Data dodania: 30 sierpnia 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Ponad 300 euro za 1 MWh gazu

Gaz ziemny - rury

W Europie znacznie wzrosły w ostatnim czasie ceny gazu. Za 1 MWh w ubiegłym tygodniu trzeba było zapłacić ponad 300 euro. To jeszcze nie rekord, ponieważ z taką wyceną mieliśmy do czynienia w marcu i wynosiła ona 345 euro za 1 MWh. Domy maklerskie podają, że drożeją benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie – ICE Entawex Dutch TTF. Wyceniane były one w ubiegły czwartek wyżej o 2,9 proc., dokładnie po 300,50 euro za MWh. Notowania gazu ziemnego pozostają w trendzie wzrostowym.

Ropa drożeje – to widać na stacjach benzynowych

Trzy sesje z rzędu w IV tygodniu sierpnia bieżącego roku rosły ceny ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, po zanotowaniu rekordowego amerykańskiego eksportu tego surowca i produktów rafinowanych. W wyniku tego za baryłkę ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik trzeba było zapłacić na NYMEX w Nowym Jorku 95,42 USD, czyli o 0,55 proc. więcej. Za ropę Brent na giełdzie ICE w Londynie płacono po 101,89 USD, czyli o 0,66 proc. w dostawach również na październik.

Z czego wynika drożejąca miedź?

Rosnące ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wynikają najprawdopodobniej z reakcji inwestorów na działania podejmowane przez władze w Chinach, mające na celu pobudzenie słabnącej gospodarki. Władze te zdecydowały się na zintensyfikowane bodźce fiskalne – wpompowały w gospodarkę kolejny 1 bln juanów. To spowodowało pośrednio, że miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie wyceniana była wyżej o 0,5 proc., po 8 075,00 USD za tonę, a na giełdzie nowojorskiej Comex miedź kosztowała w tym samym czasie 3,6455 USD za funt i traciła 0,07 proc.

Wyprzedaż na giełdach azjatyckich

Indeksy giełdowe w Azji na wielu ważnych rynkach zanotowały znaczną zniżkę. Powodem takiej sytuacji była wypowiedź Jerome Powella, szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej dotyczące dalszego kształtowania polityki monetarnej. Najbardziej prawdopodobne jest podniesienie wysokości głównych stóp procentowych w najbliższym czasie. Dlatego też spadają indeksy w Azji.

Najmocniej od 13 czerwca, o 2,3 proc. zniżkował benchmarkowy regionalny indeks MSCI Asia-Pacific. Od początku roku indeks ten zaliczył spadek już o 18 proc. Kolejno spadki zaliczyły w Japonii indeksy giełdowe Nikkei 225 – o 2,7 proc. oraz Topix – o 1,8 proc.  Warto wspomnieć również o zniżce, choć nieznacznej Szanghai Composite Index w Chinach czy Hang Seng w Hongkongu.

Dlaczego złoty traci na wartości?

Coraz wyższe kursy głównych walut obcych, jakie obserwujemy w ostatnich tygodniach na giełdzie Forex i w kantorach, wskazują na malejącą siłę PLN. Prezes Narodowego Banku Polskiego i zarazem przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej – Adam Glapiński – wypowiedział się, że obecnie na utratę wartości polskiego złotego bardziej wpływa oczekiwanie rynków na to, co zrobi Fed ze stopami procentowymi USA, niż trwająca wojna w Ukrainie.

Wycena Bitcoina poniżej 20 tys. dolarów

Ponownie została przełamana granica wyceny Bitcoina. Na koniec sierpnia 2022 roku za 1 BTC należało zapłacić mniej niż 20 000 USD. Miało to miejsce 29 sierpnia, a Bitcoin stracił w ciągu zaledwie 24 godzin 0,8 proc. na swojej wycenie. Kosztował dokładnie 19 882 dolary.

Malejące notowania Bitcoina wyznaczają kierunek zniżkowy także dla innych kryptowalut. Spowodowane jest to przede wszystkim zaostrzaniem polityki monetarnej USA. Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej powiedział, że najprawdopodobniej wkrótce główne stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych zostaną podwyższone.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły