Data dodania: 2 lutego 2023 r. / Aktualizacja: 2 lutego 2023 r.

Wahania cen ropy w styczniu 2023 roku

Stacja benzynowa Źródło: josiah farrow / Pexels

Ropa naftowa rozpoczęła 2023 roku od zwyżki cen. Za baryłkę West Texas Intermediate w dostawach na luty na NYMEX w Nowym Jorku płacono 80,35 USD, a za ropę Brent na ICE w dostawach na marzec – 85,95 USD.

11 lutego sytuacja uległa odwróceniu na światowych rynkach surowców. W reakcji na silny wzrost amerykańskich zapasów – o niemal 15 mln baryłek, ropa staniała. W dostawach na luty na NUMEX w Nowym Jorku za ropę West Texas Intermediate płacono 74,58 USD, a za Brent na ICE w dostawach na marzec – 79,63 USD.

Jeszcze w połowie stycznia bieżącego roku eksperci alarmowali, że ropa drożeje tak mocno, że może osiągnąć najwyższą cenę na zamknięciu od początku grudnia 2022 roku. 18 stycznia za baryłkę ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty płacono na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku 81,05 USD. Ropa Brent na ICE w tym samym czasie w dostawach tym razem na marzec była wyceniana po 86,68 USD za baryłkę.

24 stycznia ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku znów zniżkowały, po niemalże dwóch tygodniach wzrostów.

Jak kształtowały się ceny gazu w styczniu 2023 roku?

Gaz jest surowcem energetycznym powszechnie wykorzystywanym w Europie i nie tylko do ogrzewania domów i mieszkań, czy obiektów użyteczności publicznej. Dlatego w momencie, kiedy w Europie w I połowie miesiąca zaczęło robić się chłodno, gaz automatycznie zaczął drożeć. W wyniku tego 11 stycznia benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie zyskiwały 1,6 proc. Cena gazu wynosiła 71,20 euro za 1 MWh.

Jednak już po tygodniu gaz po kilkudniowych zniżkach kosztował w holenderskim hubie TTF 57,5 euro za MWh. Staniał w ciągu jednego dnia o około 4 proc.  Wyraźnie zdrożał dopiero w ostatniej dekadzie stycznia. 23 stycznia był wyceniany w tym samym hubie TTF na 64,49 euro za MWh. 27 stycznia nastąpiło wyraźne tąpnięcie na rynku gazu ziemnego. W kontraktach na luty staniał aż do 52,88 euro za MWh. Kontrakty marcowe wyceniano na 53,25 euro za MWh.

Tesla wspierała wyniki Wall Street

Amerykańska giełda papierów wartościowych Wall Street zakończyła sesję w czwartek 26 stycznia 2023 roku wzrostami głównych indeksów. Było to spowodowane przede wszystkim lepszymi od oczekiwanych wynikami finansowymi, jakie zaprezentowała Tesla. Akcje tej firmy zyskały aż 11 proc. na jednej sesji.

W wyniku tego Dow Jones Industrial na zamknięciu wyniósł 33 949,41 pkt, a S&P 500 4 060,33 pkt. Nasdaq Composite również zwyżkował, zamykając sesję na poziomie 11 512,41 pkt.

Właściwie od początku roku trwała fala wzrostowa na nowojorskich parkietach, ale na samym końcu miesiąca – 30 stycznia znów na Wall Street zawitały spadki. Ucierpiały najbardziej spółki technologiczne.

Historyczny szczyt wyceny Dino na GPW w Warszawie

Jednym z najbardziej istotnych dni w styczniu bieżącego roku na polskiej GPW w Warszawie był 26 stycznia, kiedy to indeks giełdowy WIG20 był w trendzie wzrostowym. Zapalił się na zielono, a inwestorzy w czasie handlu grali tak, że kurs Dino wspiął się na swój historyczny szczyt wyceny. Dotychczas od początku roku obowiązywał na głównych indeksach GPW trend boczny.

Złoty bez umocnienia się w styczniu

Rynek walutowy coraz niżej wyceniał polskiego złotego w styczniu bieżącego roku. Dolar amerykański drożeje, podobnie jak kurs euro czy franki szwajcarskie. Jeśli już dochodzi do zniżki cen głównych walut, to w niewielkim zakresie. Analitycy twierdzą, że złoty się nie umacnia z uwagi na problemy lokalne, a nie wpływy z zewnątrz.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Powiązane artykuły


Dolar amerykańskiRanking
Brokerów FX
BitcoinRanking
Giełd Kryptowalut