Data dodania: 4 sierpnia 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Paliwa tanieją, ale powoli

Tankowanie ropyŹródło: Andrea Piacquadio / Pexels

Tegoroczny sezon urlopowy rozpoczął się drogimi cenami paliw na stacjach, które spowodowane były horrendalnie wysokimi cenami ropy naftowej na światowych giełdach. Pod koniec lipca stawki w Polsce są wyraźnie niższe niż na początku wakacji, ale pozostają one wyższe niż w latach poprzednich.

Ostatni tydzień lipca przyniósł już piąty z rzędu spadek przeciętnych, detalicznych cen paliw w naszym kraju. W wyniku tego średnia cena benzyny bezołowiowej 95 kształtowała się na poziomie 7,34 zł za litr i tym samym była o 6 groszy niższa niż przed tygodniem. W mniejszym zakresie potaniał olej napędowy – diesel przeciętnie kosztował 7,56 zł, więc mniej o 4 grosze tydzień do tygodnia. Za autogaz płaciliśmy 3,34 zł za litr – taniej o 4 grosze.

Wzrost cen miedzi

Lipiec nie był najlepszym miesiącem dla miedzi, z uwagi na problemy w Chinach, głównie za sprawą rozwoju pandemii COVID-19 i jej kolejnej fali. Sytuacja jednak uspokaja się u największego importera miedzi, dlatego ceny tego metalu wyraźnie rosną. Na giełdzie w Londynie nastąpiła zwyżka notowań o 2,6 proc. W ostatni piątek miesiąca w dostawach 3-miesięcznych miedź wyceniana była wyżej o 0,8 proc – po 7 380 USD za tonę. Z kolei na Comexie miedź kosztowała 3,3205 USD za funt, zyskując na wartości 0,67 proc.

Do kupowania miedzi zachęcają inwestorów ostatnie spadku kursu dolara amerykańskiego, a właśnie w tej walucie wyceniana jest miedź.

Tańszy gaz ziemny

W piątek, w ostatnim dniu roboczym lipca bieżącego roku zauważalne były spadki cen energii, w tym gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF w kontraktach na wrzesień. Zniżka wyniosła 1,9 proc., w wyniku czego gaz kosztował 195 euro za MWh. Notowania w kontraktach październikowych z kolei spadły w większym stopniu, bo o 2,3 proc. do ponad 195,6 euro za MWh. W czwartek, czyli dzień wcześniej, za gaz ziemny w kontraktach wrześniowych należało zapłacić 198,8 euro za 1 MWh, a w kontraktach październikowych – aż 200,3 euro za MWh.

Zwiększyła się o niemal 10 proc. wartość obrotów akcjami na GPW

Polska giełda znajduje się na dobrej drodze do wzrostów, na co wskazują statystyki. W lipcu 2022 roku łączna wartość obrotu akcjami na Głównym rynku GPW wyniosła 20,9 mld zł, tym samym była większa o 9,7 proc. niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wzrosła o 12,3 proc. rok do roku do poziomu 20,8 mld zł.

Jeszcze lepiej prezentują się statystyki średnie dla pojedynczych dni. Przeciętna dzienna wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wyniosła 990,8 mln zł – o 17,6 proc. więcej niż przed rokiem.

Kurs euro rośnie

Od dłuższego czasu w kantorach walutowych widzimy wysoką wycenę walut obcych, co jest najlepszym przykładem na to, że wartość złotego maleje na arenie międzynarodowej. W ostatni piątek lipca tego roku za jedno euro należało zapłacić 4,7659 zł. Wszystko to spowodowane jest zawirowaniami gospodarczymi w Europie i w samej Polsce. Do rosnącej ceny za euro przyczyniły się drożejące surowce, wysoka inflacja i ogólny kryzys wywołany przez wojnę w Ukrainie.

BTC z 6-tygodniowym maksimum

Sytuacja na rynku kryptowalutowym zaczyna się zmieniać, co widoczne jest w kontekście wyceny Bitcoina, uznawanego za cyfrowe złoto. Cena BTC w ostatnim tygodniu lipca bieżącego roku osiągnęła 6-tygodniowe maksimum. Lipcowe zyski mogą wynieść nawet 20 proc., co powinno ucieszyć wszystkich posiadaczy BTC.  29 lipca 2022 roku za 1 BTC trzeba było zapłacić 24 445 USD – najwięcej od 13 czerwca tego roku.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut