najlepszym miesiącem dla miedzi, z uwagi na problemy w Chinach, głównie za sprawą rozwoju pandemii COVID-19 i jej kolejnej fali. Sytuacja jednak uspokaja się u największego importera miedzi, dlatego ceny tego metalu wyraźnie rosną. Na giełdzie w Londynie nastąpiła zwyżka notowań o 2,6 proc. W ostatni piątek miesiąca w dostawach 3-miesięcznych miedź wyceniana była wyżej o 0,8 proc – po 7 380 USD za tonę. Z kolei na giełdzie Comex miedź kosztowała 3,3205 USD za funt, zyskując na wartości 0,67 proc.

Do kupowania miedzi zachęcają inwestorów ostatnie spadku kursu dolara amerykańskiego, a właśnie w tej walucie wyceniana jest miedź.

Tańszy gaz ziemny

W piątek, w ostatnim dniu roboczym lipca bieżącego roku zauważalne były spadki cen energii, w tym gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF w kontraktach na wrzesień. Zniżka wyniosła 1,9 proc., w wyniku czego gaz kosztował 195 euro za MWh. Notowania w kontraktach październikowych z kolei spadły w większym stopniu, bo o 2,3 proc. do ponad 195,6 euro za MWh. W czwartek, czyli dzień wcześniej, za gaz ziemny w kontraktach wrześniowych należało zapłacić 198,8 euro za 1 MWh, a w kontraktach październikowych – aż 200,3 euro za MWh.

Zwiększyła się o niemal 10 proc. wartość obrotów akcjami na GPW

Polska giełda znajduje się na dobrej drodze do wzrostów, na co wskazują statystyki. W lipcu 2022 roku łączna wartość obrotu akcjami na Głównym rynku GPW wyniosła 20,9 mld zł, tym samym była większa o 9,7 proc. niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wzrosła o 12,3 proc. rok do roku do poziomu 20,8 mld zł.

Jeszcze lepiej prezentują się statystyki średnie dla pojedynczych dni. Przeciętna dzienna wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wyniosła 990,8 mln zł – o 17,6 proc. więcej niż przed rokiem.

Kurs euro rośnie

Od dłuższego czasu w kantorach walutowych widzimy wysoką wycenę walut obcych, co jest najlepszym przykładem na to, że wartość złotego maleje na arenie międzynarodowej. W ostatni piątek lipca tego roku za jedno euro należało zapłacić 4,7659 zł. Wszystko to spowodowane jest zawirowaniami gospodarczymi w Europie i w samej Polsce. Do rosnącej ceny za euro przyczyniły się drożejące surowce, wysoka inflacja i ogólny kryzys wywołany przez wojnę w Ukrainie.

BTC z 6-tygodniowym maksimum

Sytuacja na rynku kryptowalutowym zaczyna się zmieniać, co widoczne jest w kontekście wyceny Bitcoina, uznawanego za cyfrowe złoto. Cena BTC w ostatnim tygodniu lipca bieżącego roku osiągnęła 6-tygodniowe maksimum. Lipcowe zyski mogą wynieść nawet 20 proc., co powinno ucieszyć wszystkich posiadaczy BTC.  29 lipca 2022 roku za 1 BTC trzeba było zapłacić 24 445 USD – najwięcej od 13 czerwca tego roku.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły