16 listopada 2022 r.

Dolar i euro w dół

Świnka skarbonkaŹródło: Dovis / Pexels

W czwartek 10 listopada, w przeddzień święta państwowego, za dolara amerykańskiego płaciło się w Polsce 4,6986 zł. To już znacznie mniej niż jeszcze kilka tygodni temu, gdy kurs USD przebił granicę 5 zł. Za euro trzeba było zapłacić niemal tyle samo – 4,6835 zł. W ostatnim czasie złotówka umacnia się względem innych walut fiducjarnych, w tym franka szwajcarskiego i funta szterlinga.

Ropa naftowa mocno drożeje

11 listopada, w piątek, kiedy w Polsce świętowaliśmy odzyskanie niepodległości, na rynkach surowców wiele się działo. Jedną z najważniejszych informacji z II tygodnia listopada jest ta o mocno drożejącej ropie naftowej. Dzieje się to z uwagi na łagodzenie w Chinach niektórych ograniczeń covidowych. Kraj ten ogłosił skrócenie o dwa dni obowiązkowej kwarantanny związanej z COVID-19 dla osób przybywających z zagranicy lub uznawanych za bliskie kontakty z osobą zakażoną.

W wyniku tego baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII kosztowała na koniec tygodnia w Nowym Jorku na giełdzie NYMEX 89,27 USD, drożej o 3,24 proc. Nieco więcej trzeba było zapłacić za baryłkę ropy naftowej Brent na ICE w dostawach na styczeń 2023 roku – 96,43 USD, czyli o 2,95 proc. więcej.

Miedź coraz droższa

Łagodniejsza polityka antycovidowa w Chinach znajduje odzwierciedlenie na rynku miedzi. Miedź na giełdzie metali LME w Londynie mocno zyskiwała w ubiegłym tygodniu. Metal ten w dostawach 3-miesięcznych na giełdzie LME w Londynie w wyniku tego był wyceniany wyżej o 1,6 proc. Oznacza to, że za tonę miedzi trzeba było zapłacić 8402,50 USD. Zwyżkę o 2,81 proc. metal ten zanotował na giełdzie Comex, gdzie kosztował 3.8635 USD za funt.

Pozytywne informacje o cenach gazu w Europie

W ubiegłym tygodniu odnotowano niemal 10-procentowy spadek cen gazu w Europie. W piątek, na koniec tygodnia, przed południem gaz taniał o prawie 9 proc. Zmierzał tym samym do zamknięcia tygodnia na najniższym poziomie, licząc od czerwca tego roku. Ile trzeba było za niego zapłacić? Otóż benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) zniżkowały o 8,8 proc. Tym samym za gaz płacono 103,45 euro za MWh.

Zniżkom cen gazu sprzyja ładna pogoda w Europie. Ciepły październik spowodował, że zgromadzone w krajach Unii Europejskiej zapasu gazu utrzymywane są na wysokim poziomie. Zmniejsza się więc ryzyko konieczności racjonowania gazowego paliwa w trakcie zimy.

Na Wall Street zapanowała euforia po publikacji danych inflacyjnych

Rządowe Biuro Statystyki Pracy w Stanach Zjednoczonych opublikowało komunikat, według którego w październiku tego roku kontynuowany był trend spadkowy inflacji CPI. Spowolniła ona do 7,7 proc. w skali roku. Choć poziom ten jest nadal dość wysoki i daleki od celu inflacyjnego, to zarazem jest najniższy od początku roku.

Taka informacja wywołała euforię wśród inwestorów na Wall Street. Dlatego indeks S&P500 zanotował zwyżkę o 5,54 proc., kończąc sesję na poziomie 3956,37 punktów, a Nasdaq zwyżkował o 7,35 proc., do poziomu 11 114,15 punktów. Dow Jones zwyżkował o 3,70 proc., kończąc sesję z wynikiem 33 715,37 pkt.

Zwyżka wartości Bitcoina

O Bitcoinie w ostatnich tygodniach mówi się zwykle w kontekście zniżki wartości BTC. Tymczasem w ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z odwrotną sytuacją. Kurs Bitcoina wzrósł o 6 proc. w środku tygodnia, w odpowiedzi na opublikowane dane o inflacji przez amerykańskie Federalne Biuro Statystyki Pracy. Tym samym najważniejsza kryptowaluta na świecie powróciła do poziomu powyżej 17 000 USD.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły