Data dodania: 3 czerwca 2022 r. / Aktualizacja: 3 czerwca 2022 r.

Rośnie cena ropy naftowej w USA

Tankowanie paliwa na stacji benzynowej Ceny paliw drożeją z dnia na dzień.
Źródło: sergio souza / Pexels

Po okresie w miarę stabilnej wyceny ropy w USA na tamtejszych giełdach oraz Ropy Brent na ICE w Londynie, pod koniec maja 2022 roku znów można było zaobserwować zwyżkę. Wszystko przez luzowanie polityki antycovidowej w Chinach, ale i dzięki pracom w UE nad wprowadzeniem embarga na ropę wydobywaną w Rosji.

W efekcie ropa naftowa West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztowała na NYMEX w Nowym Jorku ponad 116 dolarów za baryłkę. Tymczasem ropa Brent na ICE w Londynie również w dostawach na lipiec była wyceniana na nieco ponad 112 USD za baryłkę.

Rynek złotego na koniec maja

W piątek, 27 maja 2022 roku, polski złoty zyskiwał na giełdzie walutowej. Wówczas kurs do dolara wynosił o godzinie 10 czasu polskiego 4,2772 zł, a w stosunku do notowań euro 4,5969 zł. Widoczna stała się słabość dolara, a amerykańska waluta spadła do jednomiesięcznego minimum. Wszystko przez napływające do inwestorów informacje o możliwości spowolnienia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w USA w II połowie 2022 roku.

Kopalnie węgla będą później wygaszane w Polsce

O konieczności wygaszania wydobycia węgla w Polsce mówi się od lat. Podyktowane jest to potrzebą zmiany polityki energetycznej kraju i tym samym zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Podczas spalania węgla do atmosfery emitowane jest wiele zanieczyszczeń, co przejawia się w wysokim poziomie smogu, zwłaszcza w zimowe dni.

Zamknięcie polskich kopalni węgla jest kwestią czasu, ale jak się okazuje, ich wygaszanie potrwa dłużej, niż wcześniej zakładano. Wicepremier Jacek Sasin na koniec maja, podczas wywiadu powiedział, że wcześniejsze plany wprowadzenia gazu jako paliwa przejściowego dla Polski w obliczu agresji ze strony Rosji w Ukrainie nie są już aktualne. Trzeba więc przejść bezpośrednio z węgla na odnawialne źródła energii, czyli na energię jądrową, a modyfikacja wcześniejszych planów wymaga czasu.  Dotrzymana ma być przy tym data końcowa – 2049 zakończenia wydobycia węgla i zamknięcie energetyki węglowej w Polsce.

Serbia współpracuje z Rosją – nowy kontrakt na gaz już jest

Wielu światowych przywódców odwróciła się od Władimira Putina i Rosji. Unia Europejska wprowadza embargo na rosyjską ropę naftową i zrywa kontrakty na dostawy gazu. Natomiast zupełnie inaczej jest z prezydentem Serbii, Aleksandrem Vucziciem, który rozmawiał telefonicznie z Putinem w celu uzgodnienia nowego, trzyletniego kontraktu na dostawy z Rosji. Cena gazu ma być przy tym powiązana z ceną ropy. Tu znajdziesz aktualne ceny surowców energetycznych.

Wzrosty na GPW w Warszawie – Allegro w centrum uwagi

26 maja 2022 roku GPW w Warszawie zakończyła dzień na plusie. Dzień ten przyniósł wyższe notowania najważniejszych indeksów giełdowych na GPW. WIG20 zyskał 1,69 proc., a indeks WIG – 1,36 proc. Mniejszą zwyżkę notowały indeksy mWIG40 – 0,57 proc., czy sWIG80 – 0,78 proc.

W WIG20 zdecydowanie liderem wzrostów pozostawało Allegro, które po opublikowaniu wyników za I kwartał 2022 roku, kiedy spółka ta miała 166,9 mln ł zysku netto, czyli znacznie mniej niż rok temu. Firma zyskała 5,16 proc. na swojej wartości. Mocno rosły walory PGE- o 4,41 proc. na jednym notowaniu.

Ethereum – przejście na system „Proof-of-stake” opóźnione

Wycena Ethereum traciła na wartości w ubiegłym tygodniu na giełdach kryptowalutowych w Europie. Wszystko przez to, że uczestnicy handlu obawiali się o to, że przesunięte w czasie może być wprowadzanie na tej platformie pewnych, istotnych zmian.

Główny architekt sieci Ethereum, czyli Vitalik Buterin powiedział, że planowane przejście na system „Proof-of-stake” potrwa najprawdopodobniej do sierpnia. Taka zmiana ma spowodować, że o ponad 99,9 proc. zmniejszy się energochłonność sieci Ethereum.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut