Data dodania: 16 listopada 2022 r. / Aktualizacja: 6 grudnia 2022 r.

Dolar i euro w dół

Świnka skarbonka Źródło: Dovis / Pexels

W czwartek 10 listopada, w przeddzień święta państwowego, za dolara amerykańskiego płaciło się w Polsce 4,6986 zł. To już znacznie mniej niż jeszcze kilka tygodni temu, gdy kurs USD przebił granicę 5 zł. Za euro trzeba było zapłacić niemal tyle samo – 4,6835 zł. W ostatnim czasie złotówka umacnia się względem innych walut fiducjarnych, w tym franka szwajcarskiego i funta szterlinga.

Ropa naftowa mocno drożeje

11 listopada, w piątek, kiedy w Polsce świętowaliśmy odzyskanie niepodległości, na rynkach surowców wiele się działo. Jedną z najważniejszych informacji z II tygodnia listopada jest ta o mocno drożejącej ropie naftowej. Dzieje się to z uwagi na łagodzenie w Chinach niektórych ograniczeń covidowych. Kraj ten ogłosił skrócenie o dwa dni obowiązkowej kwarantanny związanej z COVID-19 dla osób przybywających z zagranicy lub uznawanych za bliskie kontakty z osobą zakażoną.

W wyniku tego baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII kosztowała na koniec tygodnia w Nowym Jorku na giełdzie NYMEX 89,27 USD, drożej o 3,24 proc. Nieco więcej trzeba było zapłacić za baryłkę ropy naftowej Brent na ICE w dostawach na styczeń 2023 roku – 96,43 USD, czyli o 2,95 proc. więcej.

Miedź coraz droższa

Łagodniejsza polityka antycovidowa w Chinach znajduje odzwierciedlenie na rynku miedzi. Miedź na giełdzie metali LME w Londynie mocno zyskiwała w ubiegłym tygodniu. Metal ten w dostawach 3-miesięcznych na giełdzie LME w Londynie w wyniku tego był wyceniany wyżej o 1,6 proc. Oznacza to, że za tonę miedzi trzeba było zapłacić 8402,50 USD. Zwyżkę o 2,81 proc. metal ten zanotował na giełdzie Comex, gdzie kosztował 3.8635 USD za funt.

Pozytywne informacje o cenach gazu w Europie

W ubiegłym tygodniu odnotowano niemal 10-procentowy spadek cen gazu w Europie. W piątek, na koniec tygodnia, przed południem gaz taniał o prawie 9 proc. Zmierzał tym samym do zamknięcia tygodnia na najniższym poziomie, licząc od czerwca tego roku. Ile trzeba było za niego zapłacić? Otóż benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) zniżkowały o 8,8 proc. Tym samym za gaz płacono 103,45 euro za MWh.

Zniżkom cen gazu sprzyja ładna pogoda w Europie. Ciepły październik spowodował, że zgromadzone w krajach Unii Europejskiej zapasu gazu utrzymywane są na wysokim poziomie. Zmniejsza się więc ryzyko konieczności racjonowania gazowego paliwa w trakcie zimy.

Na Wall Street zapanowała euforia po publikacji danych inflacyjnych

Rządowe Biuro Statystyki Pracy w Stanach Zjednoczonych opublikowało komunikat, według którego w październiku tego roku kontynuowany był trend spadkowy inflacji CPI. Spowolniła ona do 7,7 proc. w skali roku. Choć poziom ten jest nadal dość wysoki i daleki od celu inflacyjnego, to zarazem jest najniższy od początku roku.

Taka informacja wywołała euforię wśród inwestorów na Wall Street. Dlatego indeks S&P500 zanotował zwyżkę o 5,54 proc., kończąc sesję na poziomie 3956,37 punktów, a Nasdaq zwyżkował o 7,35 proc., do poziomu 11 114,15 punktów. Dow Jones zwyżkował o 3,70 proc., kończąc sesję z wynikiem 33 715,37 pkt.

Zwyżka wartości Bitcoina

O Bitcoinie w ostatnich tygodniach mówi się zwykle w kontekście zniżki wartości BTC. Tymczasem w ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z odwrotną sytuacją. Kurs Bitcoina wzrósł o 6 proc. w środku tygodnia, w odpowiedzi na opublikowane dane o inflacji przez amerykańskie Federalne Biuro Statystyki Pracy. Tym samym najważniejsza kryptowaluta na świecie powróciła do poziomu powyżej 17 000 USD.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut